Pod względem liczebności kury przewyższają jakiekolwiek inne ptaki. Pod względem liczebności kur hoduje się rocznie w samej tylko Unii Europejskiej ponad 365 000 000! W Polsce jest to ponad 49 milionów. Ich produkcja gwałtownie wzrosła po drugiej wojnie światowej, kiedy zwierzęta te zaczęto zamykać w halach i sterować ich zegarem biologicznym za pomocą sztucznego światła.
Jednakże są alternatywy dla takiego systemu hodowli kur oferowane przez gospodarstwa stosujące tzw. chów ekstensywny albo półintensywny, w których kury mają dostęp do wolnego wybiegu na świeżym powietrzu.
Kurczaki hodowane na mięso określa się brojlerami, a te hodowane na jaja - kurami nioskami.
Dzikie przodkinie współczesnych kur, kury bankiwa, produkują około 12 jaj rocznie. Przez dekady kury nioski rozmnażano w celu uzyskania jak największej produkcji jaj. Współcześnie hodowane kury dają nawet do 300 jaj rocznie. Kury w naturze żyją 6 lub więcej lat. Po ok. 12 miesiącach nieśności ich wydajność zaczyna spadać, co oznacza, że większość komercyjnych kur niosek jest poddawana ubojowi w po upływie zaledwie 1/6 ich potencjalnego życia.