Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 04.09.2024

Dziś wręczony został raport Strategicznego dialogu na temat przyszłości rolnictwa w UE, który zaleca między innymi wprowadzenie przez Komisję Europejską obiecanych propozycji stopniowego odchodzenia od hodowli klatkowej do 2026 roku.

Wydany dziś przez Komisję raport jest wynikiem trwającego siedem miesięcy dialogu między 29 najważniejszymi europejskimi organizacjami z sektora rolno-spożywczego i akademickiego oraz działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, które przygotowały wspólne zalecenia dotyczące przyszłości europejskiego rolnictwa.

Philip Lymbery, nasz międzynarodowy prezes i prezydent Eurogroup for Animals, reprezentował problem dobrostanu zwierząt hodowlanych.

Zainicjowany w styczniu 2024 roku Dialog strategiczny zgromadził szerokie grono zainteresowanych stron w celu osiągnięcia porozumienia w sprawie sposobu, w jaki UE powinna przekształcić rolnictwo w bardziej zrównoważone i humanitarne.

Strony dialogu zgodziły się co do poniższych zaleceń:

  • Transformacja systemów rolno-spożywczych na bardziej zrównoważone musi traktować priorytetowo wysokie standardy dobrostanu zwierząt i być wspierana z funduszy publicznych.
  • Propozycje dotyczące zakazu hodowli klatkowej i rewizji praw regulujących dobrostan zwierząt w UE powinny zostać opublikowane do 2026 roku.
  • Hodowla klatkową należy wycofywać stopniowo i z pełną rekompensatą dla rolników.
  • Potrzebna jest spójność między dobrostanem zwierząt i zagadnieniami handlowymi.
  • Potrzebny jest ogólnoeuropejski system oznakowania poziomu dobrostanu zwierząt na wszystkich produktach zawierających mięso i mleko z Unii Europejskiej, by umożliwić konsumentom dokonywanie wyborów polepszających warunki życia zwierząt.
  • Innowacje technologiczne dążące do bardziej zrównoważonego rolnictwa powinny przechodzić przez przyśpieszone procedury regulacyjne, co powinno pozwolić na niezakłócone dopuszczanie do obrotu innowacyjnych białek alternatywnych.
  • Potrzebny jest plan działania wspierający żywność roślinną w UE, który zapewni szeroki dostęp do zrównoważonego i zdrowego pożywienia w niskich cenach, przywracając jednocześnie równowagę między spożyciem białek zwierzęcych i roślinnych przy zwiększeniu udziału tych drugich.

W listopadzie 2023 roku przewodnicząca KE Ursula von der Leyen ogłosiła plan utworzenia Dialogu strategicznego zamiast oczekiwanego planu na wycofanie hodowli klatkowej zwierząt. Było to działanie sprzeczne z obietnicą KE z 2021 r., który w odpowiedzi na apel 1,4 miliona obywateli UE w ramach inicjatywy „End the Cage Age – Koniec Epoki Klatkowej” zobowiązał się do zakazania chowu klatkowego w ramach szerszej rewizji praw dot. dobrostanu zwierząt.

W ciągu najbliższych 100 dni Komisja planuje opracować własną Wizję dla rolnictwa i żywności, określając jak zamierza realizować zalecenia Dialogu strategicznego. Mamy nadzieję, że dzięki uwzględnieniu Końca Epoki Klatkowej w raporcie temat ten stanie się kluczowym elementem przyszłej Wizji.

Małgorzata Szadkowska, prezeska naszej fundacji i członkini Komitetu Obywatelskiego „End the Cage Age – Koniec Epoki Klatkowej”, dodała:

„Temat hodowli klatkowej nie znika z agendy europejskiej, choć wiem, że niektóre środowiska - zwłaszcza w Polsce - już to z satysfakcją ogłaszały. Opublikowany dziś raport jest zbiorem rekomendacji wypracowanych wspólnie pomiędzy europejskimi przedstawicielami hodowców - także tych organicznych, naukowcami oraz organizacjami specjalizującymi się w ochronie przyrody i zrównoważonego rolnictwa. Jak zawsze, diabeł tkwi w szczegółach, a więc teraz z niecierpliwością oczekujemy konkretów ze strony Komisji”.

Peter Stevenson, nasz Chief Policy Advisor, skomentował:

„To niezwykle budujące, że wszystkie zainteresowane strony wypracowały konsensus w sprawie tak bardzo potrzebnej transformacji rolnictwa w UE na bardziej zrównoważone i charakteryzujące się wyższym dobrostanem zwierząt.

Wzywamy teraz Komisję Europejską, aby wykorzystała ten moment i umieściła w swojej „Wizji dla rolnictwa i żywności” jasne ramy czasowe na wdrożenie uzgodnionych działań przy najbliższej możliwej okazji. Około 300 milionów zwierząt hodowlanych nadal cierpi w klatkach każdego roku, podczas gdy my czekamy na obiecany zakaz - rozwiązanie popierane przez przytłaczające 89% obywateli UE, jak również liczne badania naukowe”.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).