Ikona wyszukiwania

Walka o wolność w Światowy Dzień Bez Klatek

News Section Icon Opublikowane 14.10.2024

Zebraliśmy się pod Parlamentem Europejskim, by uczcić tegoroczny Światowy Dzień Bez Klatek (ze względów praktycznych obchodzony w tym roku dzień później, 14 października).

Compassion przed Parlamentem Europejskim z pluszowymi zwierzętami w klatkach
Członkinie naszego międzynarodowego zespołu przed Parlamentem Europejskim

Europarlamentarzyści okazali dziś swoje wsparcie dla europejskiego zakazu hodowli klatkowej symbolicznie „uwalniając” pluszowe zwierzęta hodowlane z klatek w ramach naszego wydarzenia. 

Europosłanka Tilly Metz z pluszowymi zwierzętami i ulotką akcji Koniec Epoki Klatkowej
Europosłanka Tilly Metz

Koalicja „End the Cage Age – Koniec Epoki Klatkowej”, w której skład wchodzi 170 europejskich organizacji, zaprosiła eurodeputowanych do wzięcia udziału w skłaniającym do myślenia wydarzeniu w Brukseli, podczas którego przed Parlamentem Europejskim wystawiono 16 pluszowych zwierząt hodowlanych uwięzionych w klatkach symbolizujących 300 milionów zwierząt cierpiących rok co roku w klatkach. Kilku europosłów symbolicznie „uratowało” pluszaki, wyrażając jednocześnie swoje poparcie dla obiecanego wprowadzenia w całej UE zakazu hodowli zwierząt w klatkach.

Europoseł Sebastian Everding z pluszową świnią obok klatek
Europoseł Sebastian Everding

Tradycja Światowego Dnia Bez Klatek sięga roku 2020, kiedy został ustanowiony z zamiarem podnoszenia świadomości na temat smutnego losu ponad 300 milionów zwierząt skazanych na życie w cierpieniu w klatkach, kojcach i boksach każdego roku. To dzień, który mamy nadzieję wkrótce świętować, wiedząc, że ta okrutna i niepotrzebna praktyka została raz na zawsze zakazana w Unii Europejskiej.

Udział europejskich prawodawców

Europoseł Krzysztof Śmiszek trzymający pluszową kurę
Europoseł Krzysztof Śmiszek

Pomimo padającego deszczu, w wydarzeniu wzięli udział europejscy parlamentarzyści, w tym eurodeputowany Krzysztof Śmiszek, eurodeputowany Thomas Waitz, eurodeputowany Martin Hojsik, eurodeputowana Anja Hazekamp, eurodeputowany Sebastian Everding oraz eurodeputowana Tilly Metz.

Polski europoseł Krzysztof Śmiszek skomentował aktualną sytuację: „Siła naszej demokracji powinna być mierzona siłą praw tych, którzy nie mogą się sami obronić. Odpowiedzialność za zrozumienie tego, że jesteśmy częścią o wiele większego ekosystemu, leży po naszej stronie. Nasze istnienie jest zależne od stanu naszej planety, której zdrowie wiąże się bezpośrednio z dobrostanem zwierząt. Dlatego musimy je ochraniać od okrucieństwa, a naszym obowiązkiem jest robić to już teraz”.

Europoseł Thomas Waitz uwalniający pluszowe zwierzęta z klatek
Europoseł Thomas Waitz

Żadne zwierzę nie powinno być trzymane w klatce. To rozwiązanie rodem z ubiegłego wieku. Powinniśmy z tym skończyć, szczególnie z hodowlą zwierząt futerkowych, tylko po to, by móc kupować nowe ubrania, ale także w przypadku rolnictwa musimy być empatyczni w stosunku do naszych zwierząt”, powiedział austriacki eurodeputowany Thomas Waitz. „Przestańmy więc trzymać zwierzęta w klatkach. Proszę, skończmy z tym teraz. Posłuchajcie obywateli, posłuchajcie Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej End the Cage Age – Koniec Epoki Klatkowej i potraktujcie ją poważnie. Zatrzymajcie i zakończcie epokę klatkową”.

Europoseł Martin Hojsik z pluszową kurą obok klatek
Europoseł Martin Hojsik

Słowacki eurodeputowany Martin Hojsík dodał: „Pięć lat temu apelowaliśmy o to samo, byliśmy bardzo blisko. Niestety, zwłaszcza w kwestii klatek, Komisja Europejska teraz zawiodła. Naprawdę już najwyższy czas, abyśmy zakończyli erę klatek w Europie, to po prostu niehumanitarne.

 

Holenderska eurodeputowana Anja Hazekamp dodała: „Zwierzęta czekały zbyt długo, należy przedstawić tę propozycję. Zakończmy epokę klatkową".

Europosłanka Anja Hazekamp z pluszową kurą obok klatek
Europosłanka Anja Hazekamp

Pora na ruch ze strony Komisji

W odpowiedzi na udaną Europejską Inicjatywę Obywatelską End the Cage Age podpisaną przez 1,4 miliona obywateli UE, w 2021 r. Komisja Europejska podjęła historyczne, prawnie wiążące zobowiązanie do przedstawienia propozycji legislacyjnych mających na celu zakazanie stosowania systemów klatkowych w hodowli zwierząt gospodarskich do końca 2023 r., ale nie wywiązała się jeszcze ze swojej obietnicy.

Małgorzata Szadkowska, prezeska polskiego oddziału Compassion in World Farming, podsumowała:

Pluszowa kura w Parlamencie Europejskim
Nasza kura w Parlamencie Europejskim

To wydarzenie było wymownym symbolem cierpienia milionów zwierząt hodowlanych, które są obecnie zamykane w klatkach, ale podkreśla ono również, że jasnym krokiem naprzód jest Europa wolna od klatek. W tej nowej kadencji politycznej Komisja Europejska musi wywiązać się ze swojej obietnicy wprowadzenia zakazu stosowania klatek przy najbliższej możliwej okazji, a pozostałe organy europejskie muszą zapewnić najwyższe standardy dobrostanu zwierząt hodowlanych”.

Przyłącz się do akcji

Pluszowa kura z logo Koniec Epoki Klatkowej w klatce

Pokaż przewodniczącej Komisji Europejskiej, Ursuli Von Der Leyen, oraz kandydatom na komisarzy ds. rolnictwa i żywności oraz zdrowia i dobrostanu zwierząt jak ważny jest dla Ciebie los zwierząt w klatkach.

Twoje kilka kliknięć spowoduje wysłanie apelu o potraktowanie priorytetowo reform prowadzących do Końca Epoki Klatkowej!

  1. Wejdź na stronę akcji
  2. Wpisz swoje imię i adres email.
  3. Kliknij Potwierdź.

I gotowe!

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).