Nasza wizja
Pilnie potrzebujemy nowej wizji przyszłości dla żywności i rolnictwa, która poprawi zdrowie ludzkości i samej planety. Nasza wizja wyraża dążenie do przyjęcia na całym świecie polityki żywnościowej i rolnej, która szanuje i chroni interesy ludzi, zwierząt i planety.
WIZJA została poparta i podpisana przez wybitne osobistości z rożnych międzynarodowych środowisk, od nauki, sztuki czy sportu, przez religię i etykę, po osobistości znane z mediów, m.in.: dr Jane Goodall, profesora Petera Singera, profesora Raj Patela, profesora Carla Safinę, profesora Fransa de Waala, Christianę Figueres, arcybiskupa Desmonda Tutu (zm. 2021) i ponad 300 innych. Wszyscy Wizjonerzy i Wizjonerki są zjednoczeni w swoim pragnieniu urzeczywistnienia naszej Wizji.
Nasze postulaty w Wizji to:
- Dobre zdrowie dzięki zapewnieniu powszechnego dostępu do wystarczających ilości pełnowartościowej żywności,
- Zrównoważone metody produkcji rolnej, dające źródło utrzymania na obszarach wiejskich i łagodzące ubóstwo,
- Ochrony planety i jej cennych zasobów: gleby, wody, lasów i różnorodności biologicznej,
- Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń pochodzących z rolnictwa,
- Humanitarne metody hodowli promujące zdrowie i naturalne zachowania zwierząt, jako istot czujących oraz nie powodujące u nich bólu i cierpienia,
- Redukcja spożycia produktów zwierzęcych w populacjach o wysokiej konsumpcji dla osiągnięcia celów środowiskowych, zdrowotnych i zrównoważonego rozwoju.
Zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z naszą wizją sprawiedliwego systemu żywnościowego oraz z pełną listą naszych Wizjonerów i Wizjonerek.
Mniej więcej dwie trzecie zwierząt gospodarskich – ponad 50 miliardów rocznie – jest hodowanych przemysłowo. Ta intensywna metoda hodowli stawia na zyski i wydajność, produkując ogromne ilości pozornie taniego mięsa, mleka i jaj.
Nasza misja
Naszą misją jest zakończenie okrutnych form hodowli zwierząt i promowanie ich dobrostanu w Polsce i na całym świecie. Działamy na rzecz systemu produkcji żywności, który będzie dbał o dobro zwierząt, szanował środowisko i ludzi, a także będzie uczciwie oznakowany.
Chcemy, by zwierzęta wróciły na ziemię, na pastwiska. Postulaty i propozycje narzędzi, za pomocą których można je zrealizować, zamieściliśmy w naszej Karcie. Mamy swój udział w kampaniach, które przyniosły realne zmiany dla zwierząt i wiele sukcesów na swoim koncie.
Hodowla przemysłowa ma swoją cenę: cenę, jaką płacą zwierzęta, planeta i my sami. Traktuje ona:
- zwierzęta jak maszyny – często zamknięte w klatkach lub odizolowane od innych, stłoczone, uwiązane i zmuszane do przekraczania granic swojej wydolności,
- planetę jak niekończący się zasób, z którego bezkarnie może czerpać paszę i wodę, a następnie generować zanieczyszczenia i gazy cieplarniane,
- niesprawiedliwie ludzi – na globalnej północy przekarmia tanim mięsem i powoduje choroby cywilizacyjne, a na globalnym południu doprowadza do głodu.