Opublikowane 18.07.2023
Wiesz już, że nadmierny apetyt ludzi na mięso, jaja i nabiał przyczynia się do cierpienia miliardów zwierząt w hodowlach przemysłowych. Ale czy zdajesz sobie sprawę z tego w jaki sposób aktualny system żywnościowy wpływa na nasze zdrowie?
Hodowla przemysłowa krzywdzi też nas
Nasza nowa broszura informacyjna opisuje w pigułce negatywne skutki intensywnej hodowli przemysłowej zwierząt skupiając się na tych, które dotyczą zdrowia ludzi i naszej planety.
Z jednej strony niska cena tego typu produktów odzwierzęcych niskiej jakości w krajach globalnej północy* prowadzi do ich nadmiernego spożycia, co przyczynia się do zwiększonego występowania otyłości i innych chorób przewlekłych. Z drugiej strony, hodowla przemysłowa podnosi także ryzyko niedożywienia i głodu na globalnym południu*, gdzie coraz więcej ziemi uprawnych przeznacza się na produkcję paszy dla zwierząt zamiast jedzenia dla ludzi. Dodatkowo fermy przemysłowe wytwarzają gigantyczne ilości zanieczyszczeń trafiających do powietrza, a także są idealnym środowiskiem do rozprzestrzeniania się i mutowania chorób, które mogą stać się groźne dla zdrowia lub życia ludzi.
Pobierz i przeczytaj broszurę, by dowiedzieć się więcej.
Lepsza przyszłość jest możliwa
Na szczęście nasza przyszłość nie jest jeszcze przekreślona. Proponowany przez nas plan ratunkowy ma szansę zmienić nasz system żywności na taki, który działałby zgodnie z naturą, promował regenerację środowiska, wynagradzał uczciwie pracę rolników i zapewniał wartościowe pożywienie dla wszystkich.
Kluczową częścią zmiany jest stworzenie Globalnego Porozumienia ONZ w sprawie żywności i rolnictwa, które zajęłoby się wprowadzeniem w życie potrzebnych działań, by osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju, Porozumienia Paryskiego i Konwencji o Różnorodności Biologicznej.
ZAKOŃCZMY TO
Podpisz i udostępnij naszą petycję na END.IT nawołującą światowych przywódców do przekształcenia naszego systemu żywnościowego i powołania Globalnego Porozumienia, które będzie nadzorować tę transformację.
*globalna północ i globalne południe to umowne określenia obszarów świata różnicowanych głównie pod względem wysokości PKB, są to określenia zastępujące archaiczne i oceniające podziały typu „pierwszy świat” i „trzeci świat” lub kraje wysokorozwinięte i rozwijające się.