Opublikowane 03.12.2020
Hodowla zwierząt oparta wyłącznie na systemach bezklatkowych jest jak najbardziej możliwa, stwierdza nowy raport ekspertów Parlamentu Europejskiego. By osiągnąć bezklatkową Europę, eksperci zalecili przyjęcie odpowiednich strategii finansowych i planów działania w krótszej perspektywie czasowej oraz zmian legislacyjnych w perspektywie dłuższej.
Raport powstał w odpowiedzi na nasze postulaty zawarte w Europejskiej Inicjatywie Obywatelskiej „Koniec Epoki Klatkowej”. Domagamy się w niej wprowadzenia unijnego zakazu hodowli klatkowej, co zostało poparte przez niemal 1 400 000 obywateli i obywatelek UE.
30 października przedstawiciele tego ambitnego projektu, w tym nasza prezeska - Małgorzata Szadkowska - spotkali się z Komisją Europejską. Raport jest kolejnym etapem działań wynikających z procedur obowiązujących przy zakończonej sukcesem inicjatywie obywatelskiej.
Eksperci Parlamentu Europejskiego stwierdzili, że inna hodowla zwierząt, tj. w systemach alternatywnych, ma pozytywny wpływ na zachowanie, psychikę i dobrostan zwierząt, zwłaszcza w odniesieniu do kur i świń. Raport Parlamentu UE zaznaczył także, że przejście na inne sposoby hodowli nie wpłynie negatywnie na zrównoważony rozwój w kontekście ekologicznym.
Przyjęcie ustawodawstwa na szczeblu UE (tj. europejskiego zakazu hodowli zwierząt w klatkach) wydaje się najbardziej obiecującym sposobem na osiągnięcie 100% zmiany w kierunku bezklatkowej hodowli w perspektywie długoterminowej
– podkreślają autorzy raportu.
Opinia Parlamentu Europejskiego potwierdziła wnioski, które zaprezentowaliśmy już w 2018 roku w raporcie „Koniec Epoki Klatkowej”.
Jak wielką zmianą byłby Koniec Epoki Klatkowej w Europie? W Unii Europejskiej hoduje się rocznie ponad 340 milionów zwierząt w klatkach. W Polsce ponad 41 milionów (głównie kury, króliki hodowane na mięso, świnie w kojcach porodowych i indywidualnych, cielęta w kojcach indywidualnych).
Eksperci Parlamentu Europejskiego właśnie potwierdzili, że postulaty apelu europejskich obywateli i obywatelek o zakończenie hodowli klatkowej są możliwe do zrealizowania. Liczba naukowych dowodów, które zostały zebrane przez ostatnie dekady, nie pozostawia cienia wątpliwości, że klatka nigdy nie będzie odpowiednim sposobem hodowli żadnego zwierzęcia. W różnych krajach Europy rolnicy już teraz przechodzą na inne sposoby hodowli zwierząt, a w ciągu tego roku aż trzech naszych sąsiadów przyjęło takie zakazy w swoich krajach. Niezbędne jest odejście od hodowli przemysłowej i stosowania klatek w hodowli i jak widać, jest to tylko kwestią czasu. Mam nadzieję, że Polska podąży tym torem i pokaże, że jest krajem, który dba o zwierzęta, środowisko i zdrowie obywateli
- komentuje Małgorzata Szadkowska, prezeska naszej organizacji i członkini Komitetu Obywatelskiego inicjatywy „Koniec Epoki Klatkowej”.