Ikona wyszukiwania

Sprzeciwiamy się powrotowi Brittany Ferries do eksportu żywych zwierząt

News Section Icon Opublikowane 03.04.2025

Wraz z dziesiątkami organizacji pozarządowych, ekspertów, celebrytów i naukowców napisaliśmy do Brittany Ferries, wzywając firmę do ponownego przemyślenia i wycofania się ze swojej decyzji o wznowieniu niehumanitarnego wywozu żywych zwierząt hodowlanych z Irlandii do Francji.

Decyzja została ujawniona niedługo po 30. rocznicy szeroko świętowanej decyzji Brittany Ferries o zaprzestaniu przewozu zwierząt hodowlanych z Wielkiej Brytanii do Europy kontynentalnej, ze względu na cierpienie przewożonych zwierząt – podało Agriland.

Pomimo naszego wspólnego listu i apeli, pierwsze ciężarówki Brittany Ferries wyruszyły z Irlandii (Rosslare) do Francji (Cherbourg) w środę 26 marca. Prom przewoźnika odbył swoją pierwszą przeprawę z krowami na pokładzie, w tym z nieodsadzonymi cielętami.

Cielęta za kratami w transporcie.

Cierpienie cieląt

Na materiale filmowym nakręconym przez Ethical Farming Ireland można usłyszeć, jak nieodsadzone cielęta ryczą na całe gardło, głodne i wyczerpane, mając przed sobą jeszcze 18-godzinną przeprawę promową.

Komisja Europejska oświadczyła, że transport morski nieodsadzonych cieląt z Irlandii do Francji narusza przepisy europejskie (Rozporządzenie 1/2005 w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu). Nieodsadzone cielęta są przymusowo oddzielone od matki i w związku z tym muszą być karmione preparatem zastępczym. Wymagania dotyczące karmienia nie są możliwe do spełniane w drodze – nieodsadzone cielęta powinny być karmione co 19 godzin, ale w rzeczywistości często muszą czekać nawet 27 godzin na posiłek w długim transporcie.

Transport zwierząt hodowlanych na duże odległości często powoduje cierpienie i stwarza zagrożenie dla ich dobrostanu. Dowody naukowe potwierdzają, że zwierzęta mogą cierpieć przez działanie skrajnych temperatur oraz brak wystarczającej ilości odpoczynku, pożywienia lub wody. Jako istoty czujące, doświadczają również strachu i niepokoju. Wielka Brytania w zeszłym roku zakazała eksportu żywych zwierząt hodowlanych, jednak proceder ten jest kontynuowany w UE.

Wielki krok w tył

Zmiana podejścia oznacza, że Brittany Ferries dołącza teraz do konkurentów, Irish Ferries i Stena Line, które nadal ułatwiają eksport żywych zwierząt w celu tuczenia i dalszego transportu do UE, pomimo rosnącej presji ze strony międzynarodowych organizacji pozarządowych, naukowców i opinii publicznej. Przedsiębiorstwo P&O natomiast nadal nie zezwala na eksport żywych zwierząt hodowlanych w celu tuczu i uboju.

Peter Stevenson, nasz główny doradca ds. polityki, skomentował:

„Przez 30 lat Brittany Ferries postępowało właściwie. Teraz zdecydowało się przedłożyć zyski nad dobrostan czujących istot. Decyzja ta narazi tysiące zwierząt na ogromne cierpienie podczas długich podróży.

Klienci firmy będą zapewne zbulwersowani tą decyzją i raczej nie będą chcieli podróżować na pokładzie z cierpiącymi zwierzętami. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby przekonać Brittany Ferries do cofnięcia tej strasznej decyzji i zaprzestania nieludzkiego handlu żywymi zwierzętami”.

Jeśli chcesz pomóc polskim zwierzętom uniknąć podobnego losu, podpisz naszą petycję do ministra rolnictwa za wprowadzeniem lepszych regulacji transportu zwierząt hodowlanych.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).