Hodowla ośmiornic oznacza wielkie cierpienie tych wyjątkowych zwierząt oraz katastrofę całego ekosystemu. Dziś, w Międzynarodowy Dzień Ośmiornicy, z organizacjami pozarządowymi z całej Europy wezwaliśmy UE do zakazu okrutnych i szkodliwych dla środowiska praktyk hodowli ośmiornic.
Zobacz film o tych niesamowitych zwierzętach, udostępnij go i pomóż położyć kres tym okrutnym planom!
Wyjątkowe zwierzęta i nadchodząca katastrofa
Ośmiornice to zwierzęta wyjątkowe: mają aż trzy serca, potrafią posługiwać się narzędziami i zmieniać kolor swojej skóry. Jesteśmy ich wielkimi fanami – w naszej fundacji zwykliśmy wręcz mówić, że ośmiornice to najbliższe temu, co określilibyśmy jako... obcy z kosmosu! Tak jak inne zwierzęta, zasługują na życie zgodne ze swoimi naturalnymi potrzebami.
Dlatego w tym roku razem z 37 organizacjami i ekspertami napisaliśmy apel do Komisji Europejskiej, wzywając do zakazu tworzenia i prowadzenia ferm ośmiornic ze względu na niemożność spełnienia potrzeb dobrostanowych tych dzikich zwierząt w warunkach hodowli. Wskazaliśmy też, że dopuszczenie hodowli byłoby sprzeczne z własną strategią UE dotyczącą zrównoważonej produkcji żywności oraz zaapelowaliśmy do zakazu importu produktów z ośmiornic hodowlanych.
Natomiast dokładnie rok temu opublikowaliśmy naukowy raport "Przemysłowa hodowla ośmiornic – przepis na katastrofę". To pierwszy tego typu raport na świecie i jest częścią naszej większej kampanii, która ma powstrzymać rozwój hodowli przemysłowej tych wspaniałych, niezwykle inteligentnych zwierząt. Pierwsze próby niestety rozpoczęły się już w Hiszpanii i dlatego tak ważne jest podnoszenie świadomości problemu oraz prowadzenie kampanii.
Koniec z hodowlą ośmiornic: osiem powodów
Prezentujemy osiem powodów, dla których próby utworzenia hodowli ośmiornic powinny się natychmiast zakończyć:
- Ośmiornice są z natury samotnikami. Nie radzą sobie w warunkach tłoku i znacznego zagęszczenia, które są typowe dla hodowli przemysłowej.
- Są bardzo dociekliwe i inteligentne. W niewoli nie mogłyby zaspokajać swojej naturalnej ciekawości i tendencji do badania i kontrolowania swojego środowiska.
- Ich mięsożerna dieta oznaczałaby konieczność karmienia ich mączką rybną i olejem, których wzrost produkcji byłby odpowiedzialny za zwiększenie przełowienia oraz rozwój problemów związanych z bezpieczeństwem żywnościowym m.in. w Afryce Zachodniej.
- Ośmiornice to dzikie zwierzęta, które nie były nigdy hodowane. Dlatego nieznane są nam ich potrzeby w zakresie dobrostanu.
- To delikatne zwierzęta, które łatwo zranić. Nie posiadają szkieletu, który by je chronił.
- Nie znamy humanitarnych metod zabijania ośmiornic, które nie powodowałoby bólu i cierpienia.
- Nie ma przepisów prawnych, które chroniłyby ośmiornice w hodowli.
- Hodowle nie są zgodne z wytycznymi Unii Europejskiej, która zachęca do zmniejszania zależności od mączki rybnej i oleju rybnego.
Co możesz zrobić, by pomóc ośmiornicom?
Jeśli chcesz pomóc szerzyć świadomość problemu, obejrzyj poniższy film oraz udostępnij go w mediach społecznościowych. Im więcej z nas dowie się o nadchodzącej katastrofie, tym silniejszą będziemy mogli wywoływać presję.