Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 16.08.2024

Dziś przyłączyliśmy się do 99 naukowczyń i naukowców apelujących do prawodawców z USA, by wprowadzili prawo, dzięki któremu ośmiornice pozostaną dzikie. To kolejne z naszych działań na rzecz uchronienia ośmiornic przed cierpieniem.

List opublikowany w prestiżowym naukowym czasopiśmie Science podpisali naukowcy i naukowczynie z ponad 7 krajów, w tym nasza st. doradczyni naukowo-polityczna dr Elena Lara. List wzywa Kongres USA do uchwalenia niedawno zaproponowanego zakazu hodowli ośmiornic.

Badania naukowe są jednoznaczne: ośmiornice są wrażliwymi, czującymi stworzeniami, a komercyjne hodowle nie są w stanie sprostać standardom ich dobrostanu. Hodowla ośmiornic zagraża także ekosystemom morskim.

Rośniemy w siłę

List odzwierciedla rosnącą na całym świecie inicjatywę na rzecz powstrzymania hodowli ośmiornic. Przełomowy ogólnokrajowy zakaz hodowli komercyjnej i importu z hodowli znajduje się obecnie w Kongresie Stanów Zjednoczonych, a kilka stanów USA również rozważa – lub już uchwaliło – własne zakazy.

Propozycje zakazów zostały zainspirowane szokującymi planami hiszpańskiej firmy Nueva Pescanova, która postanowiła wybudować pierwszą komercyjną fermę ośmiornic na jednej z Wysp Kanaryjskich, Gran Canaria. Firma planuje zamykać rocznie ponad milion tych niesamowitych, z natury dzikich zwierząt w podwodnych zbiornikach.

Robimy wszystko co w naszej mocy, by do tego nie dopuścić. Nasz nowy raport we współpracy z Eurogroup for Animals podkreśla potencjalnie niszczycielskie skutki planów Nueva Pescanova. Te same zagrożenia dostrzegł także rząd Wysp Kanaryjskich. Walczymy także o przyszłość bez niewoli dla ośmiornic poprzez petycję.

Katastrofa dla zwierząt i ekosystemu

Jak piszemy w naszym liście, ośmiornice potrafią się bawić, rozwiązywać zadania, używać narzędzi, a także „wyczuwają światło całym swoim ciałem i odczuwają smak całego świata dotykając go”. Uwięzione w ciasnych zbiornikach stają się wycofane i agresywne, a nawet uciekają się do kanibalizmu.

Ośmiornica wyłaniająca się z muszli

Ich główne pożywienie na wolności stanową kraby, kalmary i morszczuki, dlatego wykarmienie ich w niewoli nie jest możliwe w sposób zrównoważony ekologicznie.

Poza obawami związanymi z dobrostanem ośmiornic i wpływem na środowisko, naukowcy i naukowczynie, którzy podpisali list podkreślają także, że powstanie fermy mięsożernych zwierząt, do których należą ośmiornice, będzie szkodliwe dla morskiego ekosystemu i całkowicie zbędne pod względem zapewnienia ludziom bezpieczeństwa żywnościowego.

Dr Elena Lara dodała:
„Z dumą przyłączamy się do silnej naukowej społeczności nawołującej do powstrzymania tego okrutnego sektora hodowli przemysłowej zanim stanie się rzeczywistością. To wielka szansa dla USA, aby przodować w ochronie ośmiornic i pokazać reszcie świata, że absolutnie nie możemy pozwolić na hodowlę ośmiornic.

Komercyjna hodowla ośmiornic nie tylko szkodzi zwierzętom, ale także nie ma żadnego uzasadnienia środowiskowego. Mówiąc prościej, oceany będą zdrowsze, jeśli ośmiornice pozostaną dzikie”.

Pomóż ośmiornicom

Groźba zamknięcia milionów ośmiornic na fermach przemysłowych jest wciąż żywa. Pomóż zakończyć prace nad hodowaniem ośmiornic!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zagrożeniach płynących z hodowli ośmiornic, przeczytaj raport przygotowany we współpracy z Eurogroup for Animals „Ujawniamy ryzyka środowiskowe hodowli ośmiornic”.

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).