Zapraszamy do lektury tekstu Philipa Lymbery, prezesa międzynarodowego Compassion in World Farming.
Niektórzy rozpoznają na tym zdjęciu Geraldine, piękną owcę rasy Wiltshire Horn uratowaną przez Simona Leadbeatera w sierpniu 2021 r. Była nieśmiałym stworzeniem, delikatnie przyjmującym jedzenie z ręki Simona. Pewnego wieczoru Simon stwierdził, że Geraldine nie może wstać, i zadzwonił do Queralt – weterynarz, którą poleciła jego przyjaciółka, Isabel Dowsett. Queralt otoczyła Geraldine wyjątkową i pełną współczucia opieką. Przez cały okres leczenia z delikatnego oblicza Geraldine promieniowała nieskończona cierpliwość. Pomimo początkowej poprawy 9 grudnia Simon i Queralt uznali, że najlepiej będzie pożegnać się z Geraldine. Dziękujemy Simonowi za zgodę na udostępnienie zdjęcia jego ukochanej uratowanej owcy. Simona można obserwować na Twitterze: @OurSacredGrove.
Kilka tygodni temu w Ely w hrabstwie Cambridgeshire przemawiałem przed dużą publicznością, składającą się głównie z rolników. Byłem tam na zaproszenie Toppings, niezależnej brytyjskiej księgarni, żeby opowiedzieć o mojej nowej książce, Sixty Harvests Left. Mówiłem o znaczeniu zrównoważonego, przyjaznego dla zwierząt i przyrody systemu żywnościowego, tak istotnego dla zdrowia naszej planety i całego życia na Ziemi.
To wciągające wydarzenie zakończyło się mnóstwem wnikliwych i trudnych pytań. Było ich tak wiele, że wydarzenie przeciągnęło się.
Pamiętam wyraźnie jednego rolnika, który przedstawił zarówno ważną uwagę, jak i pytanie:
Działam w organizacji Fenland Soil. Moja walka jest polityczna. Dopóki nie uporządkujemy polityki w Stanach Zjednoczonych i Europie, nie będziemy w stanie doprowadzić do tak dużych zmian w systemach żywnościowych, jakich potrzebujemy. Jaka jest Pana opinia?
Było to doskonałe pytanie. I całkowicie się z nim zgodziłem.
Transformacja systemów żywnościowych wymaga odmiany serc i umysłów rządzących, a także wpływania na supermarkety i innych liderów biznesu, inwestorów i liderów społeczności.
To ogromne zadanie, dlatego do zrealizowania go tworzymy cały ruch. Dzięki Waszej pracy – sympatyków Compassion in World Farming – dokonujemy prawdziwych postępów na wszystkich tych poziomach, aby głos na rzecz zmian został usłyszany. To naprawdę dotyczy nas wszystkich.
W odpowiedzi wspomniałem o Compass Foods (Wielka Brytania i Irlandia), zdobywcy nagrody Planet-friendly Award, po raz pierwszy przyznanej w tym roku przez Compassion. Firma Compass Foods otrzymała nagrodę za przełomowe zobowiązanie do ograniczenia białka pochodzenia zwierzęcego o 40% oraz do przestawienia 70% swoich 5 najważniejszych kategorii żywności na przyjazne dla środowiska rolnictwo regeneracyjne o wyższym dobrostanie do 2030 r.
Dlaczego ma to tak duże znaczenie? Ponieważ Compass jest największą na świecie firmą świadczącą usługi gastronomiczne i jednym z głównych adresatów działań Compassion w zakresie docierania do korporacji. Przyjmując tak ambitne, holistyczne podejście do zrównoważonej produkcji żywności w Wielkiej Brytanii i Irlandii, Compass udowadnia, że transformacja korporacyjna jest całkowicie możliwa.
Poprawa życia miliardów
Program zaangażowania korporacyjnego Compassion trwa już dwunasty rok i zachęca firmy do zaangażowania się w zapewnianie zwierzętom lepszego dobrostanu, a tym samym lepszego życia.
Z dumą mogę powiedzieć, że w tym czasie udało nam się uzyskać zobowiązania firm w zakresie lepszego dobrostanu obejmujące ponad 2,5 miliarda zwierząt rocznie.
Obecnie wprowadzamy zmiany we współpracy z ponad tysiącem przedsiębiorstw na całym świecie. Na liście znajdują się najróżniejsze firmy, w tym Waitrose, Walmart, Unilever, Tesco, McDonalds, Nestle, Costco (USA), Compass Group i Carrefour. Współpraca z nimi poprawia jakość życia wielu milionów zwierząt każdego roku.
Ale to jeszcze nie wszystko. Oto tylko kilka najważniejszych wydarzeń z kolejnego pracowitego roku Compassion in World Farming.
- W marcu opublikowano nowy raport ekspertów ds. polityki pokazujący, że można wykorzystać zarówno unijne, jak i krajowe mechanizmy finansowe – z których niektóre są już dostępne dla rolników – do wspierania przejścia na chów bezklatkowy w całej UE.
- W kwietniu świętowaliśmy historyczną chwilę, kiedy projekt Ustawy o dobrostanie zwierząt (o zdolności do odczuwania) przeszedł przez Izbę Lordów. Jest to prawdziwy kamień milowy: zdolność zwierząt do odczuwania zostanie po raz kolejny wpisana w prawodawstwo Wielkiej Brytanii.
- Aktywiści na całym świecie połączyli siły w czerwcu, aby wezwać do zaprzestania okrutnej praktyki eksportu żywych zwierząt w ramach Międzynarodowego Dnia „Stop Transportowi Żywych Zwierząt”. Ten dzień akcji zmobilizował 100 000 osób i 132 organizacje w 45 krajach.
- W październiku, z okazji Światowego Dnia Ośmiornicy, stanęliśmy na czele organizacji pozarządowych z całej Europy, aby wezwać UE do zakazania okrutnej i szkodliwej dla środowiska praktyki hodowli ośmiornic.
- Nie ustając w wywieraniu presji, opublikowaliśmy szósty publiczny raport monitorujący postępy firm w wypełnianiu zobowiązań dotyczących jaj z chowu bezklatkowego. Z raportu wynika, że 75% z 232 monitorowanych firm odnotowuje dobre postępy, dzięki czemu coraz więcej kur żyje z dala od klatek.
- I wreszcie: z powodzeniem współpracowaliśmy z firmą Marks and Spencer nad wprowadzeniem na rynek kurczaka z hodowli o wyższym dobrostanie „Oakham Gold”, osiągając zasięg medialny 180 milionów osób.
END.IT
Na koniec wspomnę o zupełnie nowej, ale nie mniej ważnej kampanii pod hasłem „Stop Fabrykom Zwierząt” na END.IT. Ta ekscytująca nowa inicjatywa pozwoli nam zbudować największy jak dotąd globalny ruch – wspierany przez osoby prywatne, myślące przyszłościowo firmy, wysoko postawionych sympatyków i inne organizacje pozarządowe – mający na celu zakończenie przemysłowej hodowli zwierząt i przekształcenie globalnego systemu żywnościowego raz na zawsze. Dla dobra zwierząt, ludzi i planety.
Dziękuję!
Na zakończenie chciałbym jeszcze raz serdecznie podziękować za Wasze niesłabnące wsparcie.
Życzę również Wam i Waszym najbliższym radosnego okresu świątecznego.
Bądźcie bezpieczni i dbajcie o siebie, gdziekolwiek na świecie jesteście.
I jeszcze raz dziękuję Wam za troskę o zwierzęta hodowlane i pomoc w tworzeniu bardziej współczującego świata.