Przed wyborami parlamentarnymi dbamy o to, by temat hodowli zwierząt był wciąż obecny w debacie publicznej. Publicznie wzywamy polityków do zajęcia się najpilniejszymi problemami oraz komentujemy programy wyborcze komitetów, partii i poszczególnych kandydatów oraz kandydatek.
Dlatego w pierwszej połowie września wzięliśmy udział w XV Kongresie Kobiet w Poznaniu oraz konferencji prasowej Małgorzaty Tracz, która na wrocławskim Rynku przedstawiła swoje 6 konkretów dla zwierząt.
XV Kongres Kobiet
2 i 3 września br. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbył się jubileuszowy XV Kongres Kobiet. Znakomite gościnie, goście i ważne tematy, a także – już po raz trzeci w tej długiej historii Kongresu – prezeska naszej fundacji miała wielką przyjemność ponownie wystąpić podczas paneli dyskusyjnych.
Hasłem tegorocznej edycji było: „Kobiety mają głos! Równość, edukacja, przyszłość”, a jeśli myślimy o przyszłości to musimy mówić o naszej żywności i zwierzętach hodowlanych.
Wystarczy przyjrzeć się dowolnemu globalnemu wyzwaniu, aby zobaczyć, że u jego podstaw leży sposób produkcji naszej żywności. Od zanieczyszczenia środowiska po kryzys klimatyczny i wymieranie dzikich gatunków. Od niedożywienia ludzi po okrucieństwo wobec zwierząt.
O tym mówiliśmy właśnie podczas tegorocznego Kongresu Kobiet – o tym, jakich zmian, prawnych i systemowych, potrzebujemy w temacie.
6 konkretów dla zwierząt Małgorzaty Tracz
15 września br. na konferencji prasowej posłanka Małgorzata Tracz (Zieloni) ogłosiła program sześciu konkretów dla zwierząt, którymi chce zająć się po wyborach.
Posłanka zaprosiła przedstawicieli czterech organizacji działających na rzecz zwierząt, z którymi od lat współpracuje: naszej fundacji, Stowarzyszenia Otwarte Klatki, Fundacji Viva! Oraz Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.
Skomentowaliśmy piąty konkret dotyczący przygotowań do zakończenia hodowli klatkowej w Polsce i Unii Europejskiej. Nakreśliliśmy aktualną skalę zjawiska w Polsce (76% zwierząt hodowlanych trzymanych jest w klatkach) oraz w Europie (ponad 300 milionów rocznie cierpi w takiej hodowli), a także wskazaliśmy na konieczność pilnych działań w Polsce, by do transformacji doprowadzić.