Od 2018 roku pozostajemy aktywnym członkiem polskiej Koalicji Klimatycznej służąc naszą wiedzą ekspercką z tematów związanych z systemem żywnościowym i produkcją żywności, rolnictwem i dobrostanem zwierząt. W tym tygodniu, wspólnie z organizacjami klimatycznymi, ekologicznymi oraz społecznymi zaapelowaliśmy do komitetów wyborczych o złożenie deklaracji, że w ciągu pierwszych 100 dni sprawowania władzy podejmą pierwsze 16 kluczowych dla ochrony środowiska i klimatu decyzji, w tym rozpoczną prace nad przyjęciem ustawy o ochronie klimatu.
Nasza wspólna odpowiedzialność
Polska przyroda jest wspólnym dobrem wszystkich obywateli kraju, a ochrona klimatu – wspólną odpowiedzialnością społeczności globalnej oraz szansą na poprawę bezpieczeństwa dla nas wszystkich i przyszłych pokoleń. Bez względu na wynik wyborów, nowy rząd musi wdrożyć pilne działania na rzecz przyrody i klimatu w imieniu oraz w interesie wszystkich obywateli, a zmiana w obrębie systemu żywnościowego jest jedną z kluczowych. Przez ostatnie miesiące współpracowaliśmy z organizacjami, aby stworzyć trzy konkretne (i realne do wykonania!) postulaty z zakresu Systemu Żywnościowego.
Nasz nienasycony apetyt na tanie mięso i inną żywność pochodzenia zwierzęcego napędza eskalację kryzysów klimatycznych, zdrowotnych i przyrodniczych. Polska jest w czołówce europejskich krajów, które jedzą mięso ponad zalecane normy, a fermy przemysłowe wciąż powstają na kolejnych obszarach. Dlatego należy pilnie podjąć działania zmierzające do zmiany diety i sposobu produkcji żywności dla naszego zdrowia, zwierząt i środowiska.
O co apelujemy?
- Wprowadzenie moratorium na budowę nowych ferm przemysłowych w Polsce.
- Wprowadzenie zielonych zamówień publicznych, ukierunkowanych na dietę planetarną do żywienia zbiorowego oraz wsparcie dla spożycia produktów rolnictwa ekologicznego.
- Zawieszenie finansowania inwestycji hydrotechnicznych na rzekach ze środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i zwiększenie prawnej ochrony zasobów wodnych w rolnictwie.
Opinie ekspertów
„Lepsza przyszłość jest możliwa i jest w naszym zasięgu, a Manifest 100 Dni wskazuje kluczowe obszary do zmiany i propozycje tych zmian. Zachodzi pilna potrzeba przekształcenia naszego systemu żywnościowego. Jeżeli mamy osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju, należy podjąć konkretne działania, aby zakończyć intensywną hodowlę przemysłową i w jej miejsce stworzyć silny, odporny system żywnościowy, który będzie korzystny dla ludzi, zwierząt i ich dobrostanu oraz dla środowiska. Odwrócenie nadmiernej zależności od białka zwierzęcego oraz wspieranie sprawiedliwego i stabilnego dostępu do odżywczego jedzenia powinno być naszym priorytetem” – komentuje Małgorzata Szadkowska, prezeska naszej fundacji i ekspertka Koalicji Klimatycznej.
