29.01.2016
Konsumenci zwracają uwagę na pochodzenie swoich produktów i uważnie czytają etykiety - potwierdziło to niedawne badanie Eurobarometru, które pokazuje, że odpowiednie oznakowanie produktów odzwierzęcych to najbardziej preferowana metoda zdobywania informacji o kupowanych produktach przez zainteresowanych klientów.
Jak wygląda zainteresowanie takimi produktami w Europie?
W Wielkiej Brytanii 70% konsumentów deklaruje swoje zainteresowanie tym tematem i potwierdza wybieranie jajek z wolnego wybiegu zawsze lub często. W ciągu ostatnich 10 lat sprzedaż jajek pochodzących z takiej hodowli wzrosła tam aż o połowę. Według badania w całej Unii Europejskiej zainteresowanie jajkami pochodzącymi z wolnego wybiegu jest na poziomie 57% i konsumenci deklarują, że są skłonni zapłacić wyższą cenę za takie jajka.
W Niemczech 59% konsumentów było zainteresowanych zakupem kurczaków pochodzących z lepszej, mniej intensywnej hodowli, a ponad 80% twierdziło, że skłonni będą zapłacić za takiego kurczaka wyższą cenę.
We Francji zainteresowanie klientów podobnymi kurczakami wyniosło ponad 60%.
Jeśli chodzi o produkty mleczne: w Wielkiej Brytanii aż 95% konsumentów uważa, że nieakceptowalne jest trzymanie krów przez całe ich życie w zamkniętych pomieszczeniach, bez możliwości wychodzenia na zewnątrz, i bardzo podobna liczba konsumentów chce płacić więcej za produkty mleczne pochodzące ze zdecydowanie mniej intensywnych hodowli.
Ponad 60% Brytyjczyków deklaruje, że nigdy nie kupuje mleka pochodzącego od krów żyjących w ciągłym zamknięciu.
Oczekiwania wobec rolników
Co ciekawe, w badaniu Eurobarometru z października 2015 roku mieszkańcom UE zadano pytanie odnośnie do najważniejszych powinności rolników w naszym społeczeństwie.
Na pierwszym miejscu znalazło się „dostarczenie ludziom szerokiego wyboru produktów wysokiej jakości” (ponad 40% respondentów z UE i niemal 50% Polaków). Na drugim miejscu mieszkańcy UE wybrali „zapewnienie dobrostanu zwierząt gospodarskich” – 35% (Polacy uznali ten punkt za najmniej ważny spośród wszystkich powinności rolników – 22%). Jednak w pytaniu o dobre traktowanie zwierząt aż 90% Polaków uznała, że jak najbardziej uzasadnione jest ograniczenie wszystkich wypłat dla rolników, którzy standardów dobrego traktowania zwierząt nie przestrzegają.
Pełen raport z badania będzie opublikowany wkrótce.