Ikona wyszukiwania

Ochrona zwierząt w transporcie zbyt ambitna dla polskiego rządu

News Section Icon Opublikowane 09.12.2024

W zeszły czwartek w trakcie obrad Komisji do Spraw Unii Europejskiej padło ogłoszenie niepokojące nas oraz inne organizacje działające na rzecz dobrostanu zwierząt.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa, Jacek Czerniak, ogłosił oficjalne stanowisko polskiego rządu w sprawie projektu zmian w prawie europejskim dotyczącym transportu żywych zwierząt - jest ono negatywne.

Rząd polski przeciwny reformom dla zwierząt

Minister Czerniak zapowiedział w trakcie obrad, że na posiedzeniu Europejskiej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa AGRIFISH (9-10 grudnia 2024 r.) Polska zajmie negatywne stanowisko w sprawie projektu. Uzasadnił to stwierdzeniem, że proponowane reformy są „zbyt ambitne i zbyt wygórowane” w zakresie limitów temperatur w jakich można przewozić zwierzęta, wymogu obecności weterynarza czy w zakresie skrócenia maksymalnego czasu transportu zwierząt jadących do rzeźni. W opini rządu trzeba te kwestie „racjonalizować”.

Tym samym pokazał, że ministerstwo nie dba nie tylko o zapewnienie nawet minimalnie lepszych warunków zwierzętom cierpiącym w transportach, ale także o podtrzymywanie zasad społeczeństwa obywatelskiego. Według badania Eurobarometr (2023) przeważające 76% Polek i Polaków uważa, że powinniśmy ograniczyć transporty żywych zwierząt, a nasza petycja apelującą o zatrzymanie okrucieństwa w transporcie zebrała już ponad 47 000 podpisów!

Polki i Polacy chcą zmian, a zwierzęta skazane na transport w warunkach powodujących ich cierpienie ich potrzebują. 

Nasz wspólny list do ministra

Razem z innymi organizacjami działającymi na rzecz ochrony zwierząt hodowlanych, Eurogroup for Animals, Otwartymi Klatkami i Green REV, wysłaliśmy 6 grudnia wspólny list apelujący o uwzględnienie przekazanych przez nas rekomendacji w zakresie dalszych prac nad projektem rozporządzenia. 

Wyrażamy także zaniepokojenie jednoznacznie negatywnym stanowiskiem rządu. Oznacza ono, że dowody przedstawione przez stronę społeczną nie zostały wzięte w ogóle pod uwagę przy tworzeniu oficjalnego stanowiska. 

Na wspólnym spotkaniu przedstawiliśmy niezbite dowody na to, że - jak wskazują rekomendacje eksperckie, badania naukowe oraz doświadczenie praktyczne - gruntowna zmiana przepisów w przedmiotowym zakresie jest konieczna, aby realnie poprawić dobrostan zwierząt podczas transportu. Pokazywaliśmy także, że proponowane reformy są krokiem w dobrą stronę, ale ich zakres jest wciąż zbyt mały, by zapewnić wystarczającą ochronę zwierzętom.

Gorąco apelujemy do Ministra Rolnictwa o uwzgędnienie najnowszej wiedzy naukowej oraz opinii społeczeństwa obywatelskiego w pracach nad reformami transportowymi. 

Jak pomóc?

Jeżeli zgadzasz się z tym, że zwierzęta hodowlane zasługują na to, by warunki ich transportu odzwierciedlały ich potrzeby - przyłącz się do naszego apelu, podpisując petycję.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).