„Ostatnie miesiące pokazały, co oznacza brak działań na rzecz ochrony klimatu. Bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia turystów, ogromne straty materialne, susze i nawalne deszcze niszczące uprawy i zagrażające bezpieczeństwu żywnościowemu, fale upałów zwiększające umieralność, huragany i tornada niszczące infrastrukturę... To już nowa normalność. Jeśli nie powstrzymamy zmiany klimatu, będzie tylko gorzej. Polska potrzebuje prawa klimatycznego oraz wzmocnienia roli polityki ekologicznej i klimatycznej w zarządzaniu państwem. Dlatego przedstawiliśmy nasze postulaty w Manifeście 100 Dni, bo zaproponowane w nim działania mogą być zrealizowane w ciągu pierwszych 100 dni pracy nowego parlamentu i rządu. W naszym przekonaniu powinien to być początek debaty publicznej, jak zapewnić bezpieczeństwo obecnemu i przyszłym pokoleniom. Wierzymy, że tylko sięgając po demokratyczne metody, włączające w debatę i proces podejmowania decyzji wszystkie Polki i wszystkich Polaków możemy zapewnić nam wszystkim bezpieczeństwo” – komentuje dr hab. inż. Zbigniew M. Karaczun, profesor SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej.
„Wyraźnie daje się zaobserwować niechęć do podejmowania kolejnych coraz bardziej zdecydowanych działań na rzecz ochrony środowiska i klimatu, które są niezbędne dla przetrwania cywilizacji. Dlatego tak ważnym jest dokonanie zdecydowanej zmiany w kierunku myślenia oraz postrzegania problemów środowiskowych i klimatycznych nie jako ograniczenia, ale jako szansy. Służące budowaniu warunków dla zapewnienia zdrowia ludzi oraz wysokiej jakości środowiska, jak i podstaw do transformacji gospodarki w kierunku zielonej, przy jednoczesnym wzmacnianiu jej konkurencyjności w zmieniającym się świecie. Manifest 100 Dni formułuje punkt startowy do głębokiego przewartościowania kwestii środowiskowych i klimatycznych w interesie obecnego i przyszłych pokoleń. Pamiętajmy pożyczyliśmy Ziemię od naszych wnuków, a jak się coś pożycza, to trzeba oddać w dobrym stanie. Niech to nas łączy” – twierdzi dr Andrzej Kassenberg, Instytut na rzecz Ekorozwoju, ekspert Koalicji Klimatycznej.
Pełna treść Manifestu
Szczegółowe omówienie 16 postulatów z Manifestu 100 Dni znajduje się TUTAJ. Dziękujemy Koalicji Klimatycznej za wspólną, ogromną pracę wykonaną, aby ten przełomowy Manifest powstał!
Manifest 100 Dni został poparty w sumie przez następujące polskie organizacje:
- Akcja Demokracja
- BoMiasto
- Clean Cities Campaign
- Daniel Petryczkiewicz - aktywista, bloger, fotograf
- Ekowyborca
- Federacja Konsumentów
- Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi
- Fundacja Compassion in World Farming Polska
- Fundacja ekologiczna ARKA
- Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja”
- Fundacja EkoRozwoju
- Fundacja GAP Polska
- Fundacja Inicjatywa Wschód
- Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju
- Fundacja Kultura Kresu / Bełchatów 5.0
- Fundacja Napraw Sobie Miasto
- Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii
- Fundacja Otwarty Plan
- Fundacja Pole Dialogu
- Fundacja ProVeg Polska
- Fundacja „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”
- Fundacja Stocznia
- Fundacja Strefa Zieleni
- Fundacja Szkatułka
- Fundacja Zielone Światło
- Greenpeace Polska
- Green REV Institute
- HEAL Polska
- Inicjatywa „Nasz Rzecznik”
- Klub Gaja
- Koalicja Żywa Ziemia
- Lasy i Obywatele
- Nauka dla Przyrody
- Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”
- Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki
- Polski Klub Ekologiczny Okręg Pomorski
- Polski Klub Ekologiczny Koło Tychy
- Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
- Profeina
- Rodzice dla Klimatu
- Społeczny Instytut Ekologiczny
- Stowarzyszenie Akcja Ratunkowa dla Krakowa
- Stowarzyszenie Carpatica
- Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
- Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Wspólna Ziemia”
- Stowarzyszenie Protest Porszewice
- Strajk Dla Ziemi Łódź
- Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX
- Warszawski Alarm Smogowy
- WWF
- Zielone Mazowsze
- Zielone Wiadomości
- Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć