Z wielką dumą ogłaszamy, że w listopadzie połączymy siły z ponad 20 organizacjami i jako jedna z sześciu głównych organizacji członkowskich – z ProVeg International, Food Tank, FOUR PAWS, IPES-Food i A Well-Food World – wspólnie zorganizujemy własny pawilon na COP27 w Egipcie! Będzie on poświęcony podkreśleniu pilnej potrzeby transformacji systemu żywnościowego.
Rola żywności w zmianach klimatu nigdy nie była tak ważna, a nasz Pawilon Food4Climate jest jednym z pierwszych pawilonów poświęconych wyłącznie zmianom systemu żywnościowego. Bez naprawy sposobu w jaki produkujemy naszą żywność nie będzie po prostu możliwe rozwiązanie problemu rosnącej katastrofy klimatycznej.
Światowy liderzy znowu gromadzą się, aby walczyć z zmianami klimatu
Od 6 do 18 listopada delegaci z blisko 200 państw członkowskich ONZ będą uczestniczyć w COP27 w egipskim Szarm el-Szejk, aby uzgodnić plan działania odnośnie zaradzenia kryzysowi klimatycznemu. Wraz z naszymi partnerami będziemy prowadzić codzienne prelekcje i prezentacje w naszym pawilonie na temat roli, jaką żywność odgrywa w zmianach klimatu. Musimy nieustannie podkreślać potrzebę zmiany sposobu, w jaki produkujemy, konsumujemy, ale i niestety marnujemy naszą żywność – wszystko to, aby zapobiec dalszej katastrofie klimatycznej.
Zmiana sposobu produkcji żywności kluczowa do osiągnięcia celów klimatycznych
ONZ wyznaczyła światowym przywódcom ambitne cele klimatyczne – w tym Porozumienie Paryskie, które zobowiązuje członków międzynarodowej społeczności do dążenia do osiągnięcia celu 1,5°C jako maksymalnego wzrostu temperatury na świecie.
Nauka pokazuje jednak, że te cele klimatyczne nie zostaną osiągnięte bez pilnej zmiany systemu żywnościowego, w tym odejścia od żywności pochodzenia zwierzęcego (przede wszystkim mięso i nabiał), przyjęcia praktyk agroekologicznych oraz ograniczenia strat i marnotrawienia żywności. Globalny system żywnościowy jest obecnie odpowiedzialny za jedną trzecią emisji gazów cieplarnianych, a żywność pochodzenia zwierzęcego emituje dwa razy więcej CO2 niż żywność pochodzenia roślinnego! Nawet gdyby udało się natychmiast powstrzymać emisje z paliw kopalnych, obecne trendy w globalnych systemach żywienia uniemożliwią osiągnięcie celu 1,5°C.
O naszym wyjątkowym Pawilonie poczytasz TU, a nasz zeszłoroczny naukowy raport dotyczący kryzysu klimatycznego i produkcji żywności znajdziesz TU.