Niemcy zakazują kojców indywidualnych w hodowli świń!
Opublikowane 03.07.2020
W piątek 3 lipca Niemcy przyjęły rozporządzenie wprowadzające zakaz stosowania kojców indywidualnych w hodowli świń.
Koniec kojców indywidualnych - 8 lat adaptacji
Nowe rozporządzenie, które zostanie wprowadzone w życie po ośmioletnim okresie przejściowym i jest wynikiem długich negocjacji, lobbingu i kampanii publicznych prowadzonych przez liczne organizacje zajmujące się dobrostanem zwierząt i ochroną konsumentów – w tym Compassion.
- Przyjęcie rozporządzenia doprowadzi do długo oczekiwanego końca cierpienia macior - powiedziała Maria Geusser, nasza przedstawicielka w Niemczech - Jednak długi okres przejściowy jest niedopuszczalny, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że nadal powszechnie stosowany w niemieckich hodowlach rodzaj kojców indywidualnych dla macior w Niemczech jest nielegalny od 1992 r.
Co z kojcami porodowymi?
Niestety zmiany w przepisach dotyczących kojców porodowych są mniej ambitne. Po niezwykle długim okresie przejściowym wynoszącym 15–17 lat (!) czas, jaki maciora będzie musiała spędzić w kojcach porodowych, zostanie skrócony z 35 dni do pięciu dni.
Trzeba zrobić znacznie więcej!
Niemcy są jednym z największych producentów trzody chlewnej w Europie, mają ponad 1,8 miliona loch - prawie wszystkie są w hodowane w kojcach. To rozporządzenie jest bardzo spóźnione, jednak trzeba przyznać, że Niemcy nie są jedynym krajem, który powoli podejmuje działania w celu zakazania kojców indywidualnych w hodowli świń.
Nowe, korzystniejsze dla zwierząt przepisy dotyczące użytkowania kojców wprowadziły w ostatnich latach niektóre kraje UE, takie jak Holandia, Dania i Austria. Jednak smutna rzeczywistość jest taka, że miliony loch w całej UE wciąż cierpią, zamknięte w kojcach przez dłuższy czas.
Obecnie w Europie tylko w Norwegii, Szwecji i Wielkiej Brytanii obowiązuje całkowity zakaz używania kojców indywidualnych.
RAZEM walczymy o przyszłość W 100% BEZ KLATEK
W 2018 r. zainicjowaliśmy Europejską Inicjatywę Obywatelską „Koniec Epoki Klatkowej”. Stanęliśmy na czele koalicji 170 europejskich organizacji zajmujących się ochroną środowiska, prawami konsumentów i ochroną zwierząt, by położyć definitywny kres hodowli klatkowej w Europie. Jest to najbardziej udana europejska inicjatywa na rzecz zwierząt hodowlanych w historii Europy. Zebraliśmy ponad 1,5 miliona podpisów osób, które – jak my – nie godzą się na okrucieństwo i żądają zaprzestania stosowania klatek w hodowli zwierząt w UE.
Tak wielkie wsparcie kampanii dowodzi, że przyszłość wolna od klatek to dla obywatelek i obywateli UE priorytet. Tym samym powinna stać się także jednym z głównych priorytetów dla instytucji UE i rządów krajów członkowskich.
Zobacz ranking państw, który przygotowaliśmy i sprawdź, ile jeszcze brakuje nam do Europy w 100% wolnej od klatek.
Działaj z nami, by raz na zawsze położyć kres epoce klatkowej świń w Polsce.