Grupa Eurovo – wiodący europejski producent jaj – po zeszłorocznym zobowiązaniu się do stopniowego wycofania klatek i systemów łączonych (nazywanych również „combi”) we Włoszech do 2025 r., rozszerzyła swoją decyzję na pozostałe europejskie kraje.
Ważny postęp w Polsce i innych krajach
Eurovo zobowiązało się do 2027 roku do stopniowego wycofywania zarówno klasycznych klatek, jak i systemów łączonych na wszystkich fermach, których są bezpośrednimi właścicielami we wszystkich krajach europejskich, w których prowadzą działalność. Obejmie to więc fermy w Polsce, Hiszpanii, Francji i Rumunii, co oznacza ważny postęp w całej Europie dla dobrostanu kur niosek.
W miarę rozszerzania swoich zobowiązań dotyczących wycofania klatek z hodowli, Eurovo poinformowało również o postępach poczynionych do tej pory we Włoszech – i potwierdzono, że konwersja systemów łączonych przebiega zgodnie z planem, a prawie 50% systemów kombinowanych zostało już zmienionych.
Decyzja Eurovo o rozszerzeniu swojego zobowiązania na wszystkie europejskie fermy, które są bezpośrednio własnością firmy, jest ważną decyzją i poprawą standardów dobrostanu kur. To kolejny sygnał, że epoka klatkowa dla kur niosek w Europie dobiega nieuchronnego końca, a my zachęcamy wszystkich producentów i firmy spożywcze do podejmowania podobnych decyzji.
Dlaczego systemy łączone typu combi są złe dla kur?
Systemy łączone ("combi") charakteryzują się zarówno cechami typowymi dla kurników, jak i konwencjonalnych klatek. Kury nioski w takim systemie trzymane są w wielopoziomowych konstrukcjach wyposażonych w drzwi, jednak mimo że ptaki mogą się poruszać swobodnie, gdy drzwi są otwarte, taki system przekształca się w system klatkowy, gdy drzwi są zamknięte.
Prawda jest więc taka, że system ten – choć promowany jako korzystny – maksymalizuje gęstość obsady hodowli zmuszając kury do przebywania w zbyt dużym stłoczeniu. Gdy drzwi są zamknięte, ptaki są trzymane w zagęszczeniu porównywalnym do tego, jakie występuje w klatkach konwencjonalnych, a więc powoduje to ograniczenie ruchu zwierząt, ptakom wciąż nie zapewnia się wystarczającej liczby gniazd lub możliwości drapania w takim systemie, a dodatkowo nagminne otwieranie i zamykanie drzwi sprawia, że kury narażone są na ciągłe i przymusowe zmiany środowiska, co może wzmagać frustrację i nasilenie zachowań agresywnych wśród ptaków. Systemy takie zdecydowanie nie są więc rozwiązaniami korzystnymi dla kur i należy to podkreślić.
W dobie Końca Epoki Klatkowej producenci i hodowcy nie powinni inwestować już w ogóle w systemy, które wciąż pozwalają na cierpienie kur, ale także powinni pamiętać, że inwestycje w takie systemy oznaczają decyzje nietrafione ekonomicznie. Więcej z naszej ekspertyzy dotyczącej systemów łączonych poczytasz tu.