W Polsce hodowanych jest na mleko prawie 2,5 miliona krów, a na całym świecie nawet 280 milionów. Największym producentem mleka jest Unia Europejska, na terenie której trzymanych jest ok. 23 mln krów. To zdecydowanie więcej niż na przykład w Stanach Zjednoczonych, gdzie ich liczba sięga 10 mln. Co dziwne, duże ilości mleka produkuje się nawet tam, gdzie nie jest ono tradycyjnie spożywane, a nawet nie jest zalecane, czyli w Azji Południowo-Wschodniej.
Skąd pochodzą krowy?
Bos taurus (bydło domowe) pochodzi od tura, który żył w Europie Północnej. Zwierzęta te zostały udomowione już w epoce neolitu i od tego czasu są hodowane ze względu na ich mięso, mleko i skórę.
W przeszłości istniało mniejsze rozróżnienie między bydłem mlecznym a bydłem mięsnym, a te same rasy były wykorzystywane zarówno do produkcji mleka, jak i mięsa. Jednak obecnie w krajach wysokorozwiniętych rolnicy hodują albo bydło mięsne, albo mleczne. Rasy krów mlecznych, takie jak Holstein, są hodowane specjalnie w celu produkcji bardzo dużych ilości mleka.