Opublikowane 22.02.2016
Miliony eksportowanych poza granice Unii Europejskiej zwierząt cierpią, podczas gdy Komisja Europejska i kraje członkowskie tolerują systematyczne naruszanie prawa. Według przedstawionego obszernego raportu polskie firmy transportowe również brały udział w tych praktykach. Razem z organizacjami Eyes on Animals i TSB|AWF wzywamy do wprowadzenia zakazu eksportowania żywych zwierząt.
Prawie dwa miliony żywych zwierząt gospodarskich zostało wywiezionych z krajów UE do Turcji od 2010 do 2015 roku. Dochodzenie w sprawie tego eksportu ukazało ogromne cierpienie zwierząt i to, jak władze przymykają oko na wielokrotne naruszanie prawa przez przewoźników. W tych praktykach brały również udział firmy transportowe pochodzące z Polski. Firmy te podczas przewozu nie zapewniały zwierzętom odpowiednich ilości wody oraz odpoczynku po podróży trwającej dłużej niż 29 godziny i tym samym nie zastosowały się do obowiązujących przepisów.
Dochodzenie prowadzone przez organizacje zajmujące się ochroną zwierząt: Eyes on Animals, Animal Welfare Foundation i Tierschutzbund Zürich i wspierane przez CIWF Polska trwało 5 lat.
Niektóre z szokujących faktów, które zostały zaobserwowane i ujawnione:
- zwierzęta były pozostawione w przeładowanych, zatłoczonych ciężarówkach, w temperaturach sięgających nawet 41,5°C
- wiele zwierząt było pozostawionych na ciężarówkach nawet przez kilka dni,
w jednym przypadku zwierzęta nie zostały wyładowane przez 7 dni - 900 tysięcy owiec, 850 tysięcy bydła i 5000 kóz wyeksportowano z UE do Turcji w okresie od 2010 do 2015
- 70% spośród skontrolowanych w ciągu ostatnich 5 lat złamało jedno lub kilka rozporządzeń UE; 247 ciężarówek z 352 skontrolowanych przewoźników naruszyło prawo
- odnotowano przypadek znalezienia martwej, ciężarnej krowy w pojeździe. Według raportu martwa krowa leżała wśród innych ściśniętych żywych zwierząt. Była spuchnięta i w stanie rozkładu, z organami i odchodami wypływającymi na zewnątrz
- ranne i umierające zwierzęta oraz te w ciąży były pozostawione bez jakiejkolwiek opieki weterynaryjnej, a pomiędzy zwierzętami żywymi można było znaleźć ciała zwierząt martwych, które nie zostały usunięte z ciężarówek.
Pomimo wielokrotnego przedstawiania odpowiednim władzom dowodów na to, jak okrutny jest transport żywych zwierząt, władze te nie podjęły żadnych kroków, żeby zatrzymać eksport żywych zwierząt poza Unię Europejską.
W 2015 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że rozporządzenie UE dotyczące transportu zwierząt 1/2005, które określa maksymalny czas podróży dla transportu zwierząt i inne środki ochronne, musi być przestrzegane przez przewoźników z miejsca wyjazdu do miejsca przeznaczenia, nawet jeśli miejsce docelowe znajduje się poza krajami UE.
Podpisz petycję wzywającą ministrów rolnictwa do zaprzestania eksportu zwierząt do Turcji.
Film dokumentujący warunki, w jakich żywe zwierzęta są eksportowane do Turcji.