Ikona wyszukiwania

Komisarz Olivér Várhelyi na naszej konferencji

News Section Icon Opublikowane 11.02.2025

 5 lutego zorganizowaliśmy razem z Eurogroup for Animals wydarzenie w Brukseli na temat przyszłości europejskiego systemu produkcji żywności i zaprosiliśmy unijnego komisarza d.s. zdrowia i dobrostanu zwierząt Olivéra Várhelyi do otwarcia naszego spotkania.

Od Dialogu przez Wizję do działania

Komisarz Várhelyi przemawiający na tle baneru z logo Końca Epoki Klatkowej

Na wydarzeniu zatytułowanym „Od Dialogu przez Wizję do działania: Co jest potrzebne do bardziej zrównoważonej i nastawionej na dobrostan hodowli zwierząt w Europie” różne zainteresowane strony zastanawiały się, w jaki sposób Unia Europejska może wspierać hodowców i rolników w odchodzeniu od systemu intensywnej hodowli, która szkodzi zwierzętom, ludziom i przyrodzie.

Wśród zgromadzonych uczestników znaleźli się hodowcy, rolnicy, przedsiębiorcy, decydenci, politycy i organizacje pozarządowe, w tym reprezentanci m.in. Komisji Europejskiej, Europejskiej Organizacji Konsumentów, DG AGRI, czy Copa Cogeca.

W dyskusjach wybrzmiała wyraźnie potrzeba rozłożenia ciężaru sfinansowania transformacji w kierunku systemu produkcji żywności zapewniającego wysoki poziom dobrostanu zwierząt. Jednocześnie przedstawiciel Komisji Europejskiej, komisarz d.s. zdrowia i dobrostanu zwierząt Olivér Várhelyi, ponownie potwierdził zobowiązanie do przedstawienia obiecanych reform przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt hodowlanych

„Modernizacja przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt to okazja, której nie powinniśmy przegapić” – komentował Várhelyi podczas panelu.

„To szansa na poprawę dobrostanu, spełnienie oczekiwań obywateli i podniesienie konkurencyjności. To szansa na zbudowanie lepszego systemu dla wszystkich. Po tegorocznym dialogu, w przyszłym roku powinniśmy mieć już pierwsze propozycje legislacyjne dotyczące Europejskiej Inicjatywy End the Cage Age – Koniec Epoki Klatkowej”.

Paneliści rozmawiający na scenie na tle prezentacji z punktu widzenia widowni

Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion in World Farming Polska skomentowała:

Małgorzata Szadkowska na wydarzeniu na tle logo Końca Epoki Klatkowej

„Bardzo cieszy mnie, że zarówno przedstawiciele hodowców i rolników, jak i wysokiej rangi przedstawiciele świata polityki, przyjęli nasze zaproszenie do tej dyskusji i w merytoryczny sposób odnieśli się do kwestii, które poruszamy od lat.

Transformacja sektora rolniczego i sposobu hodowli zwierząt jest jak najbardziej możliwa i chcemy, żeby była ona finansowo wspierana przez unijne instytucje. Ostatnio w Polsce opublikowaliśmy dwa szczegółowe raporty dotyczące hodowli kur niosek i królików – w obu przypadkach wskazywaliśmy na aspekty ekonomiczne, które dziś także zostały wspomniane”.

Z kolei Philip Lymbery, prezes międzynarodowy Compassion in World Farming i Eurogroup for Animals, podsumował sytuację:

„Hodowla przemysłowa jest największą przyczyną cierpienia zwierząt na świecie. Jak podsumowano w raporcie Dialogu Strategicznego, przejście na bardziej zrównoważone modele rolnictwa o wyższym dobrostanie w UE nie jest już kwestią „czy”, ale „jak”.

Nasze wydarzenie dotyczyło właśnie tego, podkreślając potrzebę ambitnej wizji UE dla rolnictwa i żywności, która obejmuje konkretne rozwiązania mające na celu priorytetowe traktowanie dobrostanu zwierząt hodowlanych, zapewnienie wsparcia finansowego rolnikom i zapobieżenie kryzysowi planetarnemu”.

Philip Lymbery w trakcie rozmów na brukselskim wydarzeniu

Niezbędne rozwiązania dla zwierząt, przyrody i rolnictwa

Razem z Eurogroup for Animals apelujemy do Komisji Europejskiej o przyjęcie szeregu niezbędnych rozwiązań w nadchodzącej Wizji UE dla Rolnictwa i Żywności, w tym m.in.:

  • pełnej rewizji unijnych przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt (zgodnie z zaleceniami EFSA), w tym wprowadzenia obiecanego zakazu hodowli klatkowej, do 2026 roku,
  • ustalenia wytycznych Wspólnej Polityki Rolnej po 2027 r. tak, by wspierała rolników w przechodzeniu na wyższy poziom dobrostanu zwierząt,
  • zapewnienia, aby importowane spoza granic UE produkty pochodzenia zwierzęcego pochodziły z hodowli stosujących się do nowych, lepszych wytycznych dobrostanowych,
  • ustalenia wytycznych dotyczących dobrostanu zwierząt wodnych oraz przeciwdziałających negatywnym wpływom hodowli i spożywania ryb i innych zwierząt wodnych na środowisko,
  • przyjęcia wielopoziomowego systemu znakowania wszystkich europejskich produktów pochodzenia zwierzęcego, który byłby zależny od dobrostanu zwierząt w hodowli i nagradzał hodowców wykraczających poza nowe minimalne standardy,
  • przyjęcia strategii, które sprawią, że zdrowa żywność będzie przystępna cenowo i łatwo dostępna, z nastawieniem na diety roślinne.

Uzasadnienie tej wizji oraz stosowne źródła znajdziesz na poświęconej jej stronie.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).