Opublikowane 03.03.2015
320 275 osób z całej Europy przyłączyło się do nas z apelem – wzywaliśmy Komisję Europejską do zakończenia okrutnych praktyk, jakie mają miejsce przy produkcji foie gras.
Działaliśmy w koalicji razem z niemiecką Fundacją Alberta Schweitzera, francuskim L214 oraz brytyjskim oddziałem PETA. Przekazaliśmy wszystkie podpisy unijnemu komisarzowi - Vytenisowi Andriukaitisowi. Oczekujemy podjęcia zdecydowanych działań w kwestii warunków produkcji foie gras, która wciąż jeszcze jest dozwolona w kilku unijnych krajach: Francji, Belgii, Hiszpanii, Bułgarii i na Węgrzech.
Prawo jest proste – według unijnej dyrektywy „zwierzętom nie należy dostarczać jedzenia lub płynów w sposób (…), który mógłby spowodować niepotrzebne cierpienie lub zranienie”. Tymczasem, jak wyraźnie dowodzą naukowcy, przymusowe karmienie kaczek i gęsi zdecydowanie takie jest. Przypomnijmy – zwierzęta te karmione są przez rurkę wpychaną do przełyku.
Krzysztof Mularczyk, prezes CIWF Polska, mówi bez wahania:
Dostarczyliśmy Komisji Europejskiej wystarczająco dużo dowodów naukowych i szczegółowych opracowań na temat produkcji foie gras. Żadna z odpowiedzi nas nie usatysfakcjonowała, dlatego zdecydowaliśmy się zaangażować społeczeństwo i pokazać, że to naprawdę istotna kwestia.
Do tej pory Komisja Europejska nie podejmowała żadnych konkretnych działań.
Opinia naukowców na temat foie gras jest jednoznaczna: jest to okrutne i powinno być zakazane. Komitet ds. Zdrowia i Dobrostanu Zwierząt uznał przymusowe karmienie za szkodliwe dla dobrostanu ptaków, ale wciąż, 16 lat później, zwierzęta te cierpią w ten sam sposób.
Mimi Bekhechi, dyrektor PETA UK.
Wręczając naszą petycję, chcemy podkreślić, że strategia UE dotycząca ochrony i dobrostanu zwierząt uznaje potrzebę podjęcia działań w celu zwiększenia zgodności z przepisami jako jeden z celów Komisji na lata 2012-2015.
Produkcja foie gras jest jednym z najbardziej skandalicznych praktyk, jakie stosujemy wobec zwierząt i musi się skończyć.
Mahi Klosterhalfen, prezes Fundacji Alberta Schweitzera.
Pozwolenie na produkcję foie gras, szczególnie w obecnych warunkach, kładzie się cieniem na reputacji Unii Europejskiej jako coraz bardziej dbającej o dobrostan zwierząt. Mamy więc nadzieję, że nasze działania oraz tak duże poparcie społeczne wreszcie zmusi unijne władze do podjęcia konkretnych działań.