Dzisiaj, 13 października, obchodzimy Światowy Dzień bez Klatek – wydarzenie poświęcone podnoszeniu świadomości na temat beznadziejnego losu zwierząt hodowlanych, które są zamknięte w klatkach.
Mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy świętować Koniec Epoki Klatkowej, gdy UE dotrzyma obietnicy wprowadzenia całkowitego zakazu takiej hodowli.
4 lata mobilizacji, 10 lat śledztw
W 2018 roku wraz ze 170 organizacjami rozpoczęliśmy historyczną już Europejską Inicjatywę Obywatelską „End the Cage Age – Koniec Epoki Klatkowej” – pewnego rodzaju petycję, która umożliwia obywatelom i obywatelkom UE zmienić przepisy. Naszą propozycją był całkowity zakaz hodowli klatkowej: w UE każdego roku ponad 300 milionów zwierząt hodowlanych (kur, przepiórek, królików, macior, cieląt, kaczek i gęsi) spędza większość lub całe swoje życie w klatkach, które uniemożliwiają im podstawowe ruchy i wszystkie naturalne zachowania.
Od 2012 roku przeprowadziliśmy wielokrotnie w całej Europie śledztwa pokazujące realia hodowli klatkowych. W Polsce zaczęliśmy od opublikowania materiałów z ferm królików, następnie ujawniliśmy nagrania z ferm kur, cieląt i świń.
Obywatele europejscy pokazali jak zbulwersowani są tym okrucieństwem i jasno wyrazili swój sprzeciw wobec takich praktyk. W ciągu jednego roku od uruchomienia naszej inicjatywy, 1,4 miliona osób podpisało Koniec Epoki Klatkowej, a kulminacją było czerwiec 2021 r., kiedy to Parlament Europejski zagłosował za wycofywaniem klatek. Jeszcze w tym samym miesiącu Komisja Europejska podjęła historyczne zobowiązanie do wprowadzenia zakazu stosowania klatek dla kur, świń, cieląt, królików, kaczek, gęsi i innych zwierząt gospodarskich, z terminem wycofania do 2027 r.
Produkty tzw. premium też oznaczają cierpienie zwierząt
Dopóki wszystkie zwierzęta hodowlane nie zostaną uwolnione z klatek, będziemy nadal podkreślać ich niesprawiedliwe traktowanie i ujawniać okrutne realia takiej hodowli. Nasze ostatnie śledztwo, opublikowane trzy miesiące temu, pokazuje mocny materiał filmowy z 16 ferm w Polsce, Włoszech, Hiszpanii i Francji i po raz kolejny ujawniło okrucieństwo, udrękę i frustrację, jakie zmuszone są znosić matki prosiąt, gdy są trzymane w klatkach.
Materiały są dokumentacją z ferm, które zaopatrują dostawców producentów produktów „premium" typu szynka parmeńska czy bajońska, ale także pochodzą z ferm zwykłych producentów wieprzowiny. Hodowla klatkowa wszędzie wygląda tak samo.
EFSA potwierdziła okrucieństwo hodowli klatkowej, a IEEP pokazało, że pieniądze na transformację już są
Obecnie około 85% loch w UE spędza około połowy każdego roku swojego życia zamknięta w ciasnych klatkach, które uniemożliwiają wszelki ruch poza wstawaniem i kładzeniem się. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), instytucja unijna, która zajmuje się doradztwem naukowym na temat zagrożeń związanych z produkcją żywności i hodowlą zwierząt, wezwała w sierpniu tego roku do zakończenia surowego ograniczania swobody ruchu świń-matek publikując swoją naukową, obszerną ekspertyzę, w której wskazano, że lochy w zamknięciu nie mogą realizować swoich naturalnych zachowań, takich jak budowanie gniazda, odkrywanie terenu czy opiekowanie się swoimi dziećmi. Okrucieństwo hodowli klatkowej po raz kolejny zostało potwierdzone.
W raporcie opublikowanym przez Instytut Europejskiej Polityki Środowiskowej (IEEP), który powstał na nasze zlecenie, stwierdzono, że zarówno unijne, jak i krajowe mechanizmy finansowe mogą być wykorzystywane do skutecznego wspierania hodowców i zapewnienia płynnego przejścia na hodowlę zwierząt bezklatkowych. Część tego wsparcia finansowego jest już dostępna dla hodowców, a m.in. polscy rolnicy mogą dostać z UE wielkie pieniądze na transformację w stronę hodowli bezklatkowej.
Don’t stop me now!
Podczas naszej kampanii widzieliśmy lobby „Wielkiego Agrobiznesu”, które ciężko broniło swojego statusu quo i okrutnych praktyk hodowli klatkowej, aby chronić swoje zyski. To była szczególnie trudna walka z ich armią prawników i spin-doktorów. Ale to nas nie powstrzymało i nie powstrzyma nas, dopóki nie zobaczymy Końca Epoki Klatkowej.
Cierpienie zwierząt w klatkach jest niepodważalne, a nasza wspólna wygrana coraz bliżej. Komisja Europejska musi przedstawić terminową i skuteczną propozycję, aby raz na zawsze zakończyć tę okrutną hodowlę. Będziemy tego pilnować! Teraz potrzebne jest jednak poparcie wszystkich krajów członkowskich, by zakaz okrutnej hodowli klatkowej stał się rzeczywistością.
A co z Polską? Co zrobi ministerstwo rolnictwa?
Ostatnie miesiące są dla nas bardzo intensywne: zrobiliśmy nowe śledztwo w Polsce na fermach świń, opublikowaliśmy dwa naukowe raporty na temat hodowli klatkowej – w tym jeden obszerny dotyczący kwestii finansowych, a także współpracowaliśmy z posłami i posłankami przy interpelacji w sprawie hodowli klatkowej do polskiego ministra rolnictwa. I dostaliśmy odpowiedź!
Potwierdziła ona jednak, że nasze ministerstwo odwleka podjęcie debaty wokół zakazu klatek, a urzędnicy podkreślili, że adresatem wspomnianej inicjatywy obywatelskiej jest Komisja Europejska. A przecież w interpelacji padło pytanie o polskie stanowisko. Czyżby… to dobrze znana technika spychologii? Oczekujemy więcej!
Przypominamy więc, że polscy obywatele i obywatelki domagają się zakazu hodowli klatkowej od lat! A my w ciągu zaledwie ostatnich kilkunastu miesięcy zanieśliśmy do ministerstwa rolnictwa ponad 82 000 Waszych podpisów poparcia dla zakazu hodowli klatkowej świń, zebraliśmy także ponad 32 000 podpisów w temacie hodowli klatkowej cieląt, a w ramach naszej europejskiej inicjatywy obywatelskiej przekazaliśmy ponad 54 000 zweryfikowanych, Waszych podpisów z Polski. To setki tysięcy polskich głosów oddanych za zwierzętami. Podczas, gdy Komisja UE pracuje więc nad nowymi przepisami, my musimy przekonać polskiego ministra, by poparł nową zmianę przepisów i odważnie stanął po stronie zwierząt!
Dlatego dołącz do nas na tej ostatniej prostej i poprzyj nasz wielki apel do polskiego ministra rolnictwa. Twój podpis ma ogromne znaczenie!
Zakończmy już Epokę Klatkową dla wszystkich zwierząt razem, raz na zawsze!