Część naszego zespołu udała się do Azerbejdżanu, aby podnieść świadomość na temat pilnej konieczności przekształcenia globalnego systemu produkcji żywności podczas Konferencji Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) w 2024 r., określanej jako COP29.
W tym roku razem z innymi organizacjami, w tym ProVeg International, Future Economy Forum i EIT Food tworzymy Action on Food Hub (centrum działań na rzecz żywności). To inkluzywna przestrzeń do dialogu i współpracy z zainteresowanymi stronami z całego systemu żywnościowego. Promujemy w niej także głosy marginalizowanych społeczności, które często są najbardziej narażone na skutki zmian klimatycznych.
W sobotę 16 listopada skupimy się na sprawiedliwej transformacji systemu produkcji żywności. Rano wspólnie z Four Paws organizujemy wydarzenie Klimat i hodowla zwierząt: Związek między zdrowiem gleby, rolnictwem przyjaznym naturze i konsumpcją. Później tego samego dnia weźmiemy udział w spotkaniu przy okrągłym stole, zatytułowanym Tworzenie wizji transformacji systemu żywnościowego: jak to osiągnąć?
Wydarzenia skupione na rolnictwie i klimacie
18 listopada współorganizujemy oficjalne wydarzenie UNFCCC Od pola do talerza: Dostosowanie systemów żywnościowych do celów związanych z klimatem i różnorodnością biologiczną razem z Brighter Green, Proveg International, Consumers International oraz World Animal Protection.
Wydarzenie będzie poświęcone holistycznym i inkluzywnym rozwiązaniom dla hodowli oraz konsumpcji zwierząt i produktów odzwierzęcych, które mają na celu ograniczenie emisji oraz zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego, odporności na zmiany klimatu i poziomu ochrony naszego zdrowia.
Wraz z rządem Pakistanu, UNEP, INMS i innymi partnerami, 20 listopada będziemy gospodarzami i prelegentami wydarzenia pod nazwą Zrównoważone zarządzanie azotem: Wspólne rozwiązania w zakresie działań na rzecz klimatu, środowiska i bezpieczeństwa żywnościowego. Wydarzenie, które odbędzie się w pawilonie Pakistanu, poświęcone będzie pilnej potrzebie optymalizacji wykorzystania azotu w rolnictwie w celu przeciwdziałania zmianom klimatu, zmniejszenia i odwrócenia szkód w środowisku przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego.
Okazja do poruszenia kwestii roli żywności w kryzysie klimatycznym
Konferencja Ramowa konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu daje idealną okazję stanowi okazję dla światowych liderów do corocznego spotkania się i podjęcia zobowiązań w celu wymiernego przeciwdziałania zmianom klimatu.
Nadmierne spożycie mięsa i nabiału jest ważnym czynnikiem wpływającym na zmiany klimatyczne. Sektor hodowlany wytwarza więcej bezpośrednich emisji gazów cieplarnianych niż wszystkie samoloty, pociągi i samochody na świecie razem wzięte. Jeśli się tym nie zajmiemy, nie będziemy mieli szans na osiągnięcie celów porozumienia paryskiego i ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza.
Świadomość potrzeby naprawy naszego systemu produkcji żywności jest coraz większa, a konferencja COP29 stanowi okazję do wprowadzenia rzeczywistych zmian. Trzeci rok z rzędu żywność i rolnictwo są uznawane za kluczowe kwestie w walce ze zmianami klimatu, a jeden z dni konferencji, 19 listopada, będzie w całości poświęcony żywności, wodzie i rolnictwu.
Andrea Perez, Globalna Manager ds. Systemów Żywności w Compassion in World Farming skomentowała:
„Już trzeci rok z rzędu współpracujemy z innymi organizacjami pozarządowymi zajmującymi się dobrostanem zwierząt i transformacją systemu żywnościowego. Korzystając z naszej wieloletniej wiedzy, doświadczenia i perspektyw, możemy wspólnie sprawić, że nasz głos zostanie szerzej usłyszany, dzieląc się rozwiązaniami i podnosząc rolę żywności w negocjacjach klimatycznych.
Temat transformacji systemów żywnościowych przestał być ignorowany. Uczestnicząc w najważniejszych na świecie rozmowach dotyczących zmian klimatu, jesteśmy w stanie opowiadać się za lepszą, bardziej współczującą przyszłością, która przyniesie korzyści zwierzętom, ludziom i planecie. Będziemy monitorować wyniki konferencji i mamy nadzieję, że kraje podejmą globalne działania w zakresie klimatu i rolnictwa, z rozwiązaniami dostosowanymi do kontekstu i nie pozostawiającymi nikogo w tyle”.
Chcesz pomóc?
Przyłącz się do naszego wspólnego apelu o odmianę systemu produkcji naszej żywności! Przeczytaj i podpisz petycję END IT.