Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 04.11.2024

Dziś (4 listopada 2024 r.) opublikowaliśmy materiały zebrane przez śledczych na fermach królików w Polsce i we Włoszech, które dowodzą ogromnego cierpienia tych zwierząt hodowanych w ciasnych, drucianych klatkach. W związku z nowymi dowodami na okrucieństwo klatek, ponaglamy Komisję Europejską do wprowadzenia obiecanego zakazu hodowli klatkowej.

Dramatyczne odkrycie śledczych

W tym roku śledczy na nasze zlecenie weszli na kilka ferm królików hodowanych na mięso: na dwie w Polsce i cztery we Włoszech. We wszystkich zwierzęta trzymane były w metalowych klatkach o tak małych rozmiarach, że nie miały możliwości wykonać kilku skoków, wyciągnąć się czy stanąć na tylnych łapach.

Skulony biały królik w drucianej klatce w ciemnym pomieszczeniu

Szokujące materiały ze śledztwa przedstawiają króliki, które próbują gryźć pręty krat lub kręcą się w kółko, co jest oznaką stresu i frustracji. Niektóre miały poważne rany spowodowane spędzaniem całego życia w klatce, takie jak wrzodziejące zapalenie skóry stóp, bolesne urazy uszu czy utrata sierści, najpewniej z powodu infekcji lub pasożytów.

Biały królik z nienaturalnie przekręconą głową w ciemnej klatce

Króliki były albo skazane na ciągły kontakt z innymi zwierzętami, albo na izolację w indywidualnych klatkach. Nie miały miejsca, do którego mogły się schować w sytuacji zagrożenia. Co więcej, niekiedy zmuszone były do zamknięcia w klatce z poważnie chorymi lub nawet martwymi królikami.

Młode króliki siedzące na swojej matce, skulone w kącie klatki

Aby zapoznać się ze szczegółowymi ustaleniami śledczych i obszernym raportem ze śledztwa, kliknij w przycisk poniżej.

Ujawniamy skalę cierpienia

W warunkach podobnych do tych, które zaobserwowali śledczy, hoduje się każdego roku dużą część z 2,2 milionów tych zwierząt trzymanych w Polsce i ok. 70 milionów na terenie Unii Europejskiej.

Ponura hala z klatkami w pajęczynach z futra królików

Nie tylko króliki cierpią w klatkach na fermach przemysłowych. Łącznie ponad 300 milionów zwierząt każdego roku w Unii Europejskiej spędza część lub całość swojego życia w zamknięciu. Mowa tu nie tylko o kurach nioskach i innych ptakach, ale też o świniach-matkach czy cielętach.

Nasze wcześniejsze śledztwa przeprowadzone w Polsce, takie jak śledztwo na fermach loch czy śledztwo na fermach cieląt, również ujawniły ogrom cierpienia tych zwierząt spowodowany zamknięciem w klatkach.

Jak możesz pomóc?

W 2023 roku Komisja Europejska złamała obietnicę. Pomimo wcześniejszych deklaracji nie opublikowała przepisów wycofujących hodowlę klatkową z dostępnych praktyk rolniczych. Przypomnij jej, że obywatele i obywatelki na ten zakaz czekają!

Wyślij przygotowaną przez nas wiadomość do Przewodniczącej Komisji Europejskiej, by potraktowała obiecany zakaz priorytetowo i zakończyła Epokę Klatkową raz na zawsze.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).