Nasz głos w debacie ONZ
Opublikowane 26.07.2023
Philip Lymbery, międzynarodowy prezes Compassion in World Farming, przemawiał na organizowanym w Rzymie przez ONZ wydarzeniu podsumowującym ostatnie dwa lata działań na rzecz naprawy systemu żywnościowego - Food Systems Summit + 2 Stocktaking Moment. W swoim wystąpieniu podkreślał powagę sytuacji, w jakiej znajdziemy się, jeżeli nie porzucimy hodowli przemysłowej i nie zmienimy globalnego systemu produkcji żywności:
„Bez zmian żywnościowych nie uda nam się osiągnąć Celów Zrównoważonego Rozwoju i przegramy ze zmianami klimatycznymi. Myślę, że ludzkość stoi właśnie przed wyborem jednej z dwóch opcji – wyginięcia lub regeneracji. Nadzieję dają mi słowa Sekretarza Generalnego ONZ António Guterresa, który niezmiennie wzywa do transformacji systemów żywnościowych i zakończenia bezmyślnej wojny prowadzonej z naszą planetą”.
Philip Lymbery brał udział w sesji Stakeholder Roundtable skupiającej się na programie transformacji globalnego systemu żywnościowego i tym jak wpisuje się on w programy regionalne i krajowe. Jako były czempion ONZ ds. systemów żywnościowych przekazywał swoje doświadczenia i wypracowane praktyki w dyskusji o utworzeniu spójnego i ustrukturyzowanego planu działania na poziomie globalnym.
„Wierzę, że musimy rozważyć jak najszybsze odejście od hodowli przemysłowej zwierząt. Ten system krzywdzi rodzinne gospodarstwa, marginalizowane grupy, ludzi bez władzy politycznej, osoby w kryzysie ubóstwa, zagrożone społeczności i zwierzęta – zarówno udomowione jak i dzikie” – przekonywał zgromadzonych.
„Wzmocnienie wpływów Szczytu Systemów Żywnościowych ONZ pomoże w transformacji systemów żywnościowych. Światowi przywódcy muszą ustalić wspólny i przejrzysty plan ratunkowy dla naszego systemu żywności, by zapewnić zdrową przyszłość dla zwierząt, ludzi i Ziemi” – dodał Philip Lymbery.
Na sesji głos zabrali m.in. przedstawiciele organizacji społeczeństwa obywatelskiego, organizacji pozarządowych, grup młodzieżowych i kobiecych oraz ludności rdzennych. Ich unikatowe perspektywy na funkcjonowanie systemów żywnościowych stanowiły cenny wkład w dyskusję na temat programów omawianych podczas Szczytu.
Lipcowe wydarzenie zbiega się w czasie z nową fazą kampanii END.IT, skupiającą się na podnoszeniu świadomości negatywnych skutków zdrowotnych hodowli przemysłowej. Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszej nowej broszurze.
Podpisz i udostępnij naszą petycję na END.IT nawołującą światowych przywódców do wprowadzenia planu ratunkowego dla naszego systemu żywnościowego - dla zwierząt, dla ludzi i dla Ziemi!