Wybory 2023: Odpieramy zarzuty
Opublikowane 24.10.2023
Z zaniepokojeniem odnotowaliśmy fakt, że kwestia traktowania zwierząt stała się elementem powyborczej politycznej gry. W materiale tvp.info, z którego screen prezentujemy poniżej, znajdują się odniesienie do naszych działań w ramach współtworzonej przez nas wraz ze Stowarzyszeniem Otwarte Klatki, Green REV Institute, Fundacją Alberta Schweitzera i Eurogroup for Animals strony Wybory dla zwierząt oraz naszych postulatów, w tym projektu wycofania hodowli klatkowej czy zakazu sprzedaży żywych ryb. Postulaty, których celem jest lepsze traktowanie zwierząt zostały przedstawione w negatywnym świetle i zostały wręcz opisane jako próba zamachu na polskie rolnictwo.
Naszym pierwszym postulatem w ramach siedmiu pytań, które zadawaliśmy partiom politycznym, jest wsparcie dla rolnictwa ekologicznego i regeneracyjnego. Nie jest to zamach na polskie rolnictwo! Przeciwnie, ocenia się, że są to najlepsze rodzaje rolnictwa, które m.in. regenerują glebę, pozytywnie wpływają na różnorodność biologiczną i wyraźnie poprawiają dobrostan zwierząt. Zrównoważone metody produkcji rolnej zapewnią źródło utrzymania na obszarach wiejskich i złagodzą ubóstwo, czego nie gwarantują systemy intensywnej produkcji rolnej. Potrzebujemy w Polsce gruntowej przebudowy naszego systemu żywnościowego z wykluczeniem ferm przemysłowych. Drobni rolnicy powinni znaleźć się w centrum wyzwania związanego z bezpieczeństwem żywnościowym. Warto pamiętać, że wielkoskalowymi systemami monokulturowymi pod względem wydajności dają plony niższe nawet o 20-60%. Uprawy o mniejsze skali mają z kolei potencjał w łagodzenia zmian klimatu. Takie zmiany są elementem naszej wizji.
Nasza Wizja przyszłego rolnictwa kładzie nacisk na:
- Dobre zdrowie ludzi dzięki zapewnieniu powszechnego dostępu do wystarczających ilości pełnowartościowej żywności.
- Zrównoważone metody produkcji rolnej, dające źródło utrzymania na obszarach wiejskich i łagodzące ubóstwo.
- Ochronę planety i jej cennych zasobów: gleby, wody, lasów i różnorodności biologicznej.
- Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń pochodzących z rolnictwa,
- Humanitarne metody hodowli promujące zdrowie i naturalne zachowania zwierząt, jako istot czujących oraz nie powodujące u nich bólu i cierpienia.
- Redukcja spożycia produktów zwierzęcych w populacjach o wysokiej konsumpcji dla osiągnięcia celów środowiskowych, zdrowotnych i zrównoważonego rozwoju (przypominamy, że Polska wg Banku Światowego znajduje się na liście tych krajów!).
Od razu też odpowiadamy też na kontrowersyjne zaczepki: żadnych robaków politykom i polityczkom podawać do jedzenia nie będziemy, ponieważ w Compassion sprzeciwiamy się takim pomysłom.
Powraca pytanie: dlaczego więc nasze postulaty zostały poddane krytyce?
Przypominamy, że to właśnie PiS inicjatorem słynnej "Piątki dla zwierząt" i wiemy, że wśród polityków i polityczek PiS są osoby, którym zależy na losie zwierząt. Jako organizacja apolityczna, na długo przed wyborami, wielokrotnie i bezskutecznie próbowaliśmy kontaktować się także z partiami Prawo i Sprawiedliwość i Polskie Stronnictwo Ludowe, aby porozmawiać o postulatach dotyczących zwierząt i rolnictwa. Niestety nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi od tych partii!
Teraz okazuje się, że kwestia traktowania zwierząt stała się narzędziem cynicznej politycznej gry, a dobro czujących istot nie jest tu wartą uwagi kwestią, o ile nie przekłada się na poparcie wyborców. Dlatego odsyłamy twórców tej błędnej narracji raz jeszcze do naszych postulatów i pytań, które zadaliśmy partiom politycznym.
Traktowanie zwierząt nie jest kwestią polityczną: zabieganie o lepsze traktowania zwierząt hodowlanych wynika z wiedzy naukowej na temat zwierząt i ich potrzeb oraz uniwersalnych zasad etycznych, które zobowiązują nas do szacunku, ochrony i troski wobec zwierząt. Pozostajemy otwarci na rozmowy ze wszystkimi frakcjami politycznymi w temacie przyszłości polskiego rolnictwa i lepszego traktowania zwierząt hodowlanych.
Jeszcze raz dziękujemy partiom, które poparły nasze postulaty: Razem, Zieloni, Platforma Obywatelska, Lewica, Polska 2050, Inicjatywa Polska, Nowoczesna.