Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 25.07.2024

Okładka książki Co wie ryba z pomarańczowymi sylwetkami ryb na błękitnym tle
Gdzie kupić książkę

Już dziś polska premiera Co wie ryba. Prywatne życie naszych podwodnych kuzynów. Autorem tego międzynarodowego bestsellera jest nasz wizjoner Jonathan Balcombe, biolog i ekspert od zachowania zwierząt. 

Polskie wydanie objęliśmy naszym patronatem – książka idealnie wpisuje się w założenia naszej kampanii przeRYBAne

Zachęcamy do zapoznania się z tą niezwykle ciekawą i przystępną pozycją oraz dołączenia do wydarzeń organizowanych z okazji jej polskiej premiery. 

Poznaj ryby od nowej strony

Z książki dowiecie się o karpiach słuchających bluesa, rybach tygrysach zjadających ptaki, pstrągach udających orgazm czy pielęgnicy łapiącej kota za język. Zmienicie swoje postrzeganie ryb, dostrzeżecie ich różnorodność, indywidualizm i inteligencję.

Ponad połowa wszystkich znanych nam kręgowców to właśnie ryby (przy czym wiele z nich żyje tak głęboko, że nie udało nam się ich jeszcze poznać), a ich historia sięga nawet 530 milionów lat! To grupa, której nie powinniśmy lekceważyć.

Zbliżenie na kolorową rozdymkę patrzącą w obiektyw

Jonathan Balcombe przybliża nam świat ryb, pokazując jak skomplikowanymi i rozwiniętymi istotami są te często pomijane zwierzęta. Bazując na najnowszych odkryciach naukowych, autor obala mity o tej zróżnicowanej grupie i w interesujący sposób przedstawia ryby jako czujące, świadome, towarzyskie istoty zdolne do tworzenia relacji społecznych, odczuwania bólu, a nawet używania narzędzi. Są dużo bardziej podobne do nas, niż nam się wydaje.

Wydarzenia związane z premierą

Premierze książki towarzyszą różnego rodzaju wydarzenia, audycje i wywiady. Patronat merytoryczny nad promocją publikacji objął nasz polski wizjoner profesor Marcin Urbaniak, którego już teraz możecie posłuchać w odcinku podcastu Radia Kraków Kultura Dlaczego tak lekko zabija nam się ryby?. W rozmowie z Anną Piekarczyk dyskutuje m.in. o eksploatacji ryb, naszym stosunku do nich i niezrozumieniu ich podmiotowości.

Natomiast dziś (25.07.2024) o godzinie 19 odbędzie się spotkanie na żywo z autorem książki Co wie ryba przeprowadzone online. Zachęcamy do oglądania wydarzenia na YouTube, po zakończeniu spotkania pod tym samym linkiem będzie dostępny zapis transmisji.

W najbliższą sobotę, 27 lipca, czekają Was kolejne dwa wydarzenia!

O godzinie 19 w Zgoda Café w Krakowie odbędzie się spotkanie i dyskusja z prof. Urbaniakiem na temat życia z rybiej perspektywy – ich zmysłów, doznań, emocji i zdolności poznawczych oraz dotyczących ich stereotypów. Relacja z wydarzenia będzie dostępna także w formie online na kanale Studenckiego Koła Przyrodników UKEN.

Następnie, o godzinie 21 będziecie mogli usłyszeć prof. Urbaniaka oraz prezeskę Compassion Polska, Małgorzatę Szadkowską, w godzinnej audycji Ewy Podolskiej w Radio TOK FM. Dowiecie się więcej o rybach nie tylko w kontekście naukowym, ale także społeczno-politycznym.

przeRYBAne

Od wielu lat prowadzimy ogólnopolską kampanię przeRYBAne, w której walczymy o lepsze warunki życia dla ryb hodowlanych i uświadamiamy ludziom skalę cierpienia tych zwierząt. Zwracamy także uwagę na pogarszającą się sytuację ryb dzikich, których łowi się od 1,1 do 2,2 biliona rocznie, a około połowa z nich zostaje przerobiona na paszę dla zwierząt hodowlanych. 

Grupa karpi patrzących w obiektyw, część z otwartymi pyszczkami

Nasz aktualny stosunek do ryb prowadzi do ich cierpienia w hodowlach i w trakcie uboju, a także zagraża wodnemu ekosystemowi. Cieszymy się, że książka Co wie ryba trafiła na rynek polski, ponieważ ma szansę przybliżyć czytelnikom i czytelniczkom te niezwykłe istoty, wzbudzić w nich empatię oraz przyczynić się do zmiany podejścia do ryb.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).