Opublikowane 24.01.2018
W sobotę (20 stycznia) na Światowym Forum Rolnictwa i Żywności w Berlinie ministrowie z ponad 60 krajów podpisali deklarację, wzywającą do poprawy standardów dobrostanu zwierząt.
Zrównoważona i OPARTA NA szacunku produkcja zwierzęca
Ministrowie stwierdzili: "Popyt na żywność pochodzenia zwierzęcego, w szczególności żywność pochodzącą z mięsa, mleka i jaj zwiększy się znacząco w wielu regionach świata, z powodu rosnącej populacji, siły nabywczej i zmian zachowań konsumenckich. Jednocześnie konsumenci coraz częściej apelują o to, by produkcja zwierzęca stała się bardziej zrównoważona i przywiązywała większą wagę do dobrostanu zwierząt".
Ważny pozytywny krok
Dokument zawiera kilka pozytywnych odniesień do dobrostanu zwierząt i domyślnie uznaje, że rolnictwo przemysłowe jest szkodliwe dla środowiska. Przyznaje również, że nadmierne spożycie mięsa i nabiału jest niezdrowe i zachęca do wspierania badań nad alternatywnymi źródłami białka. To oświadczenie:
- Wzywa do dalszego rozwijania na szczeblu międzynarodowym podstawowych zasad i wymogów dotyczących hodowli, która kładłaby większy nacisk na dobrostan zwierząt.
- Podkreśla znaczenie różnorodnych systemów hodowli zwierząt - w przeciwieństwie do promowania hodowli przemysłowej.
- Popiera zintegrowane systemy upraw i hodowli zwierząt, agroekologię i rolnictwo oparte na pastwiskach. Systemy te mogą zapewnić lepsze warunki życia zwierzętom hodowlanym.
- Popiera badania nad alternatywnymi źródłami białka, które w sposób zrównoważony i bezpieczny nakarmią ludzi i zwierzęta.
- Ma na celu ograniczenie marnowania żywności w systemach produkcji zwierzęcej, w szczególności poprzez lepsze wykorzystanie zasobów paszowych, które nie są dla ludzi jadalne.
- Ma na celu poprawę edukacji konsumentów i informowanie o zdrowej, zrównoważonej diecie.
Peter Stevenson, Główny Doradca CIWF ds. Polityki: "To prawdziwy przełom i bardzo pozytywny krok. Widzimy, że wiele krajów uznaje potrzebę poprawy warunków życia zwierząt i dostrzega szkodliwy wpływ hodowli przemysłowej na środowisko. To wsparcie dla zrównoważonej hodowli zwierząt, zdrowszej diety z mniejszą ilością produktów zwierzęcych i alternatywnych źródeł białka może być początkiem końca hodowli przemysłowej".