Opublikowane 09.09.2015
Właśnie dzisiaj McDonald’s w USA i Kanadzie ogłosił, że w ciągu najbliższych 10 lat zakończy używanie jajek z chowu klatkowego w swoim menu. Gratulujemy nie tylko firmie McDonald’s, ale także naszemu oddziałowi z USA, który współpracował przy podejmowaniu tej decyzji.
Zmiany w rękach firm
W krajach takich jak USA, w których prawo chroniące zwierzęta hodowlane jest bardzo słabe, to często właśnie w rękach firm spożywczych leży wprowadzanie naprawdę istotnych zmian. Kiedy w 2012 r. McDonald’s obiecał wycofanie się z korzystania z kojców pojedynczych (czyli takich, w których zwierzęta nie mogą się nawet obrócić) w chowie świń, za jego przykładem poszło wiele innych firm.
Tym razem to właśnie McDonald’s poszedł śladem innych. Tylko w ostatnich miesiącach giganci obecni na amerykańskim rynku spożywczym – Compass, Aramark czy Sodexo, również ogłosili politykę rezygnacji z używania jajek pochodzących z chowu klatkowego.
Jak powiedział prezes McDonald’s USA:
Nasi klienci coraz częściej chcą wiedzieć więcej na temat swojego jedzenia i tego, skąd pochodzi. Nasza decyzja, żeby używać wyłącznie jajek z chowu bezklatkowego, podkreśla nacisk, jaki kładziemy, aby spełniać, a nawet wyprzedzać oczekiwania klientów.
Olbrzymia skala
McDonald’s każdego roku kupuje 2 miliardy jajek w Stanach i 120 mln w Kanadzie. Oznacza to lepsze warunki chowu dla ponad 7 milionów kur.
Na terenie Unii Europejskiej taka polityka już obowiązuje, podobna decyzja zapadła niedawno w Australii i Nowej Zelandii. Zmiany dotyczą jajek serwowanych w menu śniadaniowym, włączając w to jajka w skorupkach oraz w płynie (często dla przyspieszenia pracy rozbite jajka są już w dużych pojemnikach).
McDonald's na świecie
Compassion in World Farming współpracuje z McDonald’s od 2008 roku. W Wielkiej Brytanii i w Holandii wszystkie serwowane jajka pochodzą z wolnego wybiegu (tzw. jedynki). W pozostałych krajach unijnych korzysta się z jajek z chowu ściółkowego (tzw. dwójki). Ta decyzja została wprowadzona w życie w 2012 r i CIWF uhonorował ją nagrodą Good Egg Award. W Nowej Zelandii i Australii jajka z chowu bezklatkowego będą jedynymi używanymi odpowiednio od 2016 i 2017 roku.