Już jutro, 10 czerwca, Parlament Europejski zagłosuje nad Rezolucją w sprawie Końca Epoki Klatkowej. Została ona opracowana przez Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która wsparła transformację w stronę chowu bezklatkowego. Głosowanie nie ma wiążącego charakteru, ale jego wynik może wpłynąć na decyzję Komisji Europejskiej, która zostanie wydana wraz z końcem czerwca. Dlatego zależy nam, by Parlament Europejski powiedział zdecydowane „tak” Końcowi Epoki Klatkowej.
Co robimy?
Musimy upewnić się, że polscy europarlamentarzyści i europarlamentarzystki poprą wycofanie klatek, które są przyczyną cierpienia setek milionów zwierząt w całej Unii Europejskiej. Ta zmiana będzie dotyczyła także Polski. Dlatego zachęcamy do wysyłania e-maili z argumentami na rzecz Końca Epoki Klatkowej na adresy wybranych europosłów i europosłanek. Nie możemy pozwolić, by podpisy prawie 1 400 000 obywateli państw UE, którzy nie zgadzają się na trzymanie zwierząt w klatkach, zostały zignorowane przez Parlament Europejski.
Poza akcją e-mailową, polskie biuro Compassion kontaktuje się telefonicznie z biurami polskich europosłów i europosłanek, przekonując ich do głosu „za” naszą inicjatywą.
Kolejny wyraz wsparcia
Wygrane głosowanie plenarne w Parlamencie Europejskim byłoby kolejnym wyrazem wsparcia dla Końca Epoki Klatkowej. W lutym tego roku ponad 140 znanych naukowców, w tym słynna etolożka dr Jane Goodall, zaapelowało do UE o zaprzestanie stosowania klatek w hodowli zwierząt. Miesiąc później czołowi producenci i sprzedawcy żywności, w tym Unilever, Nestlé, Barilla, Ferrero i Mondelēz potwierdzili, że przyszłość bez klatek jest możliwa i wezwali UE do podjęcia działań. Swoje poparcie wyraziły też organizacje pozarządowe działające na rzecz zrównoważonej żywności i rolnictwa, ochrony środowiska oraz zdrowia publicznego, a także Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Weterynarii (IVSA).
Liczymy, że 10 czerwca eurodeputowani pójdą za głosem naukowców oraz obywateli, pokazując zdecydowane wsparcie dla Końca Epoki Klatkowej.