Ikona wyszukiwania

Zmieniasz wizję w prawdziwą zmianę dla zwierząt

2024: Twoje współczucie tworzy historię

Żyjemy w burzliwych czasach międzynarodowych konfliktów zbrojnych, intensywnych przemian politycznych i katastrof naturalnych.

Ale Twój głos ma znaczenie

Nasza społeczność ma wielką moc. W okresie 2023/24, 1,6 miliona osób z całego świata podjęło 2 622 689 działań na rzecz zakończenia cierpienia zwierząt hodowlanych, a ponad 90 000 darczyń i darczyńców wsparło finansowo walkę o koniec hodowli przemysłowej. Pomogliście szerzyć przesłanie, że należy natychmiast zakończyć cierpienie zwierząt na fermach i zmienić sposób produkcji żywności na taki, który dba o zwierzęta, ludzi i planetę.

Angażując się w mediach społecznościowych, pisząc do polityków i decydentów, organizując zbiórki pieniędzy i wspierając nasze pilne apele, pomogliście realizować misję zakończenia okrutnej i niepotrzebnej przemysłowej hodowli zwierząt w Polsce i na całym świecie.

Razem walczymy o trwałą zmianę

Kolaż zdjęć z kampanii i wydarzeń fundraisingowych

Dziękujemy, że nie poddajecie się w walce o zwierzęta. Wasze działania wpływają na życie miliardów zwierząt rocznie i pozwalają budować lepszy świat dla wszystkich czujących istot.

Większa świadomość ludzi na temat sposobu, w jaki produkujemy jedzenie, jest kluczem do jego zrewolucjonizowania. To dzięki Wam wiedza na temat hodowli przemysłowej i szkód, jakie wyrządza ona naszemu środowisku, ludziom i dzikiej przyrodzie, stale rośnie.

  • Zainspirowaliśmy media na całym świecie do stworzenia aż 10 667 materiałów o zwierzętach hodowlanych, docierając do 28,31 miliardów osób.
  • Prezeska naszej fundacji Małgorzata Szadkowska za pracę na rzecz zwierząt została wyróżniona tytułem Kobieta Roku 2024 magazynu Forbes Women w kategorii „Działalność społeczna”!
  • Wydaliśmy 7 eksperckich raportów w języku polskim obejmujących tematy dobrostanu poszczególnych gatunków zwierząt, żywienia i diet, branży spożywczej czy hodowli owadów. 
tickbox icon

Zainspirowaliśmy media an całym świecie do stworzenia aż 10 667 materiałów o zwierzętach, docierając do 28,31 miliardów osób

tickbox icon

Prezeska naszej fundacji Małgorzata Szadkowska za pracę na rzecz zwierząt została wyróżniona tytułem Kobieta Roku 2024 magazynu Forbes Women w kategorii „Działalność społeczna”!

tickbox icon

Wydaliśmy 7 eksperckich raportów w języku polskim obejmujących tematy dobrostanu poszczególnych gatunków zwierząt, żywienia i diet, branży spożywczej czy hodowli owadów. 

Zmieniacie prawo – i historię!

Macie moc pociągania rządów i firm spożywczych do odpowiedzialności za ich działania. Zobacz, jak kluczową rolę odgrywacie w pracy na rzecz położenia kresu hodowli przemysłowej!

Sweet lamb looking at the camera, with a mother and field behind
© iStock

Kliknij poniższe linki, aby przeczytać o Waszych osiągnięciach:

Nasza kampania „Koniec Epoki Klatkowej”, która z sukcesami dąży do zakończenia stosowania klatek w hodowli zwierząt, w tym roku weszła w zupełnie nową fazę.

W marcu tego roku Małgorzata Szadkowska, prezeska naszej fundacji, wraz z szóstką kolegów i koleżanek pozwała Komisję Europejską do słynnego TSUE! W tej bezprecedensowej, wspieranej przez nas skardze domagamy się, by Komisja spełniła swoje zobowiązanie i ustanowiła przepisy kończące zamykanie zwierząt hodowlanych w klatkach.

