Dobrostan zwierząt w religiach świata: Nauczanie i praktyka - Joyce D'Silva
(tytuł oryginalny: Animal Welfare in World Religion: Teaching and Practice)
Współczesna nauka jasno udowadnia, że zwierzęta są istotami czującymi i wiele z nich ma zdolność wyrażania głębokich uczuć, takich jak miłość, troska czy żal. Mimo tego miliardy zwierząt na całym świecie cierpią z rąk ludzi.
Doznają różnego rodzaju okrucieństw: przeprowadza się na nich eksperymenty, zabija w ramach sportu, zmusza do występów oraz, co jest najbardziej powszechnym problemem, cierpią na farmach przemysłowych, gdzie spędzają całe swoje nieszczęśliwe życie zanim trafią do rzeźni i wylądują na naszych stołach.
Akceptowanie przez społeczeństwo takiego stanu rzeczy bardzo niepokoi Joyce D’Silvę - byłą dyrektorkę Compassion in World Farming i Ambassador Emeritus naszej fundacji. Praca w roli nauczycielki religii zainspirowała ją, by dowiedzieć się jak wygląda relacja między człowiekiem a zwierzętami w różnych wiarach. Jeśli uczą one empatii i troski wobec zwierząt, to czemu nie stosujemy ich w praktyce?
Odpowiedź na to pytanie była dla niej zaskoczeniem.
Wyjątkowa perspektywa
Dobrostan zwierząt w religiach świata: Nauczanie i praktyka (oryginalny tytuł: Animal Welfare in World Religion: Teaching and Practice) to przystępna książka, która zajmuje się teoriami i praktykami największych religii świata w kontekście dobrostanu zwierząt. To rzadko spotykana perspektywa, dzięki czemu można uznać książkę za unikatową w swojej dziedzinie.
Książka skupia się na pięciu głównych religiach: judaizmie, chrześcijaństwie, islamie, buddyzmie i hinduizmie. Autorka porównuje traktowanie zwierząt w każdej z nich na podstawie dawnych i współczesnych praktyk, świętych tekstów, opowieści dotyczących historycznych postaci oraz współczesnych przywódców religijnych. Dzięki tak dogłębnej analizie odkrywa jak ważną rolę pełnią w nich zwierzęta i sposób ich traktowania.
Poza największymi religiami, Joyce przygląda się także szerokiemu spektrum wierzeń i zwyczajów z wszystkich stron świata. W książce możemy znaleźć fascynujące spostrzeżenia na temat relacji człowiek-zwierzę, m.in. w kulturach rdzennych mieszkańców Stanów Zjednoczonych i Australii, u wyznawców dżinizmu, sikhizmu czy rastafarianizmu.
"Byłam pozytywnie zaskoczona i zainspirowana przez podejście największych religii do relacji człowieka ze zwierzętami, jednak to jak są one ignorowane przez przywódców religijnych i wyznawców jest odrażające. Mam nadzieję, że moja książka uzmysłowi jak ważną kwestią jest dobrostan zwierząt zarówno im, jak i wszystkim ludziom pragnącym żyć etycznie". - opowiada Joyce D'Silva.
Kilka słów o autorce
Joyce D’Silva posiada tytuł magistra z Trinity College w Dublinie oraz dwa doktoraty honoris causa z uniwersytetów w Winchester i Keele. Joyce pracowała jako nauczycielka w Indiach, po czym objęła rolę dyrektorki d.s. edukacji religijnej w szkole w Anglii. Swoją pracę w Compassion in World Farming rozpoczęła w roku 1985, przez 14 lat pełniła rolę dyrektorki fundacji. Odegrała kluczową rolę w doprowadzeniu do zakazu stosowania kojców dla loch w Wielkiej Brytanii w latach 90. oraz wpisania zapisu uznającego zdolność odczuwania przez zwierzęta do Traktatów Unii Europejskiej.
Joyce otrzymała nagrodę RSPCA (Królewskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt) za “ważne zasługi w dziedzinie dobrostanu zwierząt”. Występowała przed rządami Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii oraz przed Komisją Europejską i ONZ poruszając tematy takie jak GMO, klonowanie zwierząt hodowlanych, redukcja spożycia mięsa i rolnictwo regeneratywne. Razem z prof. Johnem Websterem współredagowała książkę The Meat Crisis: Developing more sustainable and ethical production and consumption, Earthscan, 2017 (Kryzys mięsny: Rozwój bardziej zrównoważonej i etycznej produkcji i konsumpcji).
Pozytywny odbiór książki
Analiza D’Silvy pokazuje, że miłość do wszystkich żyjących istot leży u podstaw wszystkich wiar. Jej książka namawia nas do zdjęcia klapek z oczu i aktywnego działania.
Christiana Figueres, Sekretarz Generalna UNFCC (2012-2016)
Książka jest pięknym zbiorem religijnych przekonań dotyczących istot czujących.
Prof. Nanditha Krisha, Dyrektorka Instytutu Badań Indologicznych C.P.R w Chennai
Treść książki płynie prosto z serca i przemawia do sumienia ludzkości. Namawia nas do posłuchania zasady znajdującej się u podstaw religii – zasady troski i współczucia. Przekonuje nas do stosowania jej w stosunku do naszych kompanów podróży przez życie - zwierząt.
Ven Bhikkhu Bodhi, Przewodniczący organizacji Buddhist Global Relief
Książka przywołuje treści dotyczące zwierząt przekazywane przez różne religie na świecie jednocześnie przybliżając czytelnikom postaci słynnych świętych i myślicieli, dzięki czemu może pełnić funkcję świetnego źródła wiedzy zarówno dla badaczy jak i aktywistów.
Prof. Mark Berkson, Dyrektor Wydziału Religioznawstwa na Uniwersytecie w Hamline