Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przedstawił kluczowe informacje dotyczące naszej historycznej skargi przeciwko Komisji Europejskiej w sprawie niewywiązania się ze zobowiązania do wprowadzenia Końca Epoki Klatkowej.
Trzy czołowe organizacje działające na rzecz dobrostanu zwierząt hodowlanych, Eurogroup for Animals, Animal Equality i LAV zostały zatwierdzone jako interwenienci w naszej skardze.
Jednak wnioski złożone przez The ECI Campaign i foodwatch o dopuszczenie do sprawy w charakterze interwenientów ze względu na negatywny wpływ złamanej obietnicy KE na demokrację, ochronę konsumentów i bezpieczeństwo żywności zostały odrzucone przez Trybunał. Podzielamy opinię Komitetu Obywatelskiego Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „End the Cage Age – Koniec Epoki Klatkowej”, który określił dezycję jako „krótkowzroczną”.
Walka o Koniec Epoki Klatkowej
W czerwcu kilka czołowych organizacji pozarządowych - w tym The ECI Campaign, Eurogroup for Animals, Foodwatch i Animal Equality - zwróciło się z prośbą o interwencję w sprawie, argumentując, że ich działania są bezpośrednio dotknięte tym, że Komisja Europejska nie przedstawiła obiecanej propozycji zakazu klatkowej hodowli zwierząt.
Zainicjowana przez Komitet Obywatelski EIO „End the Cage Age – Koniec Epoki Klatkowej” w marcu 2024 i wspierana przez Compassion in World Farming, sprawa sądowa jest pierwszą, która ma na celu pociągnięcie Komisji do odpowiedzialności za jej bezczynność w sprawie Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej. W przypadku wygranej, Komisja zostanie zmuszona przez TSUE do ustalenia jasnych i rozsądnych ram czasowych na przedstawienie wniosków legislacyjnych oraz do udzielenia dostępu do swoich akt dotyczących inicjatywy Koniec Epoki Klatkowej.
Uzasadnienie decyzji TSUE
Ogłoszona dziś przez TSUE decyzja oznacza, że jako interwenienci, organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną dobrostanu zwierząt mają teraz możliwość przedstawienia Trybunałowi bardziej szczegółowych dowodów na szkodliwe konsekwencje złamania zobowiązania do wprowadzenia zakazu hodowli klatkowej.
Niestety, odrzucenie pozostałych organizacji błędnie sugeruje, że działania KE nie mają negatywnego wpływu na demokrację, prawa konsumentów oraz środowisko pomimo mocnych dowodów.
TSUE uzasadniło swoją decyzję stwierdzając, że:
- działalność związana wyłącznie z ochroną środowiska nie jest wystarczająca, aby organizacje pozarządowe mogły zostać interwenientami; Komisja odrzuciła również argument, że brak działania ze strony Komisji budzi zasadnicze wątpliwości co do skuteczności europejskiej inicjatywy obywatelskiej, narzędzia powszechnie wykorzystywanego do promowania ochrony środowiska;
- działania koncentrujące się na promowaniu demokracji, a w szczególności europejskiej inicjatywy obywatelskiej, nie były wystarczająco związane z zakresem skargi, aby organizacje pozarządowe mogły zostać interwenientami;
- działania dotyczące ochrony praw konsumentów były zbyt ogólne, aby mogły uzasadniać udział organizacji pozarządowych zajmujących się kwestiami konsumenckimi w charakterze interwenientów.
Organizacje pozarządowe zwróciły się również o dostęp do akt Komisji dotyczących EIO „Koniec Epoki Klatkowej”, ale wszystkie wnioski zostały odrzucone przez TSUE.
Małgorzata Szadkowska, szefowa polskiego oddziału Compassion in World Farming i członkini Komitetu Obywatelskiego Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Koniec Epoki Klatkowej”, skomentowała:
„Cieszymy się, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości zaakceptował Eurogroup for Animals, Animal Equality oraz LAV jako interwenientów w sprawie mającej na celu pociągnięcie Komisji Europejskiej do odpowiedzialności w związku z niedostarczeniem propozycji zakazu hodowli klatkowej do końca 2023 r.
Jednak głęboko ubolewamy nad krótkowzrocznością, jaką wykazał się Trybunał, odrzucając The ECI Campaign i foodwatch, ponieważ błędnie sugeruje, że niepowodzenie Komisji w zakończeniu cierpienia milionów zwierząt zamkniętych w klatkach nie będzie miało wpływu na środowisko, demokrację i ochronę praw konsumentów podczas gdy istnieją mocne dowody na to, że jest inaczej”.
Głos większości
Przytłaczające 89% obywateli UE uważa, że zwierzęta nie powinny być hodowane w indywidualnych klatkach. Pogląd ten został odzwierciedlony w konsensusie zawartym w raporcie Dialogu Strategicznego, w którym wzywa się do opublikowania propozycji zakazu stosowania klatek najpóźniej do 2026 roku.
Jednak w całej Europie około 300 milionów świń, kur, królików, kaczek, przepiórek i gęsi nadal spędza większość swojego życia w klatkach każdego roku. Zwierzęta trzymane w klatkach są często zamknięte w jałowych warunkach, w tłoku lub w całkowitej izolacji od reszty zwierząt, bez możliwości obrócenia się czy wyrażania nawet najbardziej podstawowych zachowań.
Chcesz pomóc?
Opowiedz się w kilka kliknięć za priorytetowym doprowadzeniem do Końca Epoki Klatkowej. Przejdź na stronę naszej akcji i wyślij bezpośrednią wiadomość do Przewodniczącej Komisji Europejskiej z apelem o wprowadzenie zakazu klatek.