W lipcu, na przywitanie nowych posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego, oplakatowaliśmy Brukselę zdjęciami pochodzącymi z naszego śledztwa i polskich ferm świń. Dla świń-matek działaliśmy też w Polsce, gdzie z okazji Dnia Matki zebraliśmy dziesiątki pięknych laurek, które już niebawem przekażemy Ministrze Klimatu i Środowiska, apelując do niej o odejście od hodowli przemysłowej.

W październiku zebraliśmy się pod Parlamentem Europejskim, by uczcić tegoroczny Światowy Dzień Bez Klatek. Zaprosiliśmy europarlamentarzystów do poparcia wycofania hodowli klatkowej przez symboliczne uwolnienie pluszowych zwierząt z klatek. Do akcji dołączył m.in. europoseł Krzysztof Śmiszek.

Natomiast w listopadzie ujawniliśmy skalę cierpienia królików hodowanych na mięso na polskich fermach. Nasze śledztwo obiegło największe media w Polsce!

Kampania przeciw klatkom nabrała rozpędu także w innych częściach globu. Szkocki rząd w końcu podjął działanie w związku z 400 000 podpisów wzywających do zakończenia hodowli klatkowej w Wielkiej Brytanii, które dostarczyliśmy w grudniu 2022 roku. Rozpoczęły się konsultacje, które mogą być pierwszym krokiem w stronę zakończenia tego okrucieństwa!

W Stanach Zjednoczonych pomogliśmy 4,6 milionom rodzin korzystających z rządowej pomocy żywnościowej uzyskać dostęp do jaj bezklatkowych. Zadbaliśmy też o to, by kalifornijskie przepisy zakazujące stosowania klatek zostały skutecznie obronione w Sądzie Najwyższym Stanów Zjednoczonych.

Co dalej?

Jedno jest pewne: nie zatrzymamy się, dopóki każda klatka nie będzie pusta! Razem z Wami pociągniemy do odpowiedzialności rządzących i doprowadzimy do zakończenia hodowli klatkowej.

Przekonanie polityków do postawienia dobrostanu zwierząt hodowlanych ponad interesami intensywnego rolnictwa to nie lada wyczyn. Ale, dzięki Wam, udało się! Doprowadziliśmy do zakazu eksportu żywych zwierząt w Wielkiej Brytanii!

To ogromny sukces dla zwierząt, o który – przy wielkim wsparciu osób takich jak Ty – walczyliśmy przez ponad 50 lat. Dla wielu rządów dobrostan zwierząt był w dużej mierze problemem, do którego podchodzono zgodnie z przysłowiem „co z oczu, to z serca”. Nawet stojąc w obliczu tak bolesnego lekceważenia, kontynuowaliście z nami kampanię, a Wasze publiczne oburzenie stawało się głośniejsze wraz z każdym niepowodzeniem. To dzięki Wam odnieśliśmy sukces dla zwierząt!

Walka jest jednak daleka od zakończenia. Brutalny sposób transportowania zwierząt nadal ma miejsce na całym świecie, w tym w Polsce. Cielęta, owce, świnie i inne zwierzęta są rutynowo transportowane drogą lądową i morską przez wiele dni, a nawet tygodni. Wiele z nich cierpi z powodu stłoczenia, wyczerpania, głodu, odwodnienia, strachu i stresu, a niektóre umierają podczas tych piekielnych podróży.

Dlatego w Polsce w 2024 roku uczestniczyliśmy w bezpośrednich rozmowach z ministerstwem rolnictwa na temat niezbędnych zmian w prawie dotyczącym transportu żywych zwierząt. Prowadziliśmy też intensywną kampanię promującą naszą petycję o zakończenie transportów w obecnym kształcie, pod którą zebraliśmy już ponad 45 000 podpisów!

Kontynuowaliśmy też kampanię w Europie i na całym świecie, osiągając znaczący wpływ na świat dzięki waszemu niestrudzonemu współczuciu.

