Ikona wyszukiwania

Compassion w Senacie w roli eksperta

News Section Icon Opublikowane 07.10.2024

W piątek 4 października w Senacie odbył się IV Kongres Praw Zwierząt. Wydarzenie otworzyły marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska i wicemarszałek Sejmu Dorota Niedziela. Już po raz drugi w historii tych parlamentarnych, ogólnopolskich kongresów, zostaliśmy zaproszeni, aby wziąć w nich udział jako eksperci. Fundację reprezentowała ponownie prezeska polskiego oddziału – Małgorzata Szadkowska.

Małgorzata Szadkowska w trakcie panelu dotyczącego zwierząt hodowlanych
Fot. Kancelaria Senatu

IV Kongres Praw Zwierząt odbywał się w tym roku pod patronatem wicemarszałek Sejmu Doroty Niedzieli i został podzielony na pięć paneli. Dyskusją otwierającą Kongres był panel o nadchodzących zmianach prawnych na poziomie europejskim w zakresie hodowli i transportu zwierząt, w którym wystąpiła jako pierwsza nasza prezeska.

Uczestniczki panelu o zwierzętach hodowlanych
Fot. Kancelaria Senatu

W trakcie panelu dyskutowano o przykładach działań w postaci obywatelskich inicjatyw legislacyjnych „Koniec Epoki Klatkowej” oraz „Europa wolna od futer”, pod którymi – każdej z osobna - podpisało się ponad półtora miliona obywateli UE, co zmusiło Komisję Europejską do podjęcia działań w tym zakresie. W trakcie rozmowy pojawiły się także trafne i ciekawe pytania, m.in. od przedstawicieli Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej oraz samej wicemarszałek Doroty Niedzieli, na które Małgorzata Szadkowska postarała się wyczerpująco odpowiedzieć.

Otwarcie tego ważnego Kongresu nastąpiło dzięki Marszałek Senatu, która wyraziła radość, że kongres „odbywa się właśnie w parlamencie – w miejscu, w którym powinno być tworzone dobre prawo, uwzględniające dobrostan zwierząt, bo to właśnie tu powinno się debatować o rozwiązaniach mających na celu poprawę ich losu”.

Małgorzata Kidawa-Błońska otwierająca Kongres
Fot. Kancelaria Senatu

Marszałek podkreśliła, że „niezmiernie ważne jest, żebyśmy rozmawiali o edukacji i edukowali najmłodszych, podnosząc świadomość społeczną w zakresie praw zwierząt”.

Chcemy zmian dla zwierząt – zmian, które będą nie tylko dobrym prawem, ale także pomogą kształtować dobre postawy, wzmacniając aspekt edukacyjny, bo tak naprawdę od tego wszystko się zaczyna – od zrozumienia, że zwierzę to nie rzecz, nie zabawka– powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska, dodając, że „takie wydarzenia [jak Kongres Praw Zwierząt] uczą wrażliwości i szacunku do zwierząt, do środowiska naturalnego, a tak naprawdę do całej naszej planety. (…) Trzeba uczyć empatii i wskazywać dobre wzorce zachowań. Nie do przyjęcia jest cofanie się w tej sprawie” – podkreśliła.

Halicki, Piekarska i Kidawa-Błońska na widowni panelu
Fot. Kancelaria Senatu

Wykład inauguracyjny, który podkreślał iż nasz stosunek do zwierząt to barometr człowieczeństwa, wygłosiła dr Hanna Machińska. Dr Machińska stwierdziła, że zwierzętom można pomóc poprzez wzmocnienie ochrony prawnej na poziomie krajowym i międzynarodowym, a przede wszystkim poprzez zmianę postępowania człowieka, aktywność obywatelską i samorządową, skuteczność działania instytucji państwa.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jacek Czerniak poinformował, że w ministerstwie trwają prace nad implementacją dyrektywy dotyczącej zdrowia zwierząt, w tym także w kontekście transportu.

Panel zamykający Kongres z Dorotą Niedzielą i Jackiem Czerniakiem
Fot. Kancelaria Senatu

Posłanka Katarzyna Piekarska, która od wielunastu lat zaangażowana jest w ochronę zwierząt, przypomniała, że pod obywatelskim projektem zakazującym trzymania psów na łańcuchach udało się zebrać ponad pół miliona podpisów. – To pokazuje, że obywatele chcą zmiany, chcą dobrych przepisów dla zwierząt” – oceniła. – Nie wyobrażam sobie, żeby ten projekt nie doczekał się wysłuchania publicznego”.

Posłanka Katarzyna Piekarska i przedstawicielka Vivy Anna Plaszczyk
Fot. Kancelaria Senatu

Wicemarszałek Sejmu Dorota Niedziela podczas swojego wystąpienia zamykającego Kongres podkreśliła, że tematy podnoszone w trakcie Kongresu „dowodzą tego, że nasze plany na to, co zrobić w najbliższym czasie, idą w dobrym kierunku” oraz Chcę, byśmy bardzo odpowiedzialnie rozmawiali o zwierzętach. To wyraz naszej wrażliwości i chcemy działać w imieniu zwierząt”.

Wicemarszałkini Dorota Niedziela
Fot. Kancelaria Senatu

Małgorzata Szadkowska, prezeska naszej fundacji tak podsumowała ten ważny dzień:

„Po przerwie temat zwierząt gospodarskich powrócił na agendę parlamentarnego Kongresu Praw Zwierząt, co mnie bardzo cieszy i nawet żartem rzucono do mnie podczas wejścia do sali plenarnej „Doczekałaś się!”. Nie możemy dziś ignorować problemów, które generuje rozwój przemysłowej hodowli zwierząt gospodarskich, a już na pewno nie możemy udawać, że tematu cierpienia tych zwierząt nie ma. Podczas Kongresu padło wiele ważnych słów i pytań, jednak widać było chęć do działania ze strony decydentów politycznych, których – teraz ja pozwolę sobie (nie)zażartować – będziemy obserwować i rozliczać z obietnic. 4 października to data symboliczna. To Światowy Dzień Zwierząt, a te mniej widoczne: świnie, króliki, kury, cielęta, są zwierzętami, jak nasze psy i koty – czującymi stworzeniami, które mają swoje osobowości i mogą czerpać radość ze swojego istnienia".

Zdj5
Zdj1 Fot. Kancelaria Senatu
Zdj2 Fot. Kancelaria Senatu
Zdj3 Fot. Kancelaria Senatu
Zdj4 Fot. Kancelaria Senatu
Zdj6 Fot. Kancelaria Senatu

Napisano na podstawie artykułu opublikowanego przez Senat.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).