Liczące się europejskie organizacje pozarządowe zwracają się dziś, 27 czerwca 2024 roku, do Trybunału Sprawiedliwości UE o umożliwienie im przyłączenia się do naszego pozwu przeciwko Komisji Europejskiej o niespełnienie obietnicy wycofania klatek z hodowli zwierząt.
Organizacje takie jak The ECI Campaign, Eurogroup for Animals, foodwatch i Animal Equality proszą o przyznanie im statusu interwenientów, argumentując, że zaniechanie przez Komisję Europejską publikacji przepisów wycofujących hodowlę klatkową bezpośrednio wpływa na ich interesy.
Jeśli Trybunał Sprawiedliwości UE przyjmie te organizacje jako interwenientów, każda z nich w ramach postępowania przeciwko Komisji będzie mogła przedstawić dowody świadczące o tym, że dotychczasowy brak publikacji przepisów negatywnie odcisnął się na ich społecznych działaniach.
Stawką w tej grze są zwierzęta i demokracja
Komisja Europejska musi wywiązać się ze swojego prawnie wiążącego zobowiązania do wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt w klatkach. Zaniechanie Komisji nie tylko wpływają na około 300 milionów zwierząt hodowlanych cierpiących w klatkach każdego roku, ale także szkodzi naszemu środowisku. Co więcej, kpi z Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej jako demokratycznego narzędzia oraz z 1,4 miliona obywatelek i obywateli UE, którzy podpisali naszą EIO „Koniec Epoki Klatkowej” – mówi Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion in World Farming Polska i członkini Komitetu Obywatelskiego „Koniec Epoki Klatkowej”.
Cieszymy się, że inne organizacje pozarządowe wspierają nasz pozew i razem z nami chcą pociągnąć Komisję Europejską do odpowiedzialności. Pokazuje to, że zakaz stosowania klatek ma znaczenie dla bardzo wielu obszarów życia społecznego. Nie spoczniemy, dopóki Komisja nie spełni swojej obietnicy i dopóki każda klatka nie będzie pusta – dodaje Małgorzata Szadkowska.
Każdego roku w całej UE około 300 milionów zwierząt hodowlanych spędza całość lub część swojego życia w klatkach. Kury nioski i króliki są zamknięte w jałowych klatkach wielkości kartki A4. Lochy są zmuszane do karmienia prosiąt w klatkach tak małych, że nie mogą się nawet obrócić. Cielęta izolowane są w ten sposób od innych cieląt.
Zgodnie z sondażem Eurobarometr przeprowadzonym w 2023 roku, aż 89% obywateli UE (oraz 87% obywateli Polski) uważa, że zwierzęta nie powinny być hodowane w klatkach. Potwierdza to też unijne ciało naukowe, Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, który poparł stopniowe wycofywanie klatek w hodowli świń, cieląt mlecznych, kur niosek, kaczek, przepiórek i królików.
„Nie odpuścimy” – mówią potencjalni interwenienci
Obywatele UE skorzystali z demokratycznego narzędzia, jakim dysponują i wyrazili chęć, aby miliony zwierząt znalazły się poza klatkami. Nie ma żadnego argumentu przeciwko zakończeniu tego cierpienia zwierząt. Milczenie Komisji w tej sprawie podważa demokratyczny cel Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej – skomentowała sytuację Reineke Hameleers, Prezeska Eurogroup for Animals.
Carsten Berg, Dyrektor The ECI Campaign powiedział: To nie tylko los zwierząt wisi tu na włosku, to także los Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej, a wraz z nim los unijnej demokracji. Nigdy wcześniej instrument partycypacji bezpośredniej nie doprowadził do znaczącej zmiany polityki UE. Obietnica złożona przez Komisję Europejską w odpowiedzi na tę Europejską Inicjatywę Obywatelską „Koniec Epoki Klatkowej” była pod tym względem wyjątkowa. To godne ubolewania, że potrzebna jest interwencja Trybunału, aby zmusić Komisję do dotrzymania obietnicy.
W podobnym tonie wypowiada się Jörg Rohwedder, Dyrektor foodwatch International: Cierpienie milionów zwierząt hodowlanych jasno pokazuje skalę porażki unijnej polityki rolnej. foodwatch od samego początku aktywnie wspiera inicjatywę „Koniec Epoki Klatkowej”, a jako organizacja strażnicza nie poddamy się aż do samego końca. Ignorowanie 1,4 miliona europejskich konsumentów domagających się zakazu stosowania klatek i nieprzestrzeganie obiecanego harmonogramu przez Komisję jest niedopuszczalne. Konsumenci nie chcą kupować produktów pochodzących od zwierząt hodowanych w klatkach! Europejskie Inicjatywy Obywatelskie takie jak ta są ważnymi narzędziami zapewniającymi partycypację i gwarantującymi, że konsumenci zostaną wysłuchani. Nie odpuścimy.
O co walczymy? Historia pozwu
W 2021 r. Komisja Europejska podjęła prawnie wiążące zobowiązanie do przedstawienia wniosków ustawodawczych w sprawie unijnego zakazu hodowli klatkowej przed końcem 2023 roku. Nastąpiło to po złożeniu Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Koniec Epoki Klatkowej”, prowadzonej przez Compassion in World Farming i wspieranej przez 170 europejskich organizacji pozarządowych z całej UE, którą podpisało 1,4 miliona obywateli i obywatelek UE.
W związku z niespełnieniem tej obietnicy, Komitet Obywatelski EIO w marcu br. złożył wniosek o rozpoczęcie postępowania przeciwko Komisji Europejskiej w Trybunale Sprawiedliwości UE. To pierwszy pozew przeciwko Komisji UE, który związany jest z niewywiązaniem się Komisji z deklaracji w związku z Europejską Inicjatywą Obywatelską.
W przypadku wygranej, Komisja Europejska może zostać zmuszona przez Trybunał Sprawiedliwości do ustalenia rozsądnych ram czasowych na przedstawienie wniosków legislacyjnych oraz do udzielenia dostępu do akt EIO „Koniec Epoki Klatkowej”.