29.09.2014
Włoski parlament zobowiązał się do podjęcia konkretnych tematów dotyczących dobrostanu zwierząt w czasie swojej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Bardzo się z tego cieszymy, chociaż trochę zasmuca fakt, że poparcie dla hodowli przemysłowej jest wciąż spore i nie udało się zachęcić rządu do przyjęcia wszystkich punktów.
Wnioski zostały złożone przez członków partii: Forza Italia, M5S, Scelta Civica, Ncd, SEL, Lega Nord i PD. Przed głosowaniem rząd, za pośrednictwem Sekretarza Zdrowia Vito De Filippo, wyraził opinię na temat każdego punktu wniosków.
Prace w czasie głosowania obserwowało nasze włoskie biuro - CIWF Italia. Na te kwestie udało się zwrócić uwagę parlamentu i mamy obietnicę zajęcia się nimi podczas prezydencji:
- uznanie zwierząt jako istot czujących w implementacji standardów UE
- promowanie terminowego dostosowania się do obowiązujących przepisów w zakresie zwierząt gospodarskich, zwłaszcza dotyczących ochrony świń (dyrektywa 2008/120/ WE) oraz transportu (rozporządzenie WE 1/2005)
- wsparcie dla uchwalania szczegółowych przepisów poświęconych gatunkom, których unijne prawo nie obejmuje, takich jak krowy mleczne, króliki, indyki i ryby
- poparcie zakazu klonowania zwierząt do produkcji żywności
- wzmocnienie nadzoru weterynaryjnego Komisji Europejskiej w celu zapewnienia większej kontroli stosowania prawa wspólnotowego w zakresie bezpieczeństwa żywności, zdrowia i dobrostanu zwierząt.
Niestety kilkoma punktami jesteśmy rozczarowani, ponieważ włoski parlament nie zamierza nic zrobić w sprawie:
- wprowadzenia obowiązkowego oznakowania mięsa drobiowego oraz innych produktów mięsnych i mlecznych zgodnie z metoda produkcji (rodzajem chowu)
- finansowania ferm przemysłowych, na przykład z pieniędzy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju
- stosowania norm Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt w przypadku zwierząt rzeźnych wywożonych poza kraje UE
- ogólnoeuropejskiego zakazu uboju rytualnego.
Będziemy, a szczególnie biuro CIWF Italia, uważnie śledzić prace rządu w Unii Europejskiej, aby mieć pewność, że wypełnia swoje zobowiązania. Jednocześnie nie przestaniemy walczyć, we Włoszech, Polsce i Europie, aby punkty, które na razie nie zyskały odpowiedniej uwagi w końcu i tak zostały zatwierdzone. Ponieważ mają zasadnicze znaczenie dla poprawy dobrostanu zwierząt gospodarskich.