30.10.2015
Holenderscy naukowcy opracowali unikalną technologię - na bazie białka z roślin strączkowych udało im się stworzyć "mięso", które swoją teksturą odpowiada teksturze steku.
Wiadomo, że produkcja taniego mięsa przyczynia się do okrutnego traktowania zwierząt oraz negatywnie wpływa na nasze zdrowie i stan środowiska. Jednocześnie wiele osób wcale nie ma zamiaru rezygnować z jedzenia mięsa. Może więc nadzieja leży w firmach, które produkują roślinne zastępniki takich produktów.
Boom na roślinne zastępniki
Dwa lata temu głośno było o hamburgerze wyhodowanym przez holenderskich naukowców. Ze swoich produktów znana jest już w Stanach firma Beyond Meat, niedawno pisaliśmy (tutaj) o projekcie izraelskim, w którym naukowcy pracują nad stworzeniem mięsa drobiowego, którego kawałek powstawałby z jednej komórki.
Nowy produkt - jak stek
Tym razem podobna wiadomość dotarła do nas z holenderskiego uniwersytetu Wageningen. Powstaje tam roślinne „mięso”, które odpowiada teksturze steku. Wprawdzie produkt ten nie jest jeszcze gotowy do sprzedaży i nie ma nawet nazwy, ale mamy nadzieję, że wejdzie na rynek już niedługo.
Technologia produkcji takiego mięsa pozwala na dużą elastyczność – można by je produkować na bieżąco na małą skalę w niedużych sklepach, jak i na o wiele większą, wymaganą przez masowych sprzedawców.
Zaletą tej technologii jest również możliwość wyprodukowania „mięsa” o grubości 3 centymetrów, dzięki czemu mogłoby być używane jako zastępnik steków albo piersi kurczaka. Głównym składnikiem są białka roślin strączkowych.
Grupa docelowa - osoby jedzące mięso
Oczywiście będzie to kolejny produkt w coraz szybciej rosnącym sektorze wegetariańskim, jednak celem naukowców jest dotarcie z nim do osób jedzących mięso. Produkcja tradycyjnego mięsa nie tylko jest uciążliwa dla środowiska i jest przyczyną masowego cierpienia zwierząt, ale jak mówi m.in. ostatni raport WHO – negatywnie wpływa również na nasze zdrowie. Roślinne zastępniki są więc nadzieją na pozytywną zmianę.