Ikona wyszukiwania

Rozmawiamy o żywności i klimacie na COP29

News Section Icon Opublikowane 14.11.2024

Panorama Baku w Azerbejdżanie
Baku, Azerbejdżan fot. İltun Huseynli @Unsplash

Część naszego zespołu udała się do Azerbejdżanu, aby podnieść świadomość na temat pilnej konieczności przekształcenia globalnego systemu produkcji żywności podczas Konferencji Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) w 2024 r., określanej jako COP29.

W tym roku razem z innymi organizacjami, w tym ProVeg International, Future Economy Forum i EIT Food tworzymy Action on Food Hub (centrum działań na rzecz żywności). To inkluzywna przestrzeń do dialogu i współpracy z zainteresowanymi stronami z całego systemu żywnościowego. Promujemy w niej także głosy marginalizowanych społeczności, które często są najbardziej narażone na skutki zmian klimatycznych.

W sobotę 16 listopada skupimy się na sprawiedliwej transformacji systemu produkcji żywności. Rano wspólnie z Four Paws organizujemy wydarzenie Klimat i hodowla zwierząt: Związek między zdrowiem gleby, rolnictwem przyjaznym naturze i konsumpcją. Później tego samego dnia weźmiemy udział w spotkaniu przy okrągłym stole, zatytułowanym Tworzenie wizji transformacji systemu żywnościowego: jak to osiągnąć?

Wydarzenia skupione na rolnictwie i klimacie

18 listopada współorganizujemy oficjalne wydarzenie UNFCCC Od pola do talerza: Dostosowanie systemów żywnościowych do celów związanych z klimatem i różnorodnością biologiczną razem z Brighter Green, Proveg International, Consumers International oraz World Animal Protection.

Andrea Perez z naszej fundacji przy stanowisku z logo konferencji

Wydarzenie będzie poświęcone holistycznym i inkluzywnym rozwiązaniom dla hodowli oraz konsumpcji zwierząt i produktów odzwierzęcych, które mają na celu ograniczenie emisji oraz zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego, odporności na zmiany klimatu i poziomu ochrony naszego zdrowia.

Wraz z rządem Pakistanu, UNEP, INMS i innymi partnerami, 20 listopada będziemy gospodarzami i prelegentami wydarzenia pod nazwą Zrównoważone zarządzanie azotem: Wspólne rozwiązania w zakresie działań na rzecz klimatu, środowiska i bezpieczeństwa żywnościowego. Wydarzenie, które odbędzie się w pawilonie Pakistanu, poświęcone będzie pilnej potrzebie optymalizacji wykorzystania azotu w rolnictwie w celu przeciwdziałania zmianom klimatu, zmniejszenia i odwrócenia szkód w środowisku przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego.

Okazja do poruszenia kwestii roli żywności w kryzysie klimatycznym

Konferencja Ramowa konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu daje idealną okazję stanowi okazję dla światowych liderów do corocznego spotkania się i podjęcia zobowiązań w celu wymiernego przeciwdziałania zmianom klimatu.

Nadmierne spożycie mięsa i nabiału jest ważnym czynnikiem wpływającym na zmiany klimatyczne. Sektor hodowlany wytwarza więcej bezpośrednich emisji gazów cieplarnianych niż wszystkie samoloty, pociągi i samochody na świecie razem wzięte. Jeśli się tym nie zajmiemy, nie będziemy mieli szans na osiągnięcie celów porozumienia paryskiego i ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza.

Świadomość potrzeby naprawy naszego systemu produkcji żywności jest coraz większa, a konferencja COP29 stanowi okazję do wprowadzenia rzeczywistych zmian. Trzeci rok z rzędu żywność i rolnictwo są uznawane za kluczowe kwestie w walce ze zmianami klimatu, a jeden z dni konferencji, 19 listopada, będzie w całości poświęcony żywności, wodzie i rolnictwu.

Andrea Perez, Globalna Manager ds. Systemów Żywności w Compassion in World Farming skomentowała:

Andrea Perez z naszej fundacji przy naszym centrum Action for Food

„Już trzeci rok z rzędu współpracujemy z innymi organizacjami pozarządowymi zajmującymi się dobrostanem zwierząt i transformacją systemu żywnościowego. Korzystając z naszej wieloletniej wiedzy, doświadczenia i perspektyw, możemy wspólnie sprawić, że nasz głos zostanie szerzej usłyszany, dzieląc się rozwiązaniami i podnosząc rolę żywności w negocjacjach klimatycznych.

Temat transformacji systemów żywnościowych przestał być ignorowany. Uczestnicząc w najważniejszych na świecie rozmowach dotyczących zmian klimatu, jesteśmy w stanie opowiadać się za lepszą, bardziej współczującą przyszłością, która przyniesie korzyści zwierzętom, ludziom i planecie. Będziemy monitorować wyniki konferencji i mamy nadzieję, że kraje podejmą globalne działania w zakresie klimatu i rolnictwa, z rozwiązaniami dostosowanymi do kontekstu i nie pozostawiającymi nikogo w tyle”.

Chcesz pomóc?

Przyłącz się do naszego wspólnego apelu o odmianę systemu produkcji naszej żywności! Przeczytaj i podpisz petycję END IT.

 

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).