Komisja Europejska opublikowała dziś podsumowanie wyników konsultacji społecznych, do udziału w których zachęcaliśmy Was na przełomie tego roku. Dotyczyły one rewizji przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt. Spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem Europejek i Europejczyków: Komisja Europejska otrzymała łącznie ponad 59 281 opinii, a aż 54 611 z nich pochodziło od obywateli i obywatelek UE.
Co ważne, bardzo duży udział w konsultacjach mieli obywatele i obywatelki Polski – w liczbie przesłanych opinii nasz kraj znalazł się na 3 miejscu, ustępując jedynie Niemcom i Francji. Ogółem z Polski spłynęło aż 5907 opinii – wszystkim zaangażowanym bardzo za to dziękujemy!
Szczególnie, że wyniki konsultacji napawają bardzo dużym optymizmem. Ich analiza nie pozostawia wątpliwości: przytłaczająca większość respondentów uważa, że obecne prawodawstwo UE w zakresie dobrostanu zwierząt nie wystarcza, by zapewnić odpowiedni dobrostan i ochronę zwierzętom hodowlanym. Wprost stwierdziło to aż 92% respondentów. To jednoznacznie pokazuje, że potrzebna jest zmiana unijnego prawa.
Szybki Koniec Epoki Klatkowej i eksportu żywych zwierząt?
Szczególnie cieszą nas wyniki, które bezpośrednio łączą się z dwoma kluczowymi kampaniami prowadzonymi przez naszą fundację.
Zdecydowana większość respondentów (93%) chce, by Koniec Epoki Klatkowej nastąpił jak najszybciej, przewidując okres przejściowy wynoszący maksymalnie 5 lat. Przypomnijmy, że organizacje zrzeszające hodowców cały czas opowiadają się za absurdalnie długimi okresami przejściowymi, które miałyby wynosić od 15 do kilkudziesięciu(!) lat.
94% respondentów uznało również, że zakazany powinien zostać eksport żywych zwierząt do krajów spoza UE w celu uboju. Podobna liczba osób opowiedziała się zakazem transportu nieodsadzonych cieląt i innych wrażliwych zwierząt, np. ciężarnych krów.
Pozostałe ważne wyniki
- 93% respondentów domaga się przyjęcia szczegółowych zasad dotyczących uśmiercania ryb hodowlanych.
- Większość respondentów opowiedziała się za zakazem obcinania świniom ogonków (84%).
- Aż 90% uważa, że potrzebny jest ustandaryzowany unijny system oznaczenia produktów, który dotyczyłby dobrostanu zwierząt.
Nasz komentarz
Wiele z wymienionych wyżej postulatów pojawiało się wielokrotnie w niezliczonych petycjach i demonstracjach publicznych na rzecz dobrostanu zwierząt - również tych inicjowanych przez naszą fundację. Czy ten dodatkowy głos obywatelek i obywateli, wyrażony w oficjalnych konsultacjach UE, znajdzie odzwierciedlenie w przygotowywanych przepisach? Można mieć zdecydowaną nadzieję, że tak właśnie się stanie.
- Te wyniki nie pozostawiają złudzeń: prawo unijne dotyczące dobrostanu zwierząt musi się zmienić. To również jednoznaczne wezwanie, by UE nie czekała latami z proponowanymi reformami, ale wprowadziła je bez zbędnej zwłoki. Skorzystają na tym zwierzęta, ludzie i nasza planeta
- komentuje nasza prezeska, Małgorzata Szadkowska.
Pełne podsumowanie konsultacji znaleźć można na stronie Komisji Europejskiej.