  • Komisja Europejska opublikowała propozycje bardziej rygorystycznych wymogów dotyczących transportu zwierząt. Głośno komentowaliśmy nowe przepisy, które choć są krokiem w dobrym kierunku, nie usuną wszystkich problemów związanych z dobrostanem zwierząt podczas transportowania.
  • Dzięki naciskom naszego globalnego ruchu przeciwko transportom żywych zwierząt, rząd Australii w końcu ogłosił datę zakończenia eksportu żywych owiec drogą morską, a przepisy mają zostać wprowadzone do 1 maja 2028 r.

Podczas naszego tegorocznego Międzynarodowego Dnia „Stop Transportowi Żywych Zwierząt” obchodzonego 14 czerwca:

tickbox icon

14 000 osób zobaczyło lub udostępniło nasze materiały pokazujące realia transportów żywych zwierząt,

tickbox icon

ponad 120 organizacji z 31 krajów dołączyło do obchodów Dnia „Stop Transportowi Żywych Zwierząt”,

tickbox icon

wysłaliście 464 586 e-pocztówek do unijnych ministrów odpowiedzialnych za transport zwierząt.

 

Co dalej?

Nadszedł czas, aby reszta świata poszła w ślady Wielkiej Brytanii i zatrzymała piekielne transporty zwierząt. Już raz dokonaliśmy historycznej zmiany, a z Waszą pomocą możemy i zrobimy to ponownie!

W ramach naszej kampanii PrzeRYBAne, przy Waszym wsparciu kontynuowaliśmy naszą misję zmieniania społecznego odbioru ryb oraz prawa na takie, które zacznie chronić ich dobrostan.

W lutym pod siedzibą Komisji Europejskiej walczyliśmy o lepsze prawo dla ryb demonstrując z banerem przedstawiającym Wasze piękne rysunki ryb. W tym czasie umieściliśmy w centrum Warszawy zdjęcia z naszego przełomowego śledztwa na fermach pstrągów. Prosiliśmy przechodniów, by wyłuskali dla ryb choć odrobinę współczucia.

Braliśmy też aktywny udział w sejmowych rozmowach na temat losu ryb w Polsce, w których wykorzystywaliśmy dane z przeprowadzonego przez nas sondażu dotyczącego postrzegania tych zwierząt. Wynika z niego, że 91% ankietowanych z 9 krajów UE uważa, że dobrostan ryb powinien być chroniony, a 69% Polaków chce zakazu sprzedaży żywych ryb.

Dodatkowo, objęliśmy patronatem fenomenalną książkę „Co wie ryba. Prywatne życie naszych podwodnych kuzynów” Jonathana Balcombe'a. Polecamy!

Wielkie sukcesy świętowaliśmy w Stanach Zjednoczonych, gdzie doprowadziliśmy do zamknięcia na stałe fermy eksperymentującej z hodowlą ośmiornic na Hawajach. Przedstawiliśmy również materiały, które pomogły w marcu stanowi Waszyngton wprowadzić pierwszy na świecie zakaz hodowli ośmiornic. W ślad za nim poszedł stan Kalifornia, który uchwalił we wrześniu, że będzie pierwszym stanem zakazującym zarówno hodowli, jak i sprzedaży produktów z ośmiornic hodowlanych.

Nie ustaliśmy w działaniach na rzecz zakończenia prac nad fermą ośmiornic w Hiszpanii. Cały zespół Compassion mobilizował do walki z planami budowy, a kampania w obronie tych niesamowitych stworzeń przyciągnęła uwagę całego świata i potwierdziła pozycję Compassion jako eksperta w tej dziedzinie.

W ramach kampanii skoordynowaliśmy list podpisany przez 75 organizacji pozarządowych i ekspertów, wzywający rząd Wysp Kanaryjskich do odrzucenia planów budowy fermy. W kwietniu 2024 r. poszliśmy o krok dalej i ujawniliśmy nieadekwatność przeprowadzonej przez firmę oceny środowiskowej projektu, co obiło się szerokim echem.

