Ikona wyszukiwania

Podsumowanie 2018

Kolejny rok za nami. 2018 był rokiem wytężonej pracy na rzecz zwierząt, która była możliwa dzięki Wam i Waszemu wsparciu. Co udało nam się zrobić?

 

malu41018-0006.jpg

Kontynuowaliśmy nasze 4 główne kampanie, tj. Koniec Epoki Klatkowej, Stop Transportowi Żywych ZwierzątRatujmy Nasze Antybiotyki oraz Farmagedon/Zatrzymać Maszynę, ale wystartowaliśmy i z nową kampanią na temat zwierząt, o których zdawałoby się, że wszyscy zapominają… ale nie my! Ruszyła nasza kampania przeRYBAne.

W każdej kampanii mieliśmy w tym roku prawdziwe sukcesy (w końcu wywalczyliśmy zakaz nadużywania antybiotyków!), więc koniecznie poczytajcie!

 

malu41018-0006-m_mini.jpg

Przede wszystkim wystartowaliśmy z naszym największym projektem i zarazem największym projektem w historii zwierząt hodowlanych w Unii Europejskiej: 11 września rozpoczęliśmy Europejską Inicjatywę Obywatelską „Koniec Epoki Klatkowej”. Od tego dnia mamy 1 rok na zebranie 1 miliona podpisów z całej Unii, żeby całkowicie zakazać hodowli klatkowej w Europie! Tu poczytasz więcej.

Złożyliśmy osobiście do Ministerstwa Rolnictwa petycję z 31 375 Waszych podpisów, której celem jest skrócenie czasu transportu najmłodszych zwierząt – cieląt i jagniąt do 8 godzin. Spotkaliśmy się z wiceministrem rolnictwa Jackiem Boguckim, któremu przekazaliśmy podpisany przez Was apel, żeby skrócić długie transporty, które skazują na cierpienie zwierzęce dzieci.

Byliśmy obecni w sejmie i w Parlamencie Europejskim. Wspólnie z Wami zasypaliśmy posłów mailami, żeby nie usuwać z nowelizacji Ustawy o Ochronie Zwierząt zakazu hodowli zwierząt na futra i zakazu uboju rytualnego. Braliśmy udział i wspieraliśmy największą dotychczasową demonstracją w obronie zwierząt. Oczywiście byliśmy też obecni w Parlamencie Europejskim rozpoczynając Europejską Inicjatywę Obywatelską Koniec Epoki Klatkowej.

Wraz z wieloma innymi europejskimi organizacjami społecznymi napisaliśmy list do przewodniczących Unii Europejskiej, w którym wzywamy do podjęcia zdecydowanych kroków, które prowadzić będą do przejścia na bardziej zrównoważony i pełen współczucia dla zwierząt system produkcji żywności.

 

malu25032018-0267.jpg

Ponieważ uwielbiamy spotykać się z Wami i edukować tych, którzy odpowiedzi wciąż szukają, z okazji Świat Wielkanocnych wyszliśmy na ulicę Warszawy z… kurami. Jedną smutną, zamkniętą w klatce, drugą wolną i szczęśliwą. Edukowaliśmy przechodniów odnośnie jajek i oznaczeń na nich oraz zachęcaliśmy do wybierania tylko tych z hodowli bez klatek.

 

_MG_0225.jpg

Byliśmy obecni na targach i festiwalach, m.in.: Veggie World, Targi CSR – Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Zero Waste i jednym z największych w Polsce - Opener Festival, gdzie przez 3 dni spotkaliśmy się z Wami i pomagaliście nam w naszym klatkowym flash-mobie pt. „Poczuj się jak zwierzę… w klatce”. Na samym Opener Festival zebraliśmy ponad 1000 podpisów pod petycją za zakazem hodowli klatkowej świń. Mieliście dużo pytań, podpisywaliście petycje, zamykaliście się w specjalnie przygotowanej klatce, w której każdy mógł przez chwilę poczuć się jak zwierzę hodowlane. Przejęci tłumaczyliście nam, że tak po prostu nie da się żyć. Zgadzamy się i dlatego wspólnie z Wami walczymy o wszystkie zwierzaki!

malu19052018-2821.jpg

Znane osoby zostały twarzami naszych kampanii i otrzymaliśmy od Waszych ulubionych aktorów i dziennikarzy mnóstwo wsparcia! Z okazji Dnia Matki Maciej Orłoś wraz z innymi ojcami, apelował o zakończenie Epoki Klatkowej Świń matek. Aktor Mateusz Damięcki i aktorka Barbara Kurdej-Szatan zostali ambasadorami Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej Koniec Epoki Klatkowej i zamknęli się w klatkach podczas premiery w warszawskim kinie Atlantic, a nominowany do Fryderyków zespół SIKSA zachęcał wszystkich Polaków do podpisania inicjatywy. Aktorka Magdalena Popławska została głosem ryb w naszej kampanii i w przejmujący sposób opowiedziała o nich w krótkim i pięknym filmie. A w Paryżu, w czasie happeningu organizowanego przez nasz francuski oddział, dołączyła sama Pamela Anderson! Kto nas jeszcze wspiera? Zerknijcie.

