Ikona wyszukiwania

Maciory

Maciory trzymane są wyłącznie w celach rozrodowych; ich prosięta tuczy się później i przeznacza na mięso. Dwa razy w roku samice poddaje się sztucznemu zapłodnieniu.

Kojce indywidualne

Do końca 2012 r. świnie będące w ciąży można było przez cały okres trzymać w kojcach indywidualnych, czyli wąskich metalowych klatkach. Obecnie prawo unijne ogranicza ten czas do pierwszych czterech tygodni ciąży oraz ostatniego tygodnia przed planowanym terminem porodu. Niestety wiele krajów jeszcze wciąż nie w pełni przestrzega tych obostrzeń, poza tym i tak zasady te obowiązują stada powyżej 9 świń. Natomiast w pozostałych krajach świata zdarza się, że zwierzęta te przez całą ciążę, która trwa 16 i pół tygodnia, zamyka się w kojcach indywidualnych.

Z trzymaniem świń w kojcach indywidualnych wiąże się seria problemów dla dobrostanu i zdrowia świń:

  • betonowa podłoga powoduje zranienia, kulawiznę i ogólny dyskomfort oraz uniemożliwia świniom rycie 
  • nie zapewniają odpowiedniej ilości miejsca, żeby się obrócić, trudno nawet ułożyć się wygodnie na podłodze
  • zamknięcie w małej przestrzeni powoduje bardzo duży stres dla tych towarzyskich zwierząt.

Nuda i głód prowadzą do zachowań stereotypowych, takich jak gryzienie metalowych prętów klatki.

Ciężarnym świniom ogranicza się także ilość pożywienia, jakie otrzymują. Jest ono skoncentrowane i zawiera niezbędne składniki, ale świnie nie mogą czuć się nim nasycone, przez co czują się cały czas głodne. Można by to łatwo zmienić przez zapewnienie im słomy, która dzięki zawartości błonnika dałaby uczucie nasycenia i pozwoliła ryć, zapewniając zajęcie.

Kojce porodowe

W naturalnych warunkach, dzień albo dwa przed porodem, maciora buduje gniazdo, wykorzystując do tego trawę, gałązki i liście. Jednak w chowie przemysłowym zamyka się ją wtedy w specjalnym kojcu porodowym. Przestrzeń w nim jest tak ograniczona, że jakikolwiek ruch jest praktycznie niemożliwy, podobnie jak budowa gniazda i opieka nad dziećmi. Maciory trzymane są w kojcach przez 3-4 tygodni, czyli do momentu, gdy odbierze się ich młode.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).