Opublikowane 13.10.2016
Długie dochodzenie
W 2015 roku ponad 1,3 miliona cieląt nieodsadzonych od matek było transportowanych wewnątrz UE. Cielęta i jagnięta pochodzące z Polski przewożone są do krajów takich jak Holandia, Włochy czy Hiszpania.
Przez dwa lata (2014-2016) organizacje Tierschutzbund Zürich i Animal Welfare Foundation, przy wsparciu Eyes on Animals, prowadziły śledztwo dotyczące długodystansowego transportu młodych cieląt i owiec. Sprawdziły 10 transportów na ich całej trasie, z czego 6 rozpoczynało się w Polsce albo miało tu swój punkt przeładunkowy.
Wyniki śledztwa
Wniosek jest jasny – niemożliwe jest zapewnienie odpowiednich warunków młodym zwierzętom, jeśli transport trwa ponad 8 godzin. <''>Podczas transportu:
- w zależności od pory roku zwierzęta cierpią na ekstremalne chłody albo wysokie temperatury,
- ciężarówki nie są wyposażone w system pojenia odpowiedni dla młodych cieląt, które powinny pić mleko albo jego substytut,
- zwierzęta nie są karmione w czasie przerwy,
- zdarza się, że zwierzęta nie mają wystarczającej ilości miejsca – ściany są zbyt niskie, a cielęta nie potrafią położyć się, by odpocząć. Dzieje się tak, ponieważ cielęta są załadowane na 3 poziomach, a owce na 4,
- zwierzęta są brutalnie traktowane przez pracowników firm przewozowych - ciągnięte za uszy i ogon i szturchane kijami,
- zwierzęta, i tak słabe, chorują albo doznają zranień; najsłabsze umierają podczas jazdy albo w pierwszych dniach po dotarciu do miejsca tuczu.
Polska jest trzecim w Europie największym eksporterem nieodsadzonych cieląt, to znaczy takich, które powinny jeszcze spożywać mleko i nie są przyzwyczajone ani przystosowane do innych pokarmów.
To młode, niedawno urodzone cielaki. Śledztwo, przeprowadzone w czasie ostatnich 2 lat, ujawnia straszne warunki przewozu tych zwierząt wewnątrz UE. Zaledwie 10-dniowe zwierzęta ruszają w podróż, która może trwać i 40 godzin. W tym czasie przemierzają od 1000 do nawet 3000 kilometrów.
Tak długie transporty to dla tych młodych zwierząt szczególne cierpienie, dlatego domagamy się zmiany ograniczenia długości transportu do maksymalnie 8 godzin!