Ikona wyszukiwania

Zobacz jak Twoje jedzenie może uratować planetę.

Żółto-czerwona okładka z pierogami na talerzach i tytułem Podgrzej pierogi, nie planetę
Pobierz

Pyszne, tradycyjne jedzenie które pomaga planecie, zwierzętom i naszemu zdrowiu? TO MOŻLIWE!

Zobacz jak bez wyrzeczeń możesz przygotować roślinne wersje swoich ulubionych dań. Nasz prosty, darmowy poradnik pokaże Ci jak stworzyć smaczne roślinne potrawy (bez grama owadów 😀).

Dołącz do 38% Polek i Polaków i wybieraj lepiej dla planety! Pomóż ratować planetę i własne zdrowie przez swoje wybory żywieniowe!*

Zachęcamy także do zapoznania się z zaleceniami planetarnej diety prozdrowotnej wypracowanej przez EAT-Lancet, która ma kształtować zdrowe nawyki żywieniowe oraz umożliwić osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju i realizację paryskiego porozumienia klimatycznego.

Czemu warto ograniczyć spożycie mięsa i innych produktów odzwierzęcych?

Zmiana jest możliwa

Z naszego najnowszego badania przeprowadzonego w styczniu br. przez agencję badawczą PBS wynika, że w zeszłym roku aż 41% Polek i Polaków ograniczyło lub całkowicie zrezygnowało z jedzenia mięsa, a 38% ma takie plany na ten rok - w tym już 3% z nas nie je mięsa w ogóle! 10% ankietowanych jeszcze nie wie czy się na to zdecyduje. Mamy nadzieję, że uda nam się przekonać jak najwięcej osób do zadbania o przyszłość naszej planety i własne zdrowie.

Jeśli Ty też chcesz spróbować jeść bardziej roślinnie zachęcamy do skorzystania z naszego poradnika. Dzięki małym zmianom w diecie będziesz w stanie pomóc naszej planecie, zwierzętom hodowlanym, a nawet własnemu zdrowiu!

Waga pokazująca mięso na równi z obciążnikiem z napisem 73 kg

Co za dużo to niezdrowo

W Polsce spożywamy rocznie średnio 73 kg mięsa na osobę! Prawie połowa osób zapytanych przez PBS (43%) zdaje sobie sprawę, że to za dużo. Niestety, z drugiej strony aż 1/4 osób nie wie, czy powinniśmy zmniejszyć ilość spożywanego mięsa. Tak wysoki poziom spożycia stanowi realne zagrożenie zarówno dla naszej przyszłości, jak i zdrowia.

Polska zajmuje 3 miejsce w Unii Europejskiej pod kątem ilości spożywanego mięsa – to niepokojące dane pochodzące z raportu opartego na wyliczeniach danych FAO: Więcej pieniędzy, więcej mięsa. Razem z innymi krajami o wysokich i średnich dochodach powinniśmy obniżyć jego spożycie - bez tego nie mamy szans wygrać z kryzysem klimatycznym. Czy naprawdę chcemy ugotować naszą planetę tylko po to, żeby móc dalej jeść tyle mięsa?

 

Czy nadmiar mięsa nam szkodzi?

Jak wie większość osób, jedzenie nadmiernej ilości czerwonego mięsa i wysoko przetworzonych produktów mięsnych zwiększa ryzyko występowania niektórych form raka, choroby wieńcowej, udarów oraz innych schorzeń.

Niestety, szybki rozwój hodowli przemysłowej (tj. mega ferm) i w konsekwecji rosnący popyt na żywność pochodzenia zwierzęcego wpływają na nasze zdrowie także w bardziej globalny sposób. Około 70% wszystkich używanych na świecie antybiotyków jest podawane zwierzętom hodowlanym, co przyczynia się do powstawania niezwykle groźnej antybiotykoodporności. Ponadto, fermy przemysłowe podnoszą ryzyko mutowania wirusów, a także zanieczyszczają powietrze groźnym dla naszych płuc amoniakiem.

Hodowla zwierząt emituje więcej gazów cieplarnianych niż wszystkie środki transportu łącznie

Produkcja mięsa, a środowisko

Systemy żywnościowe odpowiadają za prawie 1/3 emisji gazów cieplarnianych powodowanej przez człowieka. W tym żywność pochodzenia zwierzęcego (mięso, nabiał, jaja) odpowiada za 60% z tych emisji – to aż dwa razy więcej niż żywność pochodzenia roślinnego.

Zwierzęta bardzo nieefektywnie przetwarzają dostaną paszę na mięso i mleko – większość kalorii i białka ze zjedzonego zboża wcale nie dociera do mięsa. Przykładowo, szacuje się, że ze 100 kalorii zboża powstaje jedynie 12 kalorii w formie mięsa kurczaka.  Jednocześnie nawet 60% europejskich zbóż karmi zwierzęta zamiast ludzi. Produkcja mięsa łączy się z bardzo nieefektywnym wykorzystaniem gruntów. Uprawy przeznaczane aktualnie na paszę mogłyby dużo skuteczniej wykarmić nas samych.

Ponadto, nadmierne spożycie jedzenia odzwierzęcego przyczynia się także do rosnącej erozji gleby, wylesiania, utraty bioróżnorodności i rosnącego zużycia wody.

Planetarna dieta prozdrowotna

W 2019 roku komisja EAT-Lancet opracowała planetarną dietę prozdrowotną. Jest to naukowe rozwiązanie zaprojektowane tak, by przeciwdziałać pogłębiającemu się kryzysowi klimatycznemu, działać korzystnie na nasze zdrowie oraz umożliwić reformę niezrównoważonego systemu żywnościowego.

Dieta ta bazuje na produktach roślinnych, a 12% dziennego zapotrzebowania kalorycznego pochodzi w niej z produktów odzwierzęcych. W praktyce, zaleca spożywanie maksymalnie 250g nabiału, 43 g mięsa i 13 g jaj na osobę dziennie. W skali tygodnia prezentuje się to mniej więcej tak:

Wizualna reprezentacja wielkości zalecanych do spożycia produktów

Dokładne zalecane średnie ilości jedzenia w skali tygodnia na jedną osobę według EAT-Lancet to: 

  • 2100 g warzyw i 1400 g owoców,
  • 1624 g produktów pełnoziarnistych i 350 g bulw
  • 525 g roślin strączkowych,
  • 350 g orzechów,
  • maksymalnie 203 g kurczaka (średniej wielkości pierś z kurczaka),
  • maksymalnie 196 g zwierząt wodnych (ryb, skorupiaków itd.),
  • maksymalnie dwa małe jaja (około 91 g),
  • maksymalnie 1750 g nabiału: 750 g mleka, 550 g sera, 225 g jogurtu, 125 g masła i 100 g śmietany,
  • 363 g dodatkowego tłuszczu,
  • 217 g dodatkowego cukru.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prozdrowotnej diecie planetarnej najważniejsze informacje znajdziesz w naszym skrócie i raporcie oraz na stronie komitetu EAT-Lancet.

Action Icon
Sprawdź nasze pyszne porady!

Chcesz gotować roślinniej, ale nie wiesz jak? Nasz nowy darmowy poradnik pokaże Ci jak łatwo stworzyć pyszne roślinne potrawy!

Pobierz poradnik
5. Sprawdź nasze pyszne porady!
Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).