W październiku, w Światowy Dzień Ośmiornic, opublikowaliśmy wyniki śledztwa, które ujawniło, że rządy na całym świecie przeznaczyły miliony euro ze środków publicznych na rozwój hodowli ośmiornic. Zachęciliśmy Was wtedy do pisania maili do premiera hiszpańskiego rządu z apelem o zaprzestanie inwestowania w okrutną hodowlę ośmiornic. Z samej Polski trafiło do niego 1764 maili!

Dodatkowo, promowaliśmy wyniki przełomowego badania, którego współautorem był kierownik ds. badań Compassion, Phil Brooke i Alison Mood z Fishcount. Raport ujawnił kilka oszałamiających faktów, jak na przykład to, że każdego roku na całym świecie łowi się od 1,1 do 2,2 biliona ryb, z których około połowa jest przetwarzana na mączkę rybną i olej. Te później wykorzystywane są głównie do karmienia zwierząt hodowlanych.

Co dalej?

Ryby i inne zwierzęta wodne nie mają zbyt wielu sojuszników – dlatego przy Twojej pomocy będziemy nieustannie angażować się w poprawę przepisów, w tym w zakazanie hodowli ośmiornic.

Wzrost oporności na antybiotyki stał się poważnym problemem zdrowotnym na całym świecie, a nadużywanie antybiotyków w intensywnym rolnictwie jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do tego zjawiska. Właśnie dlatego prowadzimy kampanię na rzecz bardziej rygorystycznych przepisów.

W 2024 roku uczestniczyliśmy w posiedzeniu podkomisji sejmowej dotyczącej dobrostanu i chorób zwierząt gospodarskich. Podczas niej wiceminister rolnictwa przyznał, że rosnąca oporność na antybiotyki stanowi dla nas zagrożenie, a także przedstawił niezwykle potrzebny plan redukcji stosowania tego typu leków na fermach.

Śledziliśmy też postępy w Wielkiej Brytanii. Tam, po latach opóźnień, w maju rząd przedstawił propozycje nowych przepisów dotyczących stosowania antybiotyków na fermach. To zdecydowane zwycięstwo dla okrutnie traktowanych zwierząt hodowlanych, a Wy pomogliście to osiągnąć!

Jednak pomimo wielokrotnych obietnic Wielkiej Brytanii, że dostosuje się do bardziej zdecydowanego stanowiska UE w kwestii stosowania antybiotyków, jej propozycje są nadal słabsze niż europejskie przepisy, które weszły w życie w styczniu 2022 r. Nie zaakceptujemy tych nieodpowiednich standardów w Wielkiej Brytanii.

Co dalej?

Dopóki nadużywanie antybiotyków w hodowlach przemysłowych będzie się utrzymywać, dopóty będziemy lobbować na rzecz zaostrzenia przepisów. Wspólnie musimy nadal wywierać presję na całym świecie, by zakończyć wykorzystywanie tych niezbędnych dla ludzi leków jako rutynowych środków podtrzymujących niehigieniczne warunki panujące na fermach przemysłowych.

Uczciwe etykietowanie żywności pod kątem dobrostanu zwierząt ma ogromne znaczenie dla zapewnienia świadomych wyborów konsumenckich oraz zwiększenia popytu na żywność o wyższym dobrostanie. Widzieliśmy to bardzo wyraźnie po wprowadzeniu oznaczenia na jajach – dlatego teraz walczymy o wprowadzenie podobnych oznaczeń na innych produktach.

Zlecone przez nas badanie wśród ponad 2000 osób z Wielkiej Brytanii pokazało, że konsumenci zdecydowanie popierają wprowadzenie przejrzystego etykietowania produktów mięsnych i mlecznych. Dwie trzecie ankietowanych Brytyjczyków (66%) jest za obowiązkowym etykietowaniem pomimo znacznego wzrostu cen podstawowych produktów, który miał niedawno miejsce na Wyspach.