W ciągu jednego miesiąca od startu naszej Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Koniec Epoki Klatkowej” w Polsce udało nam się dotrzeć do ponad 3,3 miliona odbiorców w 169 medialnych publikacjach (m.in. telewizja, dzienniki, portale internetowe i drukowana prasa!), jak wyliczył i ocenił to zamówiony przez nas specjalnie na tę okazję raport stworzony przez Instytutu Monitorowania Mediów.

 

Nasz Film ‘Czas na decyzję’ wyprodukowany w ramach kampanii Koniec Epoki Klatkowej został nagrodzony pierwszym miejscem i Złotą Tarczą na Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych 17 celów w Poznaniu, nagrodę odebraliśmy osobiście i z wielką dumą powiesiliśmy ją w naszym biurze w Warszawie!

Czy (f)armagedon jest bliski? Niestety wszystko na to wskazuje, ale… zmiany wciąż możemy powstrzymać. Musimy działać jednak tu i teraz i przede wszystkim ograniczać mięso i produkty odzwierzęce. Dołączyliśmy do Koalicji Klimatycznej i byliśmy obecni na Szczycie Klimatycznym COP24 w Katowicach, gdzie 2 razy, jako eksperci od hodowli przemysłowej i jej wpływu na bioróżnorodność i zmiany klimatyczne, mówiliśmy o zagrożeniach - był to Climate-Hub by Greenpeace oraz event organizowany przez holenderską Partią Zielonych. Podczas COP24 byliśmy też obecni na spotkaniu z samym Al Gorem!

Po raz kolejny zorganizowaliśmy międzynarodowy Dzień Akcji Stop Transportowi Żywych Zwierząt – w samej Polsce udało nam się wspólnie z Fundacją Viva i Basta zorganizować eventy i demonstracje w 13 miastach, a na całym świecie oznaczało to aż 150 wydarzeń w 35 krajach i na 6 kontynentach!

Zmiany prawa w Polsce – to możliwe! Jak? Dzięki naszej wieloletniej kampanii ‘Ratujmy Nasze Antybiotyki’ Parlament Europejski zatwierdził nowe prawo, które zacznie obowiązywać od 2023 roku i które ma na celu zakończenie nadużywania antybiotyków w rolnictwie. W Polsce aż 60% antybiotyków podaje się zwierzętom hodowlanych i nasz kraj zajmuje też niechlubne 2 miejsce w Europie pod względem zużycia w hodowli zwierząt Krytycznie Ważnych Antybiotyków (tj. najsilniejszych w leczeniu chorób ludzi).

 

20180406_UR_SG_Marquesas_dead-horse.jpg

Opublikowaliśmy wstrząsające materiały ze śledztwa przeprowadzonego na końskich fermach krwi w Argentynie, gdzie hoduje się konie dla pozyskania z ich krwi hormonów wykorzystywanych w przemysłowej hodowli zwierząt, m.in. świń.

 

W grudniu wystartowaliśmy z naszą nowa kampanią dotyczącą ryb – przeRYBAne, której celem jest zmiana podejścia do tych wodnych zwierząt. Przeprowadziliśmy pierwsze polskie badania opinii społecznej odnośnie ryb, których wyniki jasno pokazały, że dla Polaków ważne jest, aby te zwierzęta nie cierpiały i były dobrze traktowane. Prowadziliśmy rozmowy z siecią marketów Tesco, by wycofała się ze sprzedaży żywych karpi przed Świętami. W ramach naszej akcji mailingowej wysłaliście ponad 12 tysięcy maili do Tesco, żeby sieć ta zrezygnowała ze sprzedaży żywych ryb. A przed świętami po ulicach Warszawy chodził ogromny karp maskotka, zachęcając ludzi do rezygnacji z zakupy żywych ryb, a sprzedawców z ich sprzedaży. Opracowaliśmy obszerną, bardzo szczegółową prawniczą i naukową analizę aktualnej Ustawy o ochronie zwierząt pod kątem sprzedaży karpia i walcząc o wprowadzenie całkowitego zakazu takiej sprzedaży, przekazaliśmy naszą ekspertyzę prawną i naukową do Ministerstwa Rolnictwa. Pojawiliśmy się w tej sprawie także podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespół Przyjaciół Zwierząt i obiecujemy, że to nie koniec! Ponadto, pamiętając, że tylko razem jesteśmy silni i mamy moc, wspólnie z organizacjami Viva Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt i Fundacją Alberta Schweitzera stworzyliśmy koalicję Głos dla Karpi.

W największych mediach pojawialiśmy się i mówiliśmy o problemach związanych z hodowlą zwierząt ponad 100 razy, m.in.: Telewizja Polsat, TVP, TVN, radio ZET, radio TOK FM, onet, wp.pl, Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Puls Biznesu, Tygodnik Powszechny.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).