Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do naszego wspólnego apelu do ministra Czesława Siekierskiego o opowiedzenie się za dobrem zwierząt w transporcie. Razem z innymi czołowymi organizacjami zajmującymi się zwierzętami hodowlanymi uczestniczymy w rozmowach z Ministerstwem Rolnictwa na temat niezbędnych zmian w prawie dotyczącym transportu żywych zwierząt. Wasze wsparcie pozwoli uświadomić ministrowi jak ważnym tematem są te reformy oraz jak duże poparcie mają wśród Polek i Polaków.
Dialog z ministrem
Wspólnie z Otwartymi Klatkami, Fundacją Alberta Schweitzera, Vivą!, Green REV Institute, HSI, Prawnikami Na Rzecz Zwierząt oraz Eurogroup for Animals braliśmy niedawno udział w konsultacjach publicznych projektu rozporządzenia transportowego w Ministerstwie Rolnictwa.
Po spotkaniu nadesłaliśmy także wspólne kluczowe postulaty strony społecznej w zakresie projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu. Teraz prosimy Was o okazanie wsparcia zwierzętom.
Nasze postulaty
Zależy nam głównie na wstawieniu się za zwierzętami najwrażliwszymi, wprowadzeniu popartych naukowo zasad transportu oraz przekonaniu rządzących do wykorzystywania alternatyw dla transportu żywych zwierząt. Wśród naszych postulatów znalazły się m.in.:
- Wprowadzenie zakazu transportu nieodstawionych od matek najmłodszych zwierząt, takich jak cielęta, jagnięta czy prosięta.
- Wzmocnienie ochrony zwierząt ciężarnych lub u schyłku życia.
- Ustalenie odpowiednich temperatur i wielkości przestrzeni dostosowanych do potrzeb konkretnych transportowanych gatunków.
- Stopniowe odchodzenie od transportu żywych zwierząt i zastępowanie go handlem tuszami, mięsem i materiałem genetycznym (co jest bardziej opłacalne także z ekonomicznego punktu widzenia).
Idealny moment
Nowe przepisy transportowe zaproponowane przez Unię Europejską oraz prowadzone przez Ministerstwo Rolnictwa w związku z nimi konsultacje społeczne oznaczają, że Wasz głos będzie miał szansę wybrzmieć szczególnie mocno. Mamy szansę przekonać ministra, by odważnie opowiedział się po stronie zwierząt na forum europejskim w imieniu Polek i Polaków.
Ponadto coraz więcej państw decyduje się na progresywne zmiany w zakresie transportu żywych zwierząt. W zeszłym miesiącu świętowaliśmy wprowadzenie zakazu eksportu żywych zwierząt w Wielkiej Brytanii, które miało miejsce po wieloletniej kampanii naszych brytyjskich koleżanek i kolegów. Z kolei w Niemczech i Luksemburgu obowiązuje zakaz eksportu żywych zwierząt poza granice Unii Europejskiej. Poza Europą na podobne kroki zdecydowały się Nowa Zelandia oraz Australia wprowadzając własne zakazy z uwzględnionymi w prawie okresami przejściowymi.
Mamy nadzieję, że Polska przyłączy się do tego światowego trendu podwyższania jakości życia zwierząt.