To właśnie przywiązanie do uczciwości w etykietowaniu żywności sprawia, że jesteśmy nieugięci w naciskach na decydentów politycznych, aby postępowali właściwie i priorytetowo traktowali przejrzystość. W rezultacie rząd Wielkiej Brytanii przeprowadził kolejne konsultacje publiczne w sprawie „bardziej sprawiedliwego etykietowania żywności” w marcu 2024 r.

Pozytywne reformy miały również miejsce we Francji, gdzie sukces inicjatywy L'Etiquette Bien-Être Animal w oznaczaniu poziomu dobrostanu zwierząt na produktach spożywczych pokazał wysokie oczekiwania konsumentów w tym zakresie oraz gotowość niektórych producentów i przedsiębiorstw spożywczych do ich spełnienia.

Co dalej?

Ten znaczący postęp stanowił ważny krok w kierunku wprowadzenia lepszych oznaczeń żywności. Dzięki Waszemu wsparciu będziemy nadal naciskać na rządy, aby uczyniły z tego priorytet, tworząc bardziej przejrzysty system, w którego centrum znajduje się dobrostan zwierząt.

Inspirujecie biznes spożywczy do zmian

Współpracujemy z globalnymi firmami spożywczymi, by zachęcać je do poprawy dobrostanu zwierząt hodowlanych, zmniejszenia zależności od żywności pochodzenia zwierzęcego i wspierania regeneracyjnych praktyk rolniczych.

Dzięki Waszemu wsparciu, tylko w ubiegłym roku udało nam się uzyskać zobowiązania firm do poprawy standardów, które przyniosą korzyści prawie 500 milionom zwierząt hodowlanych każdego roku.

Hen close up to the camera, detail of eye
© iStock
  • Do tej pory ponad 3,1 miliarda zwierząt będzie czerpać korzyści każdego roku dzięki firmom spożywczym, który zobowiązały się do wdrożenia wyższych standardów dobrostanu.
  • Do tej pory ponad 430 milionów zwierząt w Chinach będzie wiodło lepsze życie dzięki naszemu programowi Good Farm Animal Welfare Awards.

Kliknij poniższe linki, aby zobaczyć, w jaki sposób Wasze wsparcie stawia dobrostan zwierząt w centrum biznesu spożywczego:

Tickbox icon

Do tej pory ponad 3,1 miliarda zwierząt będzie czerpać korzyści każdego roku dzięki firmom spożywczym, który zobowiązały się do wdrożenia wyższych standardów dobrostanu.

Tickbox icon

Do tej pory ponad 430 milionów zwierząt w Chinach będzie wiodło lepsze życie dzięki naszemu programowi Good Farm Animal Welfare Awards.

Kliknij poniższe linki, aby zobaczyć, w jaki sposób Wasze wsparcie stawia dobrostan zwierząt w centrum biznesu spożywczego:

Sieci spożywcze i gastronomiczne mają prawdziwą moc: mogą wymuszać na hodowcach wprowadzanie zmian, które poprawiają los zwierząt. Dlatego współpracujemy z biznesami przy ustalaniu nowych standardów, ale też monitorujemy ich postępy i motywujemy do szybszej zmiany. Nasz tegoroczny raport EggTrack wykazał, że spośród 444 monitorowanych firm, aż 75% już przeszło na jaja bezklatkowe!

Wyróżniliśmy w nim czterech polskich liderów postępu, którzy w 100% usunęli jaja klatkowe świeże: Biedronkę, Kaufland, Netto i Żabkę. Dodatkowo, w 2023 roku dziewięć firm podjęło nowe globalne zobowiązania dotyczące stosowania jaj bezklatkowych, w tym Dairy Queen i The JM Smucker Company, a przejście na produkcję bezklatkową dla firm raportujących wzrosło o prawie 7% w latach 2022-2023. W 2023 r. wypełniono osiem zobowiązań, dzięki czemu łączna liczba firm korzystających w 100% z jaj bezklatkowych wyniosła 257.

