Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), instytucja unijna, która zajmuje się niezależnym doradztwem naukowym na temat zagrożeń związanych z produkcją żywności i hodowlą zwierząt, wezwała dziś do zakończenia surowego ograniczania swobody ruchu świń-matek publikując swoją naukową, obszerną ekspertyzę. To ważny krok w stronę wycofania klatek z hodowli zwierząt gospodarskich w całej Unii Europejskiej.
Okrucieństwo hodowli klatkowej potwierdzone
Obecnie zdecydowana większość loch w UE spędza około połowy każdego roku swojego życia zamknięta w ciasnych klatkach, które uniemożliwiają wszelki ruch poza wstawaniem i kładzeniem się.
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wskazał, że lochy w zamknięciu nie mogą realizować swoich naturalnych zachowań, takich jak budowanie gniazda, odkrywanie terenu czy opiekowanie się swoimi dziećmi. Zauważył dodatkowo, że zwierzęta doświadczają głodu i stresu cieplnego oraz cierpią z powodu ran.
Rekomendacje EFSA
Organ stwierdził, że jedynym rozwiązaniem pozwalającym na zwiększenie dobrostanu świń-matek jest usunięcie klatek z hodowli. Rekomenduje, aby – zamiast w klatkach – ciężarne lochy były trzymane w grupach.
EFSA zaleca również, aby podczas karmienia prosiąt lochy trzymane były w przestronnych indywidualnych kojcach zamiast w ciasnych klatkach. Takie rozwiązanie, w porównaniu z aktualnie stosowanymi kojcami porodowymi, ma zapewniać świniom-matkom większą swobodę wyrażania swoich naturalnych zachowań.
Co oznacza stanowisko EFSA?
Od wielu lat walczymy o to, żeby klatki w hodowli świń zostały w końcu wycofane. Unijne prawo musi się zmienić, bo jest po prostu nieadekwatne do stanu aktualnej wiedzy naukowej na temat tych wyjątkowych zwierząt i pochodzi jeszcze sprzed 15 lat. Dlatego bardzo mnie cieszy, że oficjalny organ naukowy UE potwierdził to, co postulujemy od dawna, a w tym roku ponownie opublikowaliśmy w formie obszernego raportu na temat hodowli świń: nie ma już miejsca na hodowlę klatkową świń, ponieważ odpowiada ona za cierpienie milionów zwierząt. Fakty zostały po raz kolejny potwierdzone, a Komisja przedstawi wkrótce oczekiwaną propozycję zakazu hodowli klatkowej
– powiedziała Małgorzata Szadkowska, prezeska naszej fundacji i członkini komitetu obywatelskiego Koniec Epoki Klatkowej.
Kontekst powstania opinii
W ubiegłym roku Komisja Europejska zobowiązała się do stworzenia przepisów wycofujących klatki z hodowli zwierząt gospodarskich w UE w odpowiedzi na naszą przełomową europejską inicjatywę obywatelską Koniec Epoki Klatkowej – End the Cage Age. Zwróciła się do Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności o przedstawienie opinii naukowych, które zostaną uwzględnione we wniosku ustawodawczym. Dodatkowo, 7 lipca 2022 r. opublikowaliśmy materiały ze śledztwa pokazujące ogromne cierpienie świń-matek na fermach w Polsce, we Włoszech, Francji i Hiszpanii.