Możemy zmienić unijne prawo na lepsze dla zwierząt! By to zrobić, weźcie udział w konsultacjach Komisji Europejskiej. Zajmie Wam to nie więcej niż 10 minut, a na Waszej pomocy mogą skorzystać miliony zwierząt w Polsce i Unii Europejskiej! Nie zwlekajcie - macie czas tylko do 21 stycznia!
Komisja Europejska pyta Was o naszą kampanię Koniec Epoki Klatkowej: macie wyjątkową możliwość wybrania konkretnego terminu odejścia od hodowli klatkowej!
Zerknijcie na krótki graficzny przewodnik, który naszykowaliśmy dla Was jako pomoc.
Co zrobić - krok po kroku
- Wejdź na stronę konsultacji, a następnie zjedź niżej i kliknij żółty przycisk z napisem WYPEŁNIJ KWESTIONARIUSZ.
- Musisz się teraz zalogować.
- Jeśli wybierzesz logowanie przez Facebooka, Twittera lub konto Google (Gmail), system przekieruje Cię do logowania na tych platformach. Wpisz tam swoje dane, których używasz do zalogowania się na tych serwisach.
- Jeśli chcesz zalogować się przez swojego emaila, wybierz „Create an account” i postępuj zgodnie z instrukcjami.
- Po zalogowaniu zobaczysz ekran ładowania i przekierowywania. Poczekaj, aż znajdziesz się na stronie z nagłówkiem „Przegląd prawodawstwa UE w zakresie dobrostanu zwierząt (PL)”. To strona konsultacji.
- Podaj podstawowe informacje i wypełnij kwestionariusz. Prosimy o zaznaczenie tych samych pól, co my, aby nasz przekaz do Komisji stał się naprawdę głośny i wyraźny!
- Po zaznaczeniu właściwych pól i odpowiedzi własnej na pytanie 14, kliknij po prostu wyślij kwestionariusz.
Gotowe! :-)
Pytanie 1
Pytanie 2
Pytanie 3
Pytanie 4
Pytanie 5
Pytanie 6
Pytanie 7
Pytanie 8
Uwaga: nie zaznaczaj norek, jenotów i lisów! Nie chcemy, aby Komisja Europejska proponowała nowe przepisy dotyczące zwierząt futerkowych, gdyż będzie to utrudniać postępy, które już obserwuje się w wielu państwach członkowskich UE, które wprowadziły stopniowe zakazy hodowli zwierząt na futra.
Pytanie 9
Pytanie 10
Pytanie 11
Pytanie 12
Pytanie 13
Pytanie 14
Tu możesz dopisać kilka zdań własnymi słowami. Limit znaków: 4950 (pomimo, że informacja mówi o limicie 5000 znaków, system nie pozwoli przesłać wypełnionego formularza powyżej 4950 znaków!). Pamiętaj, żeby nie używać wulgarnych, obraźliwych czy nienawistnych słów, ponieważ taka opinia zostanie usunięta z serwisu i tym samym stracisz możliwość wpłynięcia na stanowisko Komisji Europejskiej. Prosimy także, aby nie wpisywać komentarzy nie na temat czy nie związanych z proponowanym prawodawstwem, ponieważ – podobnie jak wyżej – taka opinia może zostać uznana za nieistotną i usunięta.
Poniżej nasze sugestie, które kwestie warto poruszyć w tym pytaniu:
Hodowla przemysłowa i dobrostan zwierząt w hodowli przemysłowej. Możesz opisać tu różne aspekty i przypomnieć jak ważne jest jak najszybsze odchodzenie od stosowania klatek w hodowli, zakazanie rutynowych okaleczeń, hodowli selektywnej, stosowanie ras szybkorosnących oraz wprowadzenie prawnej ochrony, a więc przepisów, które uznają ryby hodowlane za zdolne do odczuwania bólu i stresu, podobnie do zwierząt lądowych. Możesz w tym wątku wspomnieć o specyficznej dla Polski kwestii, a więc o okrutnej „tradycji” sprzedaży żywych karpi.
Transport żywych zwierząt. Możesz wspomnieć tu o całkowitym zakaz przewożenia nieodsadzonych zwierząt, całkowitym zakazie przewozu żywych zwierząt do krajów spoza UE, limicie podróży do maksymalnie 4 godziny dla drobiu i królików oraz do 8 godzin dla innych gatunków. Warto napisać tu także o potrzebie wprowadzenia kompleksowych zasad przewozu żywych ryb i zwierząt wodnych.
Ubój. Możesz napisać tu o potrzebie wprowadzenia obowiązkowego ogłuszania wszystkich zwierząt przed ubojem – także ryb oraz o uboju bez konieczności transportu żywych zwierząt do rzeźni oraz o wprowadzeniu obowiązkowego nadzoru we wszystkich rzeźniach.
Hodowla zwierząt futerkowych. Warto podkreślić tu jeszcze raz, że potrzebny jest unijny zakaz takiej hodowli.
Oznakowanie – labelling. Możesz napisać o potrzebie wprowadzenia obowiązkowego oznakowania na wszystkich produktach pochodzenia zwierzęcego (surowych i przetworzonych) na rynku, które jasno pokażą obywatelom i obywatelkom UE jaka metoda hodowli i produkcji została zastosowana w przypadku różnych zwierząt (np. wolny wybieg, metoda klatkowa itd.) i tym samym pokażą skalę od najlepszych do najgorszych pod względem dobrostanu zwierząt.