Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 16.08.2024

Śledczy Compassion in World Farming USA pokonali piekielną podróż, którą odbywają bardzo młode cielęta z hawajskich wysp do kontynentalnych Stanów Zjednoczonych, tylko po to, by trafić na tamtejsze fermy.

Czy wiesz, że nieodsadzone od matek cielęta są transportowane również w Polsce, co naraża je na cierpienie psychiczne i fizyczne? Jeśli chcesz pomóc, podpisz petycję do polskiego ministra w ich imieniu.

Z Honolulu do Kalifornii

Najpierw śledczy w porcie w Honolulu byli świadkami, jak młode cielęta zostały wprowadzone na statek kierujący się do portu Oakland w Kalifornii. Nawet 1000 zwierząt musiało przez kilka dni mierzyć się z wzburzonym morzem i upalnym letnim temperaturami.

Śledczy rejestrują kontenerowiec wpływający do Zatoki San Francisco z ładunkiem do 1000 cieląt
Śledczy rejestrują kontenerowiec wpływający do Zatoki San Francisco z nawet tysiącem cieląt na pokładzie. Zdjęcie: Austin Meyer / CIWF / WeAnimalsMedia

Dopiero bowiem cztery dni później zarejestrowaliśmy, że statek zbliża się do kalifornijskiego portu. Popłynęliśmy za nim małą łodzią od mostu Golden Gate aż do portu w Oakland. Tam nagraliśmy materiał filmowy przedstawiający rozładunek cieląt i umieszczanie ich w ciężarówkach.

Świeżo odsadzone cielę tęskni za świeżym powietrzem po podróży z Hawajów na kontynent
Świeżo odsadzone cielę tęskni za świeżym powietrzem po czterodniowej podróży z Hawajów na kontynent amerykański. Zdjęcie: Austin Meyer / CIWF / WeAnimalsMedia

Nie mieliśmy pojęcia, dokąd ciężarówki będą zmierzać. Postanowiliśmy śledzić dwie z nich. Gdy zapadła noc, ciężarówki ruszyły na północ autostradą międzystanową nr 5. Po dwóch godzinach zjechały z autostrady i kontynuowały jazdę wiejskimi drogami w całkowitej ciemności.

Około 23:30 ciężarówki skręciły w ślepą żwirową drogę. Zarejestrowaliśmy ich lokalizację i zaplanowaliśmy powrót następnego ranka.

Miejsce docelowe: duża ferma

O wschodzie słońca wznowiliśmy naszą podróż, jadąc żwirową ścieżką, która doprowadziła nas do fermy wypełnionej setkami, jeśli nie tysiącami sztuk bydła. W pobliżu zaparkowane były trzy puste ciężarówki, które rozpoznaliśmy po symetrycznie prostokątnych oknach. To gospodarstwo było miejscem docelowym dla dziesiątek cieląt, z którymi pokonaliśmy podróż poprzedniej nocy.

Zdjęcie satelitarne fermy bydła w północnej Kalifornii
Śledczy podążali za dwoma ciężarówkami z portu Oakland do tego gospodarstwa w północnej Kalifornii. Zdjęcie: CIWF/ Google Earth

Prawdopodobnie tutaj cielęta spędzą kilka następnych miesięcy, spożywając paszę z koryt i szukając schronienia przed palącym kalifornijskim słońcem. Gdy osiągną wagę ok. 450 kg, zostaną zabite i sprzedane na mięso.

Gospodarstwo w północnej Kalifornii, do którego trafiły cielęta z Hawajów
Gospodarstwo w północnej Kalifornii, do którego trafiły dziesiątki cieląt wysłanych pięć dni wcześniej z Hawajów. Zdjęcie: CIWF

Cierpienie i marnotrawstwo

Śledztwo naszych kolegów i koleżanek ze Stanów Zjednoczonych udowodniło to, co wielokrotnie ujawniały nasze poprzednie raporty. Eksport żywych zwierząt, w tym przypadku z Hawajów na kontynent, jest nie tylko okrutny dla świeżo odsadzonych cieląt, które są zmuszane do tych długich i uciążliwych podróży. Jest także ogromnym marnotrawstwem.

Podczas gdy Hawaje eksportują 95% cieląt urodzonych na wyspach, importują 90% wołowiny spożywanej w tym stanie. Cielęta podróżują w jedną stronę, a wołowina w drugą. Proces ten pokazuje, jak nieludzki jest eksport żywych zwierząt i dlaczego należy położyć mu kres.

Działaj przeciw okrutnym transportom

Aby pomóc zakończyć okrutny proceder transportowania zwierząt w haniebnych warunkach, podpisz petycję do polskiego ministra rolnictwa!

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).