Rozpoczynamy kolejny etap naszej kampanii związanej z ośmiornicami i włączamy je do ruchu END.IT. Nie możemy dopuścić, by stały się one kolejnym gatunkiem cierpiącym w hodowli przemysłowej. Pomóż nam zatrzymać szkodliwe plany Nueva Pescanova i obronić nie tylko ośmiornice, ale także lokalną społeczność i naturę Wysp Kanaryjskich.
Wakacyjne podróże
Ośmiornice nie są tak dalekie Polkom i Polakom jak mogłoby się wydawać. Według danych FAO w 2021 roku w Polsce zjedzono aż 399 ton dzikich ośmiornic - oznacza to, że w ciągu ostatnich 20 lat ich spożycie wzrosło dziesięciokrotnie (2000-2021)!
Ponadto, wakacje dla wielu z Was oznaczają zagraniczne podróże, podczas których będziecie mogli trafić na ośmiornice. Niektórzy znajdą je na talerzu w tradycyjnych daniach, szczęśliwcy być może spotkają je podczas nurkowania. Być może część z Was wybierze się nawet na wyspę Gran Canaria, gdzie ma powstać ich pierwsza ferma przemysłowa.
W raporcie przygotowanym we współpracy z Eurogroup pt. Ujawniamy ryzyka środowiskowe hodowli ośmiornic opisaliśmy dokładnie jak wiele negatywnych skutków dla ośmiornic, natury, a nawet społeczności i kultury Wysp Kanaryjskich może nieść ze sobą planowana przez firmę Nueva Pescanova budowa fermy ośmiornic.
Dlatego właśnie w te wakacje zawalcz o los tych fascynujących zwierząt podpisując naszą petycję.
Jednocześnie pomożesz nam walczyć z zagrożeniami dla lokalnej społeczności Wysp Kanaryjskich, przybywających tam turystów, a także ekosystemu terenów, na których ma powstać ferma.
Czemu musimy powstrzymać hodowlę przemysłową
Walka z hodowlą przemysłową i szkodliwym kierunkiem w jakim aktualnie zmierza system produkcji żywności są wpisane w działalność naszej fundacji od momentu jej powstania. Teraz mamy niespotykaną okazję, by zawalczyć o to, by nowy gatunek nigdy nie został poddany cierpieniom związanym z zamknięciem na fermie przemysłowej. Przyłącz się do nas i razem zawalczmy o lepszą przyszłość dla ośmiornic!
Hodowla przemysłowa ośmiornic to nie lokalny problem — jeśli jej nie powstrzymamy, rozwój tej branży będzie prowadził do szeroko zakrojonych konsekwencji dla naszej całej planety. Możemy się spodziewać dalszej degradacji środowiska i coraz większych zagrożeń dla dobrostanu zwierząt, w tym poszerzanie grupy gatunków cierpiących z powodu chowu przemysłowego.
Negatywne konsekwencje sukcesu Nueva Pescanova nie zatrzymają się na granicach kraju, dlatego nasze działania też tego nie robią. Potrzebujemy skoordynowanego działania na globalną skalę, by zawalczyć z dalszym rozwojem hodowli przemysłowej i fundamentalnie odmienić nasz system produkcji żywności.