Raport miał znaczący wpływ, osiągając zasięg medialny ponad 1 miliona w kluczowych tytułach prasy branżowej w Polsce, Wielkiej Brytanii, Włoszech i Hiszpanii!

Better Chicken Commitment (BCC) wyznacza standardy w zakresie hodowli kurczaków i zobowiązuje firmy, które go podpisały, do wprowadzenia wyższych standardów dobrostanu dla wszystkich kurczaków hodowanych na mięso w ich łańcuchu dostaw. Na całym świecie BCC podpisało ponad 625 firm.

Dzięki Wam, Compassion pozyskało w tym roku pięć nowych firm do BCC, w tym Burger King France, trzy firmy produkujące karmę dla zwierząt domowych w USA (Good Gracious Company, Beast Feast i Evermore) oraz jednego producenta z USA, Labelle Patrimoine.

Ponadto 19 firm opublikowało swoje harmonogramy przejścia na zakup mięsa kurczaków zgodnego z BCC, w tym dwie w Europie i 17 w Stanach Zjednoczonych.

Nie traktujemy tych obietnic jako pewników i rozliczamy firmy z ich zobowiązań BCC za pośrednictwem naszego amerykańskiego i europejskiego raportu ChickenTrack.

W 2024 roku wyszła pierwsza edycja naszego „Rankingu supermarketów”, w którym oceniliśmy największe sieci handlowe pod kątem dbania o dobrostan zwierząt. Najlepiej w rankingu wypadły Carrefour, Lidl, Żabka oraz Auchan dzięki deklaracjom i wdrożeniom wyższych standardów hodowli dla kur niosek i kurczaków mięsnych. Brawo!

W styczniu tego roku podzieliliśmy się świetnymi wieściami: ze zleconych przez nas badań wynikło, że w 2024 roku aż 38% Polek i Polaków chciało ograniczyć jedzenie mięsa, całkowicie z niego zrezygnować lub już go nie spożywało.

Aby pomóc nam wszystkim jeść lepiej, przygotowaliśmy przewodnik „Podgrzej pierogi, nie planetę”, w której podpowiadamy, jak uroślinnić tradycyjne polskie potrawy. Poradnik promowaliśmy na kolorowych billboardach w samym centrum Warszawy.

Wydaliśmy też raport „Szkodliwa fikcja”, w którym przedstawiliśmy szereg naukowych argumentów przeciwko hodowaniu owadów na pożywienie.

Poprzez nasze nagrody Good Farm Animal Welfare Awards wyróżniamy wiodące na rynku firmy spożywcze za ich politykę lub zobowiązania, które przynoszą korzyści zwierzętom hodowlanym i środowisku.

W 2024 roku na gali w Paryżu przyznaliśmy 49 nagród dla firm z ponad 15 krajów za ich wiodącą rolę w poprawie dobrostanu zwierząt hodowlanych i promowaniu bardziej zrównoważonych łańcuchów dostaw. Zmiany wprowadzone przez nagrodzone przez nas firmy pozytywnie wpłyną na życie ponad 500 milionów zwierząt rocznie!

Jednym z laureatów nagrody Good Egg Award był Lidl Polska, który zobowiązał się do wycofania jaj z chowu klatkowego ze swojego łańcucha dostaw do końca 2025 roku i regularnie monitoruje oraz komunikuje swoje postępy w tym zakresie. Gratulujemy!

We wrześniu w naszym pionierskim raporcie z biznesowymi case studies Firmy spożywcze torują drogę do Europy wolnej od klatek przedstawiliśmy sposoby, w jakie firmy takie jak Biedronka, Carrefour czy Kaufland stopniowo wycofują chów klatkowy ze swoich łańcuchów dostaw.

Wznowiliśmy nasz raport Business Benchmark on Farm Animal Welfare (BBFAW), wprowadzając do niego surowsze kryteria oceny firm spożywczych i dokonując oceny aż 150 globalnych przedsiębiorstw i sieci spożywczych. Podkreśliliśmy, że 95% globalnych firm spożywczych uznaje obecnie dobrostan zwierząt hodowlanych za kluczową kwestię biznesową.

Nowy Benchmark wskazuje, że 25% firm uznaje potrzebę zmniejszenia zależności od żywności pochodzenia zwierzęcego i dywersyfikacji w kierunku białek roślinnych.

Walczycie dla zwierząt, ludzi i planety

Hodowla przemysłowa ma niewyobrażalne konsekwencje dla dobrostanu zwierząt, stanu środowiska naturalnego i naszego własnego zdrowia. Dzięki Waszemu nieustannemu zaangażowaniu i wsparciu torujemy drogę do przyszłości bez ferm przemysłowych.

Farmer conducting soil inspection to examine the quality of the soil
© iStock

Kliknij poniższe historie, aby przeczytać o wydarzeniach związanych z budowaniem ruchu przeciwko fermom przemysłowym z 2024 roku:

Zakończenie hodowli przemysłowej nigdy nie było tak pilne. Odpowiada za ogromne cierpienie zwierząt, ale nie tylko: jest też głównym czynnikiem powodującym zanikanie dzikiej przyrody, wylesianie, zanieczyszczenie środowiska, wody i gleby oraz stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi. Z tym wszystkim walczy nasza ambitna kampania End.It.

Dzięki Twojemu wsparciu, społeczna świadomość szkodliwych skutków hodowli przemysłowej rośnie. W tym roku minęły dwa lata od utworzenia naszej petycji End.It, która wzywa do ogłoszenia globalnego porozumienia ONZ w sprawie zakończenia hodowli przemysłowej. W tym czasie podpisało ją już ponad 720 000 osób na całym świecie.

Z przesłaniem przeciw hodowli przemysłowej musimy być wszędzie tam, gdzie zapadają kluczowe decyzje. Dlatego w tym roku uczestniczyliśmy na licznych spotkaniach w Sejmie i Senacie oraz, jak co roku, w szczycie klimatycznym COP.

Podczas COP29, z radością ogłosiliśmy, że dołączamy do szerokiej koalicji ponad 150 organizacji wzywających do zmiany systemu produkcji żywności na dobry dla ludzi, przyrody i klimatu. Deklaracja ta odzwierciedla nasze przekonanie, że to, jak produkujemy jedzenie, może i powinno służyć łagodzeniu, a nie zaostrzaniu zmian klimatycznych.

Uznani aktorzy, Alan Cumming i Brian Cox, są jednymi z najbardziej znanych osób wspierających naszą kampanię End.It.

Angażujemy się w poszukiwanie etycznego i zrównoważonego sposobu wyżywienia ludzkości. Z zadowoleniem przyjmujemy pionierskie metody, takie jak mięso komórkowe. To innowacyjne podejście do produkcji mięsa, które hoduje się z komórek zwierzęcych w kontrolowanym środowisku, ma potencjał zrewolucjonizowania sposobu, w jaki produkujemy żywność.

W ubiegłym roku Stany Zjednoczone oficjalnie dopuściły do komercyjnej sprzedaży mięso kurczaka hodowane z komórek macierzystych w bioreaktorze. Po raz pierwszy w historii amerykańscy konsumenci mogli zjeść kurczaka wyprodukowanego bez szkody dla żadnego zwierzęcia! Smakuje on tak samo, ale może zużywać znacznie mniej ziemi i emitować mniej gazów cieplarnianych. To potrójna wygrana: dla ludzi, zwierząt i planety.

W lutym 2024 r. ukazała się też nowa książka Cultivated Meat to Secure Our Future: Hope for Animals, Food Security and the Environment, której współredaktorem jest nasz globalny prezes Philip Lymbery.

W 2024 roku skupialiśmy się również na szukaniu nowych sposobów wpływania na sektor finansowy. Zachęcaliśmy go do rezygnacji z dotowania okrutnej hodowli przemysłowej i przekierowywania inwestycji w stronę sposobów produkowania jedzenia, które są przyjazne zwierzętom, ludziom i naturze.

Wraz z międzynarodowymi organizacjami działającymi dla zwierząt, Humane Society International i World Animal Protection, stworzyliśmy inicjatywę FARMS. W jej ramach opracowano minimalne standardy hodowli gatunków zwierząt: świń, kurczaków mięsnych, kur niosek, bydła mięsnego, krów mlecznych i ryb hodowlanych. Wykorzystaliśmy te zalecenia jako narzędzie rzecznictwa, by poprawić praktyki inwestycyjne banków.

I udało się! Banki takie jak BNP Paribas i Standard Chartered uznały nasze standardy za ważny punkt odniesienia w swoich politykach dotyczących inwestycji.

Ściśle współpracowaliśmy również z szeregiem innych kluczowych instytucji finansowych, zachęcając je do przyjęcia standardów inicjatywy FARMS. Należą do nich Rabobank, Climate Bonds Initiative, Société Générale, ING, ACTIAM, Asia Protein Transition Platform i Mekong Capital.

W międzyczasie nasza współpraca z koalicją Stop Financing Factory Farming (Stop Finansowaniu Ferm Przemysłowych) doprowadziła do ważnych rozmów z wielostronnymi bankami rozwoju (MDB) w celu zaprzestania finansowania przemysłowej produkcji zwierzęcej. Wezwaliśmy je do ponownego przemyślenia swojego stanowiska ze względu na konieczność ochrony środowiska, a także dobrostan zwierząt.

Dziękujemy

Razem zakończymy okrucieństwo względem zwierząt hodowlanych!

Wasze wsparcie jest niezbędne, by raz na zawsze położyć kres hodowli przemysłowej i zapewnić lepszą przyszłość dla zwierząt hodowlanych, naszej planety i przyszłych pokoleń.

Nasza praca jest zależna od osób takich jak Wy. Tych, którzy przekazują darowizny, aby stworzyć świat, w którym wszystkie zwierzęta są traktowane z szacunkiem, którzy chcą współczucia w sercu naszego systemu produkcji żywności i którzy chcą przywrócić równowagę w przyrodzie, aby zapewnić przyszłość naszym dzieciom i wnukom.

Chcemy podziękować każdej osobie i organizacji, która przekazała darowiznę na rzecz zwierząt w 2024 roku, a także tym, którzy pamiętali o zwierzętach hodowlanych w swoich testamentach.

Poniższe zestawienia stanowią przegląd globalnych przychodów i wydatków w okresie od kwietnia 2023 r. do marca 2024 r. Pełne sprawozdanie finansowe polskiego oddziału fundacji można znaleźć w sekcji Sprawozdania.

Światowe przychody

Global income 2024 chart
purple circle
4,859,769 £ Darowizny indywidualne
yellow circle
4,365,064 £ Granty i kluczowe darowizny
green circle
2,510,311 £ Darowizny w testamentach
light purple circle
177,288 £ Przychód z inwestycji

Światowe wydatki

Global expenditure chart 2024
green circle
12,206,891 £ Kampanie zmieniające prawo i firmy spożywcze na lepsze dla zwierząt
purple circle
3,430,547 £ Pozyskiwanie funduszy
yellow circle
35,495 £ Zarządzanie inwestycjami

 

Wasz wpływ na świat w 2024 r.

Pobierz raport

Pobierz i udostępnij swoją własną cyfrową kopię raportu w formacie PDF.

Pobierz
Pobierz raport

Jeśli zainspirowała Cię zmiana dla zwierząt, której jesteś częścią, i chcesz zrobić coś jeszcze, by zakończyć cierpienie zwierząt na fermach przemysłowych, rozważ:

Archiwum raportów z poprzednich lat

Jak wpływaliście na los zwierząt hodowlanych w poprzednich latach:

Źródło zdjęć: © iStock, © CIWF

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).