Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 10.09.2024

Nasz nowy raport przedstawia wiodące europejskie firmy spożywcze, które torują drogę do bezklatkowej Europy w oczekiwaniu na wprowadzenie zakazu obiecanego przez Komisję Europejską.

Okładka raportu Firmy spożywcze torują drogę do Europy wolnej od klatek ze zdjęciami zwierząt

Raport Firmy spożywcze torują drogę do Europy wolnej od klatek na podstawie wybranych przykładów opisuje sposoby, w jakie firmy takie jak Biedronka, Carrefour czy Kaufland stopniowo wycofują chów klatkowy ze swoich łańcuchów dostaw.

Raport dobitnie pokazuje, że hodowla bezklatkowa jest nie tylko możliwa, ale też z powodzeniem stosowana przez wielu hodowców. Torujące drogę firmy czekają teraz na ruch ze strony Unii Europejskiej. Wprowadzenie obiecanego w 2021 roku zakazu hodowli klatkowej wyrówna ich szansę i zapewni uczciwą konkurencję na rynku.

Konsumenci chcą lepszego dobrostanu

Konsumenci coraz częściej wybierają produkty pochodzące od zwierząt hodowanych w lepszych warunkach i bez klatek. Niektórzy producenci żywności postanowili odpowiedzieć na to zapotrzebowanie i dobrowolnie zrezygnować z chowu klatkowego. Na ten moment już ponad 1400 europejskich firm zadeklarowało odejście od hodowli klatkowej kur niosek, w tym znane marki jak KFC, Subway, Nestle czy Unilever.

Grupa kur dziobiących siano
Fot. Barilla

Carrefour Polska, zdobywca naszej prestiżowej nagrody Good Egg Award za poprawianie dobrostanu kur niosek w swoim łańcuchu dostaw, komentuje decyzję o odejściu od chowu klatkowego niosek:

„Inicjatywa Carrefour jest jednym z elementów ochrony dobrostanu zwierząt hodowlanych, a jej celem jest wsparcie klientów w dokonywaniu właściwych wyborów żywieniowych. Dlatego wspieramy również wprowadzenie planowanego zakazu EU dotyczącego chowu kurek niosek w klatkach, jako konsekwencji europejskiej inicjatywy obywatelskiej”.

Szczęśliwe zwierzęta = szczęśliwi hodowcy

W raporcie przedstawione zostały różne systemy, dzięki którym firmom udało się odejść od hodowli klatkowej świń, kur niosek lub królików. Wśród nich znajdziemy m.in. autorskie zagrody porodowe dla świń wprowadzone przez Fumagalli czy bezklatkowe kojce i wybiegi dla królików zaprojektowane przez Kaufland, Bre Food, ADM oraz Lapin & Bien.

Prosięta ze świnią matką na trawie

Z kolei producenci tacy jak Carrefour, Biedronka, Barilla czy The Compleat Food Group wymagają wysokich standardów w zakresie dobrostanu zwierząt hodowanych przez ich dostawców oraz wykorzystują i tworzą specjalne systemy certyfikacji. Firma Barilla dodatkowo zmniejsza zawartość produktów odzwierzęcych w swoich produktach w ramach dążenia do bardziej zrównoważonej produkcji żywności.

Więcej informacji na temat konkretnych systemów wprowadzanych przez producentów znajdziesz w raporcie:

Komisja musi wywiązać się ze swojej obietnicy

W odpowiedzi na udaną Europejską Inicjatywę Obywatelską End the Cage Age - Koniec Epoki Klatkowej, pod którą podpisało się ponad 1,4 miliona europejek i europejczyków Komisja Europejska zobowiązała się do przygotowania planu stopniowego wycofania klatek z hodowli zwierząt.

Czarny i brązowy królik na wybiegu na zewnątrz

Niestety Komisja nie wywiązała się ze swojej obietnicy, w związku z czym Komitet Obywatelski „End the Cage Age - Koniec Epoki Klatkowej” wszedł na drogę prawną. Jednocześnie apelujemy do nowej Komisji, by posłuchała znaczącej większości obywateli i obywatelek UE oraz naukowców. Aż 86% ankietowanych zgadza się, że zwierzęta nie powinny być przetrzymywane w indywidualnych klatkach, a najnowsze opinie naukowe EFSA zalecają zaprzestanie stosowania klatek dla kur niosek, loch hodowlanych, przepiórek i kaczek. Mimo to około 300 milionów zwierząt hodowanych w całej UE nadal cierpi w klatkach każdego roku. 

Niedawna publikacja raportu Strategicznego dialogu na temat przyszłości rolnictwa w UE, w którym uwzględnione zostało odejście od stosowania chowu klatkowego i zaproponowanie reform prawa dotyczącego dobrostanu zwierząt do 2026 roku, daje nam nadzieję, że nowa Komisja potraktuje sprawę zwierząt priorytetowo.

Dr Tracey Jones, nasza globalna dyrektor działu Food Business, powiedziała:
„Naukowcy popierają apel o zakończenie hodowli klatkowej. Obywatele Europy domagają się zmian. Firmy udowadniają, że skuteczna hodowla bezklatkowa jest nie tylko możliwa na dużą skalę, ale jest również słusznym rozwiązaniem - dla firm, ich klientów i zwierząt w ich łańcuchu dostaw.

Ze świadomością zbliżającego się końca epoki klatkowej producenci żywności z niecierpliwością czekają na informacje dotyczące ram czasowych, minimalnych wymagań systemowych i sposobu, w jaki ich przejście na chów bezklatkowy będzie wspierane.  Wzywamy nowy skład Komisji Europejskiej do przedstawienia obiecanych projektów ustawodawczych mających na celu stopniowe wycofanie klatek jako jednego z priorytetów i ostatecznie odesłanie klatek do lamusa historii na dobre”.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).