Ikona wyszukiwania

News Section Icon Opublikowane 12.07.2024

Okładka raportu o zgrożeniach środowiskowych fermy ośmiornic z niebieską grafiką macek ośmiornicy

Nasz najnowszy opublikowany wspólnie z Eurogroup raport pt. Ujawniamy ryzyka środowiskowe hodowli ośmiornic przedstawia sześć głównych zagrożeń płynących z planów Nueva Pescanova.

Między innymi te zagrożenia sprawiły, że w 2023 roku Autonomiczna Komisja ds. Ocen Środowiskowych Rządu Wysp Kanaryjskich (CAEA) nie zezwoliła firmie na budowę fermy ośmiornic. Niestety nie oznacza to, że plany zostały porzucone – Nueva Pescanowa musi teraz przedstawić komisji rozszerzoną analizę ryzyka.

W związku z ujawnionymi zagrożeniami nawołujemy firmę oraz władze Wysp Kanaryjskich, by natychmiast zatrzymały plany wybudowania fermy ośmiornic. Oprócz oczywistego okrucieństwa wobec ośmiornic, ferma zagraża zdrowiu publicznemu, środowisku i dzikiej przyrodzie, zaprzeczając własnym deklaracjom Nueva Pescanova o zaangażowaniu w zrównoważony rozwój.

Kluczowe zastrzeżenia

  • Zagrożenie dla zdrowia ludzkiego: woda morska, której firma planuje użyć na fermie nie została przebadana pod kątem przydatności do spożycia i standardów bezpieczeństwa żywności.
  • Zanieczyszczenie: zarówno budowa jak i późniejsze funkcjonowanie fermy grożą zanieczyszczeniem lokalnych wód, powietrza oraz zanieczyszczeniem światłem środowiska nocnego. Odprowadzana z fermy woda może pogorszyć stan i tak już niskiej jakości wody w porcie ze względu na ograniczoną cyrkulację wody.
  • Nadwyrężenie zasobów naturalnych: ferma z założenia ma używać energię z paliw kopalnych i pobierać ogromne ilości wody morskiej, która zostanie przetworzona fizycznie i chemicznie przed zwróceniem jej do środowiska. Dodatkowo, ośmiornice jako zwierzęta mięsożerne wymagają wysokobiałkowej diety zazwyczaj opartej na mączce i oleju pozyskiwanych z dzikich ryb. Stanowi to zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego, zrównoważonego rozwoju oraz marnotrawi ryby, które mogłyby zostać pożywieniem dla ludzi.
  • Zagrożenie dla bioróżnorodności: rząd Wysp Kanaryjskich obawia się, że Nueva Pescanova nie przeanalizowała wystarczająco wpływu fermy na pobliskie morskie obszary chronione i dziką faunę i florę.
  • Ignorowanie terenów rekreacyjnych i kulturowych: projekt firmy zupełnie pomija potencjalny negatywny wpływ fermy ośmiornic na pobliskie chronione obszary nurkowania i narusza przepisy chroniące lokalne dziedzictwo kulturowe.
  • Niepewny status prawny: nie jest jasne, czy na terenie portu, gdzie ma powstać ferma można zgodnie z prawem prowadzić akwakulturę. Ustalonym przeznaczeniem portu jest żegluga i transport, co budzi obawy o zagrożenia dla zdrowia ludzkiego wynikające z potencjalnych wycieków ropy i zanieczyszczeń żeglugowych do wody wykorzystywanej w hodowli ośmiornic.

Nueva Pescanova twierdzi, że „dba o bioróżnorodność”, „chroni ekosystem” i „promuje gospodarkę obiegu zamkniętego”. Jednak ich własna Ocena Oddziaływania na Środowisko dla planowanej fermy w porcie Las Palmas na wyspie Gran Canaria została odrzucona przez rząd Wysp Kanaryjskich.

Ośmiornica przy dnie

Katastrofa na wielu frontach

Biolożka morska i starsza kierowniczka ds. badań w Compassion in World Farming, dr Elena Lara skomentowała sytuację: „W obliczu ostrzeżeń dotyczących zmian klimatycznych i konieczności radykalnej transformacji naszych systemów żywnościowych, ta nowa forma hodowli przemysłowej jest po prostu nie do przyjęcia.

Proponowana ferma ośmiornic byłaby katastrofą na wielu frontach. Nie tylko powodowałaby okrucieństwo wobec tych inteligentnych, indywidualistycznych stworzeń, ale byłaby również niezrównoważona środowiskowo”.

Okaż swoje wsparcie, udostępniając nasze posty w mediach społecznościowych i oznaczając Nueva Pescanova, wzywając ich do natychmiastowego zaprzestania planów budowy fermy ośmiornic. 

Globe

Używasz przestarzałej przeglądarki, której nie obsługujemy. Uaktualnij swoją przeglądarkę, aby poprawić bezpieczeństwo.

Jeśli masz więcej pytań na ten temat lub inną sprawę, skontaktuj się z nami pod adresem kontakt@ciwf.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu dwóch dni roboczych. Jednak ze względu na dużą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy, czasami może to potrwać nieco dłużej. Prosimy, poczekaj aż odpowiemy na Twoje pytanie. Ewentualnie, jeśli Twoje zapytanie jest pilne, możesz skontaktować się z nami bezpośrednio dzwoniąc pod numer +48 22 428 23 56  (od poniedziałku do piątku od 9 do 17:30).