Dzisiaj, 14 maja 2024, z wielką radością informujemy, że po ponad 50 latach naszej kampanii projekt ustawy zakazującej okrutnego eksportu żywych zwierząt przeszedł ostatni etap w brytyjskim parlamencie i wkrótce wejdzie w życie. To naprawdę doniosły dzień dla zwierząt hodowlanych, który należy uczcić!
Koniec cierpienia
Po wejściu w życie ustawy o dobrostanie i eksporcie zwierząt (Animal Welfare (Livestock Exports) Act) zwierzęta hodowlane nie będą już mogły być eksportowane z Wielkiej Brytanii w celu uboju lub tuczu. Ten koszmarny, zbędny i archaiczny handel, który przez dziesięciolecia powodował cierpienie, wyczerpanie, a nawet śmierć milionów zwierząt stłoczonych w pojazdach podczas długich, stresujących podróży, zostanie oficjalnie zakończony.
Niezmienne wsparcie
Przyjęcie tej ustawy jest kulminacją nieustających wysiłków naszych niestrudzonych wspierających przez ponad pięć dekad. W tym czasie w portach miały miejsce liczne i ożywione protesty, do których przyłączyli się wspierający ze wszystkich środowisk, aby dać zwierzętom głos. Oprócz organizowania licznie uczęszczanych wieców, na których wypowiadali się posłowie i znani działacze, publikowaliśmy także tajne śledztwa, podkreślające koszmar eksportu żywych zwierząt. Zorganizowaliśmy również wiele innych wydarzeń podnoszących świadomość, w tym pokazy objazdowe, i prowadziliśmy liczne petycje wzywające rząd Wielkiej Brytanii do zakończenia tego handlu.
Nasza kampania na rzecz zakazu eksportu żywych zwierząt otrzymała niesłabnące wsparcie ze strony celebrytów, w tym naszej patronki, brytyjskiej aktorki - Dame Joanny Lumley, która wykrzyknęła: „Wreszcie, wreszcie, wreszcie, możemy świętować wieści, że żywe zwierzęta hodowlane nigdy więcej nie będą eksportowane w długie, przerażające podróże z naszych wybrzeży tylko po to, by być tuczone lub zabijane. Przez dziesięciolecia w Compassion in World Farming pracowaliśmy niestrudzenie, aby zwrócić uwagę wszystkich na tę kampanię”.
„Jesteśmy niezmiernie wdzięczni rządowi za to, że w końcu podjął działania, a naszym zwolennikom za to, że nigdy nie zrezygnowali z walki - z dumą mogę powiedzieć, że razem zakazaliśmy eksportu żywych zwierząt!” – dodała aktorka.
Ciężko wywalczone zwycięstwo
Philip Lymbery, nasz prezes międzynarodowy, dodał z radością: „To wspaniały dzień do świętowania, na który długo czekaliśmy. Przez dziesięciolecia zwierzęta hodowlane znosiły ten bezsensowny i uciążliwy eksport na kontynent - nigdy więcej! Jestem wyjątkowo dumny z naszych wspierających, których poświęcenie i wytrwałość pomogły odnieść to ciężko wywalczone zwycięstwo”.
Philip kontynuował: „Przeforsowanie tej polityki było bardzo trudną podróżą z wieloma przeszkodami po drodze. Z ulgą obserwujemy, jak ta przerażająca praktyka kończy się raz na zawsze i gratulujemy premierowi i jego rządowi, że udało im się to osiągnąć”.
„Jestem dziś bardzo wzruszona i gratuluję moim brytyjskim kolegom i koleżankom z Compassion, ale i wszystkim aktywistom, którzy niestrudzenie od lat działali na rzecz tego zakazu. Doczekaliście się! I tym samym doczekaliśmy się wszyscy! Czuję, że to będzie początek końca tego okrutnego procederu w całej Europie. Zdecydowana większość polskich obywateli i obywatelek – aż 76% – popiera zakaz eksportu żywych zwierząt do krajów spoza UE. Liczę, że polski minister rolnictwa wsłucha się w głos obywateli i obywatelek i przyjmie też naukowe dowody, które nie zostawiają cienia wątpliwości. Transport świadomych, odczuwających ból i strach zwierząt na setki czy tysiące kilometrów, często tylko w celu taniego uboju w przerażających warunkach, jest nieludzki i musi się zakończyć" – skomentowała prezeska naszej fundacji Małgorzata Szadkowska.
Nowe przepisy przyczynią się do wzmocnienia rosnącego na całym świecie tempa działań na rzecz dobrostanu żywych zwierząt poddawanych długim i niepotrzebnym podróżom. Australia zobowiązała się do zaprzestania eksportu owiec do 2028 r., a w ubiegłym roku brazylijski sąd zakazał eksportu żywego bydła z portów tego kraju. Będziemy nadal pracować w UE, aby doprowadzić do zakazu tego okrutnego handlu na terenie Europy i w Irlandii Północnej.
Dzień świętowania
To dzięki ciężkiej pracy i poświęceniu tak wielu osób brytyjskie zwierzęta unikną długich i wyczerpujących podróży po Europie i poza nią. Razem zakazaliśmy eksportu żywych